Strona głównaMobileAktualnościHuawei zaprezentowało HarmonyOS – otwartą platformę dla wszystkich urządzeń

Huawei zaprezentowało HarmonyOS – otwartą platformę dla wszystkich urządzeń

Od dawna mówiło się o tym, że Huawei pracuje nad własnym systemem operacyjnym, który mógłby być konkurencją dla Androida. Z czasem firma sama to potwierdziła, ale wciąż brakowało szczegółów. Dzisiaj oprogramowanie zostało oficjalnie zaprezentowane. Oto HarmonyOS.

HarmonyOS, znane wcześniej pod nazwą Hongmeng OS, zostało oficjalnie zaprezentowane przez Huawei. To otwarty system operacyjny, który może być wykorzystywany na różnych urządzeniach – smartfonach, tabletach, smartwatchach, przystawkach telewizyjnych czy wszelkiej maści sprzętach z gatunku Internetu Rzeczy.

Zobacz: Huawei – w Chinach zamknięto… wytwórnię podróbek chińskich telefonów

Co ważne, system operacyjny obsługuje różne aplikacje od HTML5 przez Linuxa i na aplikacjach z Androida kończąc. W przyszłości mają też powstać programy dedykowane konkretnie HarmonyOS. Co ważne, ARK Compiler obsługuje również języki programowania Kotlin, Java, Javascript, C oraz C++.

– HarmonyOS 1.0 początkowo zostanie wprowadzony w inteligentnych urządzeniach, które zadebiutują jeszcze w tym roku. W ciągu kolejnych trzech lat HarmonyOS zostanie zoptymalizowany i wprowadzony w szerokie gamie urządzeń inteligetnych, w tym wearables, Huawei Vision, a także samochodach – możemy przeczytać w informacji prasowej.

Chociaż Huawei zapowiedziało, że HarmonyOS może w każdej chwili zastąpić Androida na smartfonach chińskiego producenta, to jednak póki co zostają przy platformie Google. Aktualnie jest on traktowany raczej jako alternatywa na wypadek zakazu korzystania z Androida. Pierwszym urządzeniem z HarmonyOS będzie Honor Vision TV – przystawka telewizyjna, która już jutro (10 sierpnia) zadebiutuje w Chinach.

Zobacz: Technologia z kart graficznych AMD trafi do telefonów Samsunga

Bądź na bieżąco

Obserwuj GamingSociety.pl w Google News.

Damian Jaroszewski
Redaktor prowadzący, szef działów esport i hardware

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Treść komentarza
Wpisz swoje imię