Strona głównaGryAktualnościWykryto groźną lukę na Steamie. Dotyczy ona 100 mln użytkowników platformy

Wykryto groźną lukę na Steamie. Dotyczy ona 100 mln użytkowników platformy

Aplikacja Steama nie jest do końca bezpieczna. Właśnie wykryto w niej poważną lukę, która zagraża praktycznie wszystkim użytkownikom usługi. Mowa aż o 100 mln osób.

Sprawa jest mocno kontrowersyjna, ponieważ luka została wykryta już jakiś czas temu. Jednak Valve nie zdecydowało się nagrodzić osób, które ją znalazły, ani nawet nie zapewniło ich o pracach nad poprawką. Jakby tego było mało, firma zabroniła im ujawniać lukę. Oczywiście nie mieli żadnego obowiązku stosować się do tego zakazu, więc właśnie ujawnili krytyczny błąd.

Zobacz: Cyberprank 2069 – parodia Cyberpunka – skasowany ze Steama

Na czym polega błąd? Niestety, jest on bardzo poważny. Luka w zabezpieczeniach Steama pozwala użytkownikowi z ograniczonymi uprawnieniami na uruchomienie innych programów z uprawnieniami administratora. To idealny scenariusz dla wszelkiej maści programów typu malware, które mogą – z uprawnieniami administratora – zrobić dokładnie to, co wymyślił sobie ich twórca.

Zobacz: Oto Steam Labs – pozwoli nam przetestować eksperymentalne funkcje platformy

Co ważne, jeden ze specjalistów – Matt Nelson – pokazał, że uruchomienie innego programu z prawami administratora nie jest tylko teorią. Jest to jak najbardziej możliwe w praktyce, a tym samym szalenie niebezpieczne. Steam póki co nie skomentował tej sprawy, ale można się spodziewać, że naprawienie usterki właśnie stało się dla nich jednym z największych priorytetów. A przynajmniej tak powinno być.

Bądź na bieżąco

Obserwuj GamingSociety.pl w Google News.

Damian Jaroszewski
Damian Jaroszewski
Redaktor prowadzący, szef działów esport i hardware

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Treść komentarza
Wpisz swoje imię