Strona głównaWiadomościRozrywkaNiedługo Wasze telewizory 4K mogą się nadawać na złom. Japonia pionierem w...

Niedługo Wasze telewizory 4K mogą się nadawać na złom. Japonia pionierem w nadawaniu w 8K

W Waszym salonie lśni piękny, smukły telewizor 4K? Już niedługo możecie chcieć go wymienić na modele obsługujące 8K – nowy standard zaczyna pojawiać się u nadawców satelitarnych.

Pierwszym, który oficjalnie przekazuje sygnał w 8K, jest japońska telewizja NHK, a pierwszym takim materiałem – film “Odyseja Kosmiczna 2001”. Jest to wersja przygotowana przez Warner Bros specjalnie na potrzeby nadawania w tej “kosmicznej” rozdzielczości. Oprócz niej, telewizja wykorzystuje nowy system audio, dzięki któremu zamiast dotychczasowych 5 kanałów + subwoofer, dźwięk jest emitowany w standardzie 22.2. Szczerze mówiąc, aż trudno to sobie wyobrazić.

Zobacz także: Tak wygląda Max Payne 3 w 8K i 100 FPS

Oczywiście wszystko jest jeszcze nadal w powijakach, a większość nadawanego przez NHK materiału ma jakość 4K, a do odbioru 8K konieczna jest specjalna antena oraz odbiornik. Jednym z pierwszych producentów telewizorów, które obsługują 8K jest Sharp, który w zeszłym miesiącu wypuścił odbiornik z wbudowanym odpowiednim tunerem. Cacko to kosztuje, bagatela – ponad 6,5 tysiąca dolarów. Ciekawostka – telewizor nie ma jeszcze zaimplementowanego standardu HDMI 2.1, więc do wyświetlenia obrazu w 8K konieczne jest wpięcie aż 4 kabli HDMI.

Zobacz także: Jak wyglądałby Wiedźmin 3 odpalony w rozdzielczości 8K? Za chwilę się przekonacie

Pewnie nadchodzące targi CES 2019 przyniosą więcej nowości jeśli chodzi o ten standard obrazu i dźwięku. Póki co japońscy nadawcy snują śmiałe wizje, by w ten sposób emitować Igrzyska Olimpijskie 2020, które odbędą się w Tokio.

Poniżej przykładowy materiał w 4K, z którego pochodzi okładka newsa: 

Jak myślicie, kiedy 4K stanie się standardem w grach? W końcu pewne przygotowania już poczyniono i w tym segmencie rozrywki.

Bądź na bieżąco

Obserwuj GamingSociety.pl w Google News.

Zbigniew Pławecki
Redaktor, specjalista ds. esportu

1 KOMENTARZ

  1. Ja pierdole. Łeb urywa. Ciekawe jak będzie się montować takie głośniki? Pewnie 7 dookoła, następne 7 dookoła ale u góry i jeszcze 7 ale dookoła na dole i jeszcze coś.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Treść komentarza
Wpisz swoje imię