Strona głównaWiadomościHardwareDysk w PlayStation 5 ma być szybszy niż najszybsze SSD w komputerach

Dysk w PlayStation 5 ma być szybszy niż najszybsze SSD w komputerach

Sony, ustami Marka Cerny’ego, po raz pierwszy oficjalnie powiedziało o konsoli kolejnej generacji. Jedną z najważniejszych nowości ma być zastosowanie szybkiego dysku SSD. Okazuje się jednak, że to nie jest takie proste. To nie będzie po prostu zwykły dysk SSD.

Dzięki informacjom od Marka Cerny’ego, który w Sony zajmuje się właśnie konsolami, wiemy już czego możemy się spodziewać po PlayStation 5. Chociaż urządzenie nie zostało tak oficjalnie nazwane, to wszyscy wiemy, że wszelka logika nakazuje tak właśnie nazywać konsolę kolejnej generacji z logo Sony na obudowie. Sprzęt będzie wyposażony w procesor AMD z architekturą Zen 2 (prawdopodobnie), układ graficzny AMD Navi z obsługą ray tracingu oraz szybki dysk SSD. I to właśnie ten ostatni element wywołuje chyba największe dyskusje.

W licznych dyskusjach w mediach społecznościowych i w komentarzach pod artykułami można zauważyć pewne wątpliwości. Niektórzy wręcz naśmiewają się, że w konsolach nowej generacji najważniejszą nowością ma być dysk SSD, który w komputerach jest używany od wielu, wielu lat. Tymczasem sprawa nie jest wcale tak prosta. Wystarczy dokładnie wczytać się w słowa Marka Cerny’ego i przeanalizować to, co powiedział i pokazał dziennikarzom.

Zobacz: Xbox One S All-Digital dostępny w przedsprzedaży. Cena nie zachwyca

W trakcie rozmowy pracownik Sony nazwał dysk czymś, co jest kluczem do kolejnej generacji. Na przykładzie gry Spider-Man pokazał, że na PlayStation 4 ładowanie lokacji trwa około 15 sekund. Natomiast devkit PlayStation 5 zrobił to samo w zaledwie 0,8 sekundy. Co prawda nie znamy dokładnej specyfikacji dysku, rodzaju wykorzystywanych pamięci czy nawet stosowanego interfejsu (czyżby było to PCIe 4.0?), to już tylko na podstawie tego możemy wywnioskować, że nie jest to zwykły napęd SSD. Żaden aktualnie dostępny w sprzedaży, nawet najszybszy dysk tego typu, nie jest w stanie załadować gry w tak krótkim czasie. Zresztą sam Cerny mówi, że dysk ma większą przepustowość niż najszybsze konstrukcje SSD w komputerach.

Zobacz: Uruchomiliśmy nasz własny sklep Gaming Society!

Nie wiem jak dla Was, ale dla mnie to naprawdę jest coś, co zmienia reguły gry. Nic tak nie denerwuje, jak długie ładowanie kolejnych poziomów i lokacji w grach. Jeśli Sony udało się skrócić ten czas do niecałej sekundy czy nawet 2 sekund, to jest to świetna informacja. Oczywiście taka przewaga konsoli będzie tylko do czasu premiery architektury Zen 2 i pierwszych dysków SSD z interfejsem PCIe 4.0, bo właśnie z tym prawdopodobnie będziemy mieli do czynienia w PlayStation 5. Nie zmienia to faktu, że w konsolach to bardzo pożądany element.

Bądź na bieżąco

Obserwuj GamingSociety.pl w Google News.

SourcePCGamesN
Damian Jaroszewski
Damian Jaroszewski
Redaktor prowadzący, szef działów esport i hardware

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Treść komentarza
Wpisz swoje imię