Strona głównaWiadomościOprogramowanieUnia wypłaci kasę za wykrycie luk bezpieczeństwa w oprogramowaniu

Unia wypłaci kasę za wykrycie luk bezpieczeństwa w oprogramowaniu

Partia Piratów pomimo swojej nazwy jest ruchem społeczno-politycznym działającym na rzecz poprawienia bezpieczeństwa sieci oraz przeciwdziałania prywatnym monopolom. Teraz dzięki ich działalności Unia Europejska przeznacza prawie milion euro na nagrody za wykrycie luk w zabezpieczeniach popularnego oprogramowania.

Jeżeli jesteście biegli w programowaniu lub specami od zabezpieczeń możecie zarobić całkiem niezłe pieniądze dzięki wykryciu błędów w zabezpieczeniach w kilku popularnych programach open source. Wśród nich znajdziemy: 7-zip, Apache Tomcat, Durpal, Filezilla, VLC, KeePass, Notepad ++.  Nagrody trafią do użytkowników, którzy „aktywnie poszukują problemów związanych z bezpieczeństwem”.

Zobacz także: Masz laptop Lenovo? Lepiej nie instaluj najnowszej aktualizacji IE

Akcja została ogłoszona przez Julię Redę z Europejskiej Partii Piratów w 2014 roku. To właśnie wtedy znaleziono lukę w bibliotece OpenSSL wykorzystywanej do szyfrowania.

Ponieważ OpenSSL jest bardzo ważny dla szyfrowania ruchu internetowego, ma również duże znaczenia dla ochrony Twojej osobistej komunikacji lub płatności online.

Problem sprawił, że wielu ludzi zdało sobie sprawę, jak ważne jest bezpłatne oprogramowanie dla integralności i niezawodności Internetu i innej infrastruktury. Podobnie jak wiele innych organizacji takich jak Parlament Europejski opiera się na wolnym programowaniu, aby zarządzać swoimi stronami internetowymi i wieloma innymi rzeczami. Internet jest nie tylko ważny dla naszej gospodarki i naszej administracji. Jest to infrastruktura, która obsługuje nasze codzienne życie. Jest to środek, którego używamy do pozyskiwania informacji i do aktywności politycznej.

Właśnie, dlatego mój kolega Max Anderson i ja rozpoczęliśmy projekt audytu i otwartego oprogramowania: FOSSA.

Pierwsza część projektu FOSSA zakładała sprawdzenie, na czym polega wolne oprogramowanie. Zweryfikowano także podejście programistów do kwestii bezpieczeństwa tworzonego przez nich oprogramowania. Podczas kontroli przeprowadzonej w latach 2015-2016 serwer www Apache oraz menedżer haseł KeePass przeszły audyt bezpieczeństwa. W 2017 projekt został przedłużony na kolejne trzy lata, a jego zakres został rozszerzony o możliwość zdobycia nagród za wykrycie błędów w zabezpieczeniach 15 najważniejszych programów Open Source. Do zdobycia jest od 25 do 90 tys. Euro. Akcja rusza dzisiaj.

Poniżej lista programów i wysokość nagród:

Bądź na bieżąco

Obserwuj GamingSociety.pl w Google News.

SoSlowGamer
SoSlowGamer
Redaktor, szef działu retro

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Treść komentarza
Wpisz swoje imię