Strona głównaKonsoleWielka Brytania chce zakazać odsprzedaży PS5, Xbox Series i kart RTX

Wielka Brytania chce zakazać odsprzedaży PS5, Xbox Series i kart RTX

Wygląda na to, ze rząd Wielkiej Brytanii chce się wziąć za plagę wykupywania hurtowych ilość sprzętu elektronicznego i odsprzedaży z narzuceniem gigantycznej marży. Dotyczyłoby to głównie konsol PS5 oraz kart graficznych z rodziny RTX.

Posłowie w Wielkiej Brytanii rozważają wprowadzenie ustawy zabraniającej odsprzedaży konsol po zawyżonych cenach tzw. skalpowania. Zauważyli oni problem braków konsol i późniejszej ich odsprzedaży przez osoby indywidualne.

Pod koniec 2020 roku grupa brytyjskich postów założyła wiosek Early Day w celu omówienia zakazu odsprzedaży i używania botów do skupywania konsol do gier i komponentów komputerowych. Wniosek ten został skierowany przez posła Douglasa Chapmana i zebrał 32 podpisy od posłów wielu partii.

W oświadczeniu dla serwisu IGN Chapman podkreślił, że zamierza teraz zając się tą kwestią dalej:

Biorąc pod uwagę, że eksperci z branży cybernetycznej przewidują obecnie, że problem skupywania wzrośnie w tym roku również w przypadku innych towarów i usług, zamierzamy przedstawić projekt ustawy w Parlamencie, abyśmy mogli dalej badać opcje legislacyjne chroniące konsumentów przed tą nieuczciwą praktyką.

Zapytany, dlaczego rozpoczął ten proces, wyjaśnił, że impuls do debaty w parlamencie przyszedł bezpośrednio od wyborców.

Problem skupywania pojawił się po raz pierwszy, gdy wyborcy skontaktowali się ze mną, aby wyjaśnić swoją frustrację związaną z niemożliwością zdobycia niektórych konsol do gier lub komponentów komputerowych przed świętami Bożego Narodzenia. Podczas dochodzenia okryliśmy więcej szczegółów na temat pozbawionej skrupułów praktyki „skalpowania” przez automatyczne boty w celu masowania kupowania tych towarów i sprzedawania ich po zawyżonych cenach.

Odsprzedaż po zawyżonej cenie to plaga

Kwestia skalpowania osiągnął nowy poziom po premierze PS5 i Xbox Series a także nowych kart graficznych Nvidii i AMD. Szacuje się, że w USA co najmniej 10% PS5 zostało odsprzedanych w serwisie Ebay po dwukrotnie wyższej cenie. Częścią tego zjawiska jest wykupywanie towaru przez boty, zanim zwykły konsument ma szansę zareagować i kupić towar w cenie sklepowej.

Zobacz: Codemasters potwierdza przejęcie studia przez EA

Wielka Brytania odczuwa teraz duże zapotrzebowanie na konsole nowej generacji a skalpowanie jest powtórką sytuacji jaka miała miejsce kilka lat temu. Oprócz niedoborów dostaw jest to trend, który powoduje niezadowolenie zwykłych konsumentów a nawet prwadzi do pobudzania przestępczej działalności.

Bądź na bieżąco

Obserwuj GamingSociety.pl w Google News.

Sourceign
SoSlowGamer
Redaktor, szef działu retro

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Treść komentarza
Wpisz swoje imię