Strona głównaWiadomościOprogramowanieWindows 10 ma groźną lukę - Microsoft póki co nic z nią...

Windows 10 ma groźną lukę – Microsoft póki co nic z nią nie robi

Dopiero co zastanawialiśmy się czy najbliższa duża aktualizacja Windowsa 10 będzie bardziej dopracowana niż poprzednie, a tu jak grom z jasnego nieba spada informacja, że w systemie znaleziono poważną lukę bezpieczeństwa. W dodatku póki co nie ma na nią łatki.

Jeden z użytkowników Twittera znalazł problem z odczytywaniem plików związany z wadą jednej z funkcji systemu – MsiAdvertiseProduct, czyli… możliwości tworzenia reklam produktów przez Windowsa. Dziura daje dostęp do dowolnego pliku w systemie przez użytkowników bez praw admina – a co za tym idzie, taką możliwość dostaje również szkodliwe oprogramowanie. Brzmi może nieco skomplikowanie, ale w skrócie prowadzi do tego, że dowolny użytkownik może wprowadzić nam szkodliwy skrypt, który skopuje pliki z naszego komputera i dokona jego edycji.

Zobacz także: Microsoft ma chrapkę na Twoją pralkę i lodówkę

Jak mówi człowiek, który dokonał odkrycia, Windows w dużej mierze opiera się na skomplikowanych relacjach plików i nawet tak z pozoru niegroźne pliki jak dokumenty Office mogą w ten sposób zostać zainfekowane, zmienione, a co za tym idzie – stanowić zagrożenie dla naszego komputera. Już nie wspominając o możliwości wykradzenia naszych wrażliwych danych.

Sposób wykorzystania luki zaprezentowano na poniższym filmie:

Jak wspomniałem, póki co Microsoft nie wypuścił żadnego “lekarstwa” na znalezioną lukę, pozostaje więc zachować szczególną ostrożność przy odpalaniu programów z niepewnych źródeł i dbać o aktualność naszego oprogramowania antywirusowego. Posiadanie firewalla też nie zaszkodzi.

Bądź na bieżąco

Obserwuj GamingSociety.pl w Google News.

Zbigniew Pławecki
Redaktor, specjalista ds. esportu

1 KOMENTARZ

  1. Fajnie by było gdyby ustawienia naprawili w aktualizacji październikowej ponieważ za każdym razem wyskakuje mi błąd o komunikacie: ms-settings: personalization-background, nie można utworzyć nowego użytkownika, pół windowsa jest po angielsku, znika panel sterowania,. Ogółem wszystko co z ustawieniami związane 🙁 nie wiem czy to tylko u mnie tak jest jak coś ostrzegam.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Treść komentarza
Wpisz swoje imię