Strona głównaKonsolePlayStation 5 - Sony szykuje dwie wersje konsoli? Druga oparta na chmurze

PlayStation 5 – Sony szykuje dwie wersje konsoli? Druga oparta na chmurze

W 2020 roku zadebiutują konsole nowej generacji – PlayStation 5 oraz Xbox Scarlett. Być może oba urządzenia będą dostępne od początku w kilku wersjach. Sony właśnie opatentowało model oparty na chmurze.

Przez wiele miesięcy docierały do nas różne informacje na temat nowego Xboxa. To właśnie konsola Microsoftu miała być dostępna w dwóch wersjach – droższej i bardziej wydajnej oraz tańszej, słabszej i opartej na chmurze. Z czasem pojawiły się plotki, według których Amerykanie mieli na razie zrezygnować z tego pomysłu i skupić się na tradycyjnej konstrukcji. Co innego Sony, które miało zainteresować się podobną koncepcją. Japończycy nawet złożyli odpowiedni patent.

Zobacz: PlayStation 5 – poznaliśmy wyniki wydajności nowej konsoli

Pod koniec sierpnia Sony Interactive Entertainment America złożyło wniosek do Urzędu Patentów i Znaków Towarowych Stanów Zjednoczonych. Z pisma wynika, że Japończycy mogą szykować dwie wersje konsoli PlayStation 5. Ta druga miałaby być oparta na chmurze. To oznacza zastosowanie słabszych podzespołów i tym samym niższą cenę, ponieważ gry byłyby uruchamiane na zewnętrznych serwerach i jedynie strumieniowane na urządzenie.

– Platforma do gier oparta na chmurze implementuje co najmniej jeden sterownik, by ułatwić przetwarzanie wejścia/wyjścia dla jednego lub większej liczby urządzeń klienta, gdy wykonywane są zasoby obliczeniowe jednego lub większej liczby danych – możemy przeczytać we wniosku patentowym.

Zobacz: PlayStation 5 – architektura AMD Zen 2 skróci czas produkcji gier

Taka decyzja Sony nie powinna dziwić. Japończycy już od jakiegoś czasu rozwijają własną usługę w chmurze o nazwie PlayStation Now. Co prawda nie jest ona jeszcze dostępna globalnie, ale jest systematycznie rozwijana i ulepszana. Poza tym Sony niedawno nawiązało współpracę z… Microsoftem, który dysponuje rewelacyjną infrastrukturą serwerową. Może właśnie dzięki temu twórcy PlayStation są w stanie stworzyć drugą, tańszą wersję konsoli. Na pewno coś trzeba zrobić, bo za chwilę ta część rynku zostanie zagarnięta przez Google Stadia.

Bądź na bieżąco

Obserwuj GamingSociety.pl w Google News.

Damian Jaroszewski
Redaktor prowadzący, szef działów esport i hardware

1 KOMENTARZ

  1. SONY planuje wypuścić na rynek gogle vrx które to będą mobilne i całkowicie nie zależne od PSV.
    Tan nie mylicie się bo właśnie taka nazwa będzie oficjalna.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Treść komentarza
Wpisz swoje imię