Strona głównaGryAktualnościXbox, PlayStation i Nintendo porozumiewają się w walce ze szkodliwością lootboxów

Xbox, PlayStation i Nintendo porozumiewają się w walce ze szkodliwością lootboxów

Przy Federalnej Komisji Handlu w Stanach Zjednoczonych odbył się panel poświęcony mikrotransakcjom w grach. Ciekawym jego wynikiem jest umowa między Xbox, PlayStation i Nintendo, dotycząca mikrotransakcji i lootboxów.

Wszyscy trzej producenci konsol, czyli Sony PlayStation, Microsoft Xbox oraz Nintendo  Switch zgodzili się przedsięwziąć pewne działania by zapobiegać szkodliwym skutkom lootboxów w grach. Obiecali, że wprowadzą mechanizmy zmuszające każdą nową grę lub aktualizację do gry, która pojawi się na konsolach, do wyraźnego określenia szansy na dany przedmiot z lootboxa.

Zobacz: Lootboxy i mikrotransakcje tylko dla dorosłych

Do podobnych działań zobowiązało się wielu twórców i wydawców zrzeszonych w ESA – Entertainment Software Association. Nie wskazano konkretnych firm z nazwy, ale można się domyślać, że wśród nich są Activision Blizzard, Bethesda, Disney, Epic, Square Enix Take-Two i Ubisoft. Już wcześniej niektórzy producenci gier zobowiązywali się do jasnego określania szans na konkretną nagrodę z danego lootboxa, ale dopiero teraz pojawiają się rozwiązania dotyczące znacznej części rynku. 

Prace dotyczące tego zagadnienia przy Federalnej Komisji Handlu nadal trwają. To pierwsza tak oficjalna odpowiedź na coraz częstsze głosy by poddać lootboxy regulacjom prawnym. Niektórzy domagali się wręcz zakazania tego typu praktyk. Z innymi inicjatywami wystąpiły już firmy takie jak Psyonix – to w kwestii lootboxów w Rocket League.

Co sądzicie o tak zgodnym podejściu wszystkich większych podmiotów na rynku jeśli chodzi o problem lootboxów?

Bądź na bieżąco

Obserwuj GamingSociety.pl w Google News.

Zbigniew Pławecki
Zbigniew Pławecki
Redaktor, specjalista ds. esportu

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Treść komentarza
Wpisz swoje imię