Strona głównaWiadomościHardwareAMD Gonzalo – oto układ SoC do konsol nowej generacji. Za chwilę...

AMD Gonzalo – oto układ SoC do konsol nowej generacji. Za chwilę rusza masowa produkcja

Docierają do nas kolejne informacje na temat układu SoC, który będzie stosowany w konsolach nowej generacji, czyli PlayStation 5 oraz Xbox Scarlett. AMD Gonzalo, bo prawdopodobnie tak brzmi jego nazwa, jest już o krok od masowej produkcji.

Użytkownik Twittera o pseudonimie TUM_APISAK natrafił w bazie programu 3DMark na nowy układ SoC AMD, który prawdopodobnie przeznaczony jest do konsol nowej generacji. Już z samego oznaczenia chipu możemy wywnioskować kilka rzeczy na jego temat, chociaż drugie tyle kwestii wciąż pozostaje dla nas tajemnicą. Ale wszystko po kolei.

Zobacz: Wyciekły zdjęcia kontrolera do PlayStation 5! Fani nie są zachwyceni

Nowy układ został oznaczony jako ZG16702AE8JB2_32/10/18_13F8. W tym miejscu musicie wiedzieć, że nie jest to zlepek przypadkowych liter i cyfr. Każda z nich oznacza coś konkretnego. W przypadku tej konstrukcji to kolejno:

  • Z – oznacza próbkę do kwalifikacji, czyli ostatni model przed rozpoczęciem masowej produkcji, która powinna zostać wkrótce uruchomiona,
  • G – oznacza platformę dla graczy, czyli w tym przypadku konsolę,
  • 167 – normalnie informuje o taktowaniu, ale 3DMark informuje, że zegar bazowy to 1,6 GHz,
  • 0 – najprawdopodobniej odnosi się do wskaźnika mocy (65 W),
  • 2A – informuje o prawdopodobnym TDP i zasilaniu,
  • E – oznacza gniazdo procesora,
  • 8 – informuje o liczbie rdzeni,
  • J – informuje o konfiguracji pamięci cache (nie wiemy jeszcze jakiej)
  • B2 – informuje o steppingu.

Sprawa komplikuje się w dalszej części kodu. Kolejne liczby, czyli 32 i 10, zazwyczaj informują o taktowaniu Boost (3,2 GHz) oraz bazowym (1,0 GHz), ale nie zgadza się to ze wskazaniami 3DMarka i liczbą 167. Kolejna liczba to 18, która może mówić o taktowaniu GPU (1,8 GHz, co byłoby wartością bardzo wysoką jak na grafikę) lub liczbie bloków CU układu AMD Navi Lite (na jego użycie wskazuje z kolei kod 13F8).

Zobacz: Sony udostępniło możliwość zmiany ID PlayStation Network. Podpowiadamy jak to zrobić

Można zatem powiedzieć, że coś już o nowych konsolach wiemy, ale wciąż przy wielu kwestiach należałby postawić wielki znak zapytania. No i pamiętajcie, że to tylko plotki, a do tych trzeba podchodzić ze sporym dystansem. Jeśli potwierdzą się inne pogłoski, to wkrótce powinniśmy doczekać się prezentacji nowych konsol. To prawdopodobnie kwestia 2 miesięcy.

Bądź na bieżąco

Obserwuj GamingSociety.pl w Google News.

Damian Jaroszewski
Redaktor prowadzący, szef działów esport i hardware

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Treść komentarza
Wpisz swoje imię