Obecna generacja konsol powoli kończy swój żywot. Chociaż zadebiutuje jeszcze kilka ciekawych gier, to jednak wiele osób powoli żyje kolejną generacją. Szczególnie dużym zainteresowaniem cieszy się wszystko, co związane z PlayStation 5. Co dzisiaj już wiemy o nowej konsoli Sony?

Postanowiliśmy w jednym tekście zebrać wszystkie informacje na temat konsoli PlayStation 5. Dzięki temu dowiecie się, co już wiemy o konsoli Sony nowej generacji i czego można się spodziewać po tym urządzeniu.

PlayStation 5 – specyfikacja

Zacznijmy od specyfikacji PlayStation 5. Nie znamy dokładnych szczegółów, ale Sony – ustami Marka Cerny’ego – zdradziło już kilka kwestii. Oto co wiemy na temat specyfikacji konsoli:

  • GPU – konsola będzie wyposażona w kartę graficzną AMD Navi, która sprzętowo będzie obsługiwać ray tracing. Nie ma więc mowy o sztuczkach programowych. GPU ma być na tyle mocne, aby poradzić sobie ze śledzeniem promieni.
  • CPU – PS5 wykorzysta procesor AMD Zen 2. Prawdopodobnie będzie to model 8-rdzeniowy o dużo większej wydajności niż Jaguar z PS4.
  • Dysk – konsola będzie wyposażona w szybki dysk SSD z interfejsem PCIe 4.0. Ładowanie Spider-Mana zmalało dzięki temu z 15 do 0,8 sekundy. Ale to nie jedyna korzyść. Deweloperzy mają dzięki temu tworzyć bardziej skomplikowane i otwarte światy.
  • Dźwięk – PlayStation 5 będzie obsługiwać 3D Audio, które ma przynieść całkowicie nową jakość.
  • Rozdzielczość – konsola obsłuży maksymalnie rozdzielczość 8K, ale prawdopodobnie nie w grach.
  • Napęd – Sony nie rezygnuje z napędu optycznego. PlayStation 5 będzie wyposażone w napęd Blu-ray 4K Ultra HD z obsługą płyt o pojemności do 100 GB.

PlayStation 5 – nowe kontrolery

Z myślą o nowej konsoli inżynierowie Sony opracowali też całkowicie nowy kontroler – DualShock 5 (prawdopodobnie). Co prawda sama bryła nie powinna się znacząco zmienić i nadal będziemy mieli do czynienia z podobną konstrukcją, ale nie oznacza to, że nic się nie zmieni. Wręcz przeciwnie. Sony potwierdziło między innymi rezygnację z tradycyjnych wibracji na rzecz technologii haptycznej, czyli całej gamy wibracji, ruchów i różnej maści sił. W praktyce ma się to przekładać na jeszcze lepsze wrażenia. Możliwe ma być nawet rozróżnienie podłoża, po którym będzie poruszać się sterowana przez nas postać.

PlayStation 5 - DualShock 5

Co jeszcze zmieni się w kontrolerach PlayStation 5? Przyciski L2 oraz R3 będą mogły zmieniać stopień oporu. W ten sposób gracz ma jeszcze dokładniej odczuwać np. naciąganie strzały na cięciwę łuku lub wciskanie gazu przy podjeżdżaniu pod strome zbocze. DualShock 5 ma mieć też lepszą baterię, którą naładujemy złączem USB-C. Zaoferuje też lepszy głośnik niż poprzednik. To wszystko przełoży się na wyższą wagę, która nadal ma być mniejsza w porównaniu do kontrolera Xbox One.

PlayStation 5 – gry i rozwiązania systemowe

A co z grami i oprogramowaniem? Sony ujawniło, że gracze będą mogli decydować, co jako pierwsze zainstalują na dysku konsoli. Na przykład kupujecie nowego Call of Duty, ale w sumie nie interesuje Was tryb dla pojedynczego gracza, bo i tak gracie tylko w multi. Konsola pozwoli na zainstalowanie najpierw plików odpowiedzialnych za tryb dla wielu graczy i szybciej wskoczyć do gry. Możliwe ma być nawet nie instalowanie trybu dla pojedynczego gracza, aby zaoszczędzić trochę miejsca na dysku.

Poza tym system konsoli ma nas zachęcać do konkretnych aktywności. Pozostańmy przy Call of Duty. Od jakiegoś czasu nie uruchomiliście gry, bo wciągnęła Was inna produkcja. Ale akurat pojawiła się nowa mapa lub duża aktualizacja albo znajomi wskoczyli do gry i wspólnie bawią się w trybie wieloosobowym. W takim wypadku konsola poinformuje o tym na głównym ekranie, zachęcając do wypróbowania nowej zawartości lub dołączenia do koleżanek i kolegów.

No i wreszcie – wsteczna kompatybilność. PlayStation 5 ma bez problemów uruchamiać gry z PlayStation 4 i to bez żadnych wyjątków. Co więcej – jeśli wierzyć plotkom – mają one prezentować się lepiej. Sony pracuje nad technologią, która wykorzysta możliwości techniczne PS5 i poprawi wygląd gier z poprzedniej generacji. Początkowo gry mają być wydawane jednocześnie na PlayStation 4 oraz PlayStation 5.

PS5 obsłuży też aktualne gogle wirtualnej rzeczywistości, czyli PlayStation VR.

PlayStation 5 – wygląd

A jak będzie się prezentować nowa konsola Sony? Całkiem niedawno do sieci trafił dziwny projekt urządzenia z wycięciem w kształcie litery V. Szybko okazało się, że jest to tzw. devkit, czyli urządzenie, które trafia do deweloperów pracujących nad grami. Potwierdziło to kilka osób. Ale czy tak rzeczywiście będzie wyglądać finalna wersja konsoli? W mojej ocenie taki design jest trochę zbyt szalony i odważny. Sony prawdopodobnie postawi na bardziej stonowaną bryłę, która będzie na swój sposób neutralna, aby pasowała do różnych pomieszczeń.

PlayStation 5

PlayStation 5 – cena i data premiery

Niestety, póki co nie wiemy, ile będzie kosztować PlayStation 5. Pojawiały się na ten temat różne pogłoski. Jedni twierdzą, że konsola będzie zauważalnie droższa niż PlayStation 4 w dniu premiery. Z kolei inni twierdzą, że różnica będzie minimalna lub wręcz żadna. Osobiście myślę, że możemy liczyć na kwotę rzędu 399-499 dolarów lub 349-449 euro za podstawową wersję urządzenia. Dzięki temu na polskim rynku cena może delikatnie przekroczyć poziom 2000 zł, który wciąż powinien być akceptowalny dla większości osób.

Jeśli chodzi o datę premiery, to tutaj nie znamy szczegółów, ale Sony oficjalnie potwierdziło, że konsola trafi do sprzedaży w okresie Świąt Bożego Narodzenia 2020 roku. To najgorętszy sprzedażowo czas, więc nie powinno to w żaden sposób dziwić. PlayStation 5 prawdopodobnie trafi pod wiele choinek. Czy będzie to kilka dni przed Wigilią, a może będzie to początek grudnia? Tego nie wiemy, ale prawdopodobnie możemy liczyć na premierę przynajmniej kilkanaście dni przez Świętami.

PlayStation 5 – plotki

A co jeszcze mówią nam plotki? Prawdopodobnie konsola już na starcie zadebiutuje w dwóch wersjach – normalnej oraz Pro. Druga z pewnością będzie lepsza i droższa, ale na ten moment nie wiemy, na czym dokładnie miałaby polegać różnica. Być może będzie to pojemniejszy dysk SSD, być może trochę podkręcone podzespoły i wyższa wydajność, a może wszystko po trochu. Czas pokaże.

Według innych informacji PlayStation 5 będzie wyposażone w asystenta głosowego, który może pomagać graczom w trudniejszych momentach. Prawdopodobnie nie chodzi o bezpośrednie podpowiedzi, co teraz zrobić w grze, a raczej szybkie i proste przeszukiwanie internetu bez konieczności wyłączania gry. Nie zmienia to faktu, że zapowiedź brzmi ciekawie. Czy asystent – o ile prawdziwy – będzie dostępny w języku polskim? Wątpię.

O czym jeszcze się plotkuje? Między innymi o konieczności ciągłego połączenia z Internetem. Taki pomysł Microsoft próbował już wprowadzić przy okazji premiery Xbox One, ale gracze postawili znaczący sprzeciw i ostatecznie z idei zrezygnowano. Teraz mówi się, że Sony również skłania się ku podobnej idei.

Oprócz tego deweloperzy twierdzą, że PS5 nie zwiększy znacząco kosztów produkcji gier, za to może skrócić proces tworzenia. Przede wszystkim twórcy niemal z każdej strony chwalą wydajność konsoli i możliwości jakie daje nowy dysk SSD.

I to by było na tyle. To na ten moment wszystko, co wiemy o konsoli Sony PlayStation 5. Przyszły rok powinien obfitować w kolejne, oficjalnej informacje.

ZOSTAW KOMENTARZ

Treść komentarza
Wpisz swoje imię