Strona głównaKonsolePlayStation 5 będzie prawdopodobnie drogie i dostępne w kilku wersjach

PlayStation 5 będzie prawdopodobnie drogie i dostępne w kilku wersjach

O PlayStation 5 wiemy już zaskakująco dużo, biorąc pod uwagę, że jeszcze nie odbyła się oficjalna prezentacja. To, co wciąż pozostaje tajemnicą, to cena urządzenia. Jednak znając częściową specyfikację możemy spekulować, że ta będzie dużo wyższa niż w przypadku PlayStation 4. Co więcej, jest szansa na kilka wersji już w dniu premiery.

Na razie wróćmy do roku 2013, kiedy to Sony wprowadziło do sprzedaży PlayStation 4. Już w momencie debiutu konsola była tania. Kosztowała zaledwie 399 dolarów, co w Polsce przekładało się na kwotę 1799 złotych. Jak na nową generację sprzętu, to niedużo. Cała tajemnica leżała w podzespołach. Już w 2013 roku procesor z architekturą Jaguar nie był szczytem możliwości, a grafika AMD GCN 2.0 była co najwyżej przyzwoita pod względem możliwości. Koszt produkcji całej konsoli wynosił zaledwie 381 dolarów, dzięki czemu od samego początku Japończycy zarabiali na sprzedaży.

Playstation 5 – cena

W przypadku PlayStation 5 raczej nie mam co liczyć na podobny scenariusz. Sony tym razem stawia na dużo mocniejsze, a przede wszystkim nowsze podzespoły. Procesory AMD z architekturą Zen 2 jeszcze nie zadebiutowały nawet na rynku, ale możemy być praktycznie pewni, że będą oferować dobrą wydajność. To samo tyczy się karty graficznej Navi. Może nie będzie miała ona tyle mocy, co RTX 2080 Ti (chociaż pojawiają się plotki o 14 TFlopach wydajności), ale powinna radzić sobie z grami w rozdzielczości 4K Ultra HD. Jednak najważniejsze jest to, że nie będą to podzespoły tanie, a na pewno nie tak tanie jak Jaguar i GCN 2.0. Poza tym nie można też zapominać o szybkim dysku SSD. Co prawda ceny napędów półprzewodnikowych znacząco spadły, ale Sony prawdopodobnie stawia na nowy model z interfejsem PCIe 4.0. To musi kosztować. No i jeszcze nowy kontroler…

Dlatego możemy spekulować, że PlayStation 5 nie będzie tak tanie w dniu premiery, jak było PlayStation 4. Pewnego rodzaju potwierdzeniem tego są słowa Marka Cerny’ego, czyli głównego architekta konsoli, który powiedział, że „cena będzie uczciwa w porównaniu do możliwości”. Może to nadinterpretacja, ale dla mnie brzmi to jak rozpoczęcie długiego procesu bronienia kwoty, która będzie widniała przy konsolach w dniu premiery.

PlayStation 5 – kilka wersji

Dlatego też Sony może pójść drogą Apple i już na starcie zaproponować kilka wersji konsoli. Takiego zdania są dziennikarze DigitalTrends. Jednak w tym przypadku nie chodzi o modele Slim czy Pro, a po prostu więcej wersji z różnymi pojemnościami dysków. Najprawdopodobniej otrzymamy trzy wersje PlayStation 5:

  • PlayStation 5 256 GB – 450 dolarów (1700-1800 zł)
  • PlayStation 5 512 GB – 500 dolarów (1900-2000 zł)
  • PlayStation 5 1 TB – 600 dolarów (2300-2400 zł)

Pamiętajcie jednak, że to tylko spekulacje i domysły. Na oficjalne informacje musimy poczekać do prezentacji konsoli.

Bądź na bieżąco

Obserwuj GamingSociety.pl w Google News.

Damian Jaroszewski
Redaktor prowadzący, szef działów esport i hardware

2 KOMENTARZE

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Treść komentarza
Wpisz swoje imię