Monitory dla graczy w ciągu ostatnich kilku lat stały się bardziej dostępne dla klientów posiadających ograniczony budżet. AOC Q27G2U to 27-calowy monitor z odświeżaniem 144 Hz, który możemy mieć za mniej niż 1300 złotych. Dzisiaj wzięliśmy go na warsztat, żeby przekonać się jak radzi sobie w grach.
Firma AOC wielokrotnie udowadniała, że monitor gamingowy o mocnych parametrach wcale nie musi drenować naszych kieszeni. Tym razem do redakcji trafił płaski monitor AOC Q27G2U, wyposażony w matrycę VA o przekątnej 27” z odświeżaniem 144 Hz i czasem reakcji 1 ms. Jednak zanim przyjrzymy mu się nieco bliżej, sprawdźmy parametry podane przez producenta.
Parametry techniczne:
- Model: AOC Q27G2U;
- Typ: Gamingowy;
- Powłoka matrycy: Matowa;
- Rodzaj Matrycy: LED, VA;
- Typ ekranu: Płaski;
- Rozdzielczość ekranu: 2560 x 1440 (WQHD);
- Format obrazu: 16:9;
- Częstotliwość odświeżania: 144 Hz;
- Pokrycie przestrzeni barw: AdobeRGB: 90%, sRGB: 121%;
- Liczba wyświetlanych kolorów 16,7 mln;
- Czas reakcji: 1 ms (G2G);
- FreSync: TAK;
- Jasność: 250 cd/m2;
- Kontrast statyczny: 3000:1;
- Kąt widzenia w poziomie i Pionie: 178°/178°;
- Złącza: HDMI 2.0 x 2, DisplayPort 1.2 x 1, USB 3.0 x 4;
- Głośniki: NIE;
- VESA: TAK;
- PIVOT: TAK;
- Pobór mocy: 32 W;
- Wymiary: 613 x 529 x 227 mm;
- Masa: 5,2 kg;
- Cena: od 1270 złotych;
Spis treści
Wygląd i jakość wykonania
Q27G2U to przedstawiciel gamingowej serii G firmy AOC. Czerwone elementy ozdobne na obudowie są jej cechą charakterystyczną. Bezramkowa konstrukcja sprawia, że dookoła matrycy biegnie pasek o grubości zaledwie 1 mm. Jednak, tak jak w przypadku innych monitorów tego typu, także i w tym obraz nie jest wyświetlany na całej powierzchni matrycy, po bokach oraz na górze mamy 7-milimetrową obwódkę.
Dolna ramka o szerokości 2 cm dobrze przylega do matrycy na całej jej długości, co zabezpiecza monitor przed dostawaniem się tam kurzu. Na środku ramki zostało umieszczone logo AOC, z kolei dół przyozdobiony jest czerwonymi paskami, o których wcześniej wspominałem. Po prawej stronie od spodu zostały ukryte przyciski odpowiadające za nawigację po menu monitora oraz włącznik. Same przyciski są osadzone dość głęboko, przez co osoby z dużymi palcami mogą mieć problemy z nawigacją po menu. Przycisk odpowiadający za włączanie monitora nie znajduje się bezpośrednio pod diodą sygnalizacyjną, co jest troszeczkę mylące. Kilkukrotnie zdarzało mi się wyłączyć monitor zamiast zatwierdzić wybraną w menu opcję.
Plecy monitora zostały ozdobione dużym logo producenta oraz czerwonymi znakami po bokach. Z tyłu znajdziemy również port zasilania, port słuchawkowy, dwa porty HDMI 2.0, jeden DisplayPort 1.2 oraz czteroportowy hub USB 3.0. Jeden z portów USB przeznaczony jest do ładowania urządzeń mobilnych, również w trybie czuwania.
Monitor połączony jest z ramieniem i stopą, które odpowiadają za jego stabilność. Otwór wykonany w ramieniu ułatwia przeprowadzenie przewodów. Zabrakło mi z kolei czegoś na wzór rączki, co ułatwiłoby przenoszenie zestawu. Pod względem ergonomicznym możemy regulować położenie w pionie matrycy w zakresie 130 mm, obracać o 30° w lewo i w prawo oraz pochylać w zakresie – 3,5 – 21,5°. Jeżeli jednak nie chcielibyście używać podstawki, zawsze pozostaje VESA i zawieszenia Q27G2U na ścianie lub wysięgniku.
Pomimo tak dużej przekątnej, model ten wspiera PIVOT, czyli możliwość obrócenia matrycy o 90°. Takie rozwiązanie jest idealne gdy używamy więcej niż jednego monitora.
Cała konstrukcja wygląda solidnie, podobnie jak materiały, z których została wykonana. Podczas poruszania monitorem nic nie skrzypi i nie trzeszczy.
Menu ekranowe OSD
Sterować ustawieniami AOC Q27G2U możemy zarówno za pośrednictwem menu ekranowego OSD, które jest charakterystyczne dla serii G. Menu dostępne jest w wielu językach, w tym także po polsku. Znajdziemy tu zarówno standardowe ustawienia jasności kontrastu, wyboru wejścia, z którego ma być wyświetlany obraz jak i zmiany profili gier.
Podobnie jak w innych modelach G, producent przygotował trzy predefiniowane ustawienia stworzone pod gry z gatunku FPS, Wyścigi i RPG. Dodatkowo do wyboru mamy również trzy profile, które możemy skonfigurować samodzielnie.
Graczy z pewnością ucieszy wsparcie funkcji AMD FreeSync, która działa zamiennie z trybem MBR. Chociaż muszę przyznać, że nie zauważyłem większej różnicy. Dla nocnych marków producent przygotował również tryb LowBlue, który redukuje ilość niebieskiego koloru męczącego oczy.
Do dyspozycji dostajemy również dedykowane oprogramowanie G-Menu, po zainstalowaniu którego możemy zmieniać ustawienia ekranu bezpośrednio z poziomu aplikacji.
Pomiary matrycy
Monitor AOC Q27G2U wyposażony jest w 27-calową płaską matrycę LCD VA, wyświetlającą obraz w rozdzielczości 2560 x 1440 pikseli z odświeżaniem 144 Hz i czasem reakcji wynoszącym 1 ms (g2g). Testy wykonywaliśmy przy użyciu kolorymetru X-Rite X1 oraz oprogramowaniu HCFR i DisplayCAL. Przed przystąpieniem do pomiarów przywróciłem ustawienia fabryczne urządzenia, uprzednio jednak odpowiednio go wygrzewając (praca przez ponad godzinę).
Równomierność podświetlenia matrycy było weryfikowane w 25 punktach. Pomiar został wykonany przy ustawieniu fabrycznym (jasność na 90% i kontrast na 50%. Centrum matrycy uzyskało jasność bliską 251 nitów, czyli niemal w punkt z deklaracją producenta wynoszącą 250 nitów. Pomiar wykazał odchylenia jasności w górnym pasie oraz po lewej stronie, jednak ich wartości nie przekroczyły akceptowalnego poziomu. Podczas grania czy codziennego korzystania nie jest to zauważalne gołym rokiem.
Jasność środka matrycy przy ustawieniu fabrycznym dla jasności 90% i kontrastu 50% wynosiło 251 nitów, delta E to 5,4, kontrast 3120:1. Temperatura bieli 7223 Kelwiny.
Dla jasności i kontrastu 100% uzyskano wynik 330 nitów, deltaE – 17,4, kontrast 3484, temperatura bieli 6963 Kelwinów. Zauważalny jest tu duży skok błędu deltaE (względem jasności 90%), co wpływa na przesunięcie barw.
Wyniki dla predefiniowanego ustawienia FPS wynosiły odpowiednio 250 nitów, deltaE – 8,6, kontrast 2172:1 i temperatura bieli 7200 Kelwinów.
Tryb RTS to z kolei 226 nitów, DeltaE – 11,4, kontrast 3019:1, temperatura bieli 7257 Kelvinów.
Warto poświęcić trochę czasu na ustawienie odpowiedniej jasności i zapisania sobie ustawień w formie profilu użytkownika by dobrać najlepsze dla siebie parametry.
Pomimo dużego przesunięcia barw matryca całkiem dobrze radzi sobie z pokryciem przestrzeni barw sRGB wynoszącym 99,2% oraz AdobeRGB – 77,2%. Przestrzeń DCI P3 pokryta została w 84,5%. W przypadku obróbki zdjęć i filmów należy liczyć się z tym, że kolory widziane na ekranie nie będą dokładnie tymi samymi, co w rzeczywistości. Chociaż wynik dla ARGB jest wysoki.
Ze względu na matrycę VA, w którą wyposażony jest AOC Q27G2U, zauważalny jest efekt smużenia. Najlepiej to widać podczas szybkiego ruchu jasnych elementów na ciemnym tle. Stają się one wtedy mniej wyraźne i zmieniają kolor pozostawiając smugę. Nie jest to zauważane gdy obiekty nie kontrastują ze sobą w znacznym stopniu. Jest to cecha matryc VA i jest ona praktycznie nie do wyeliminowania nawet w najdroższych modelach.
AOC Q27G2U wyposażony jest w gniazdo słuchawkowe, jednak zabrakło tu głośników choćby 2W. To powoduje, że przy podłączeniu monitora do konsoli, co czynię bardzo często konieczne jest wykorzystywanie słuchawek. Jednak biorąc pod uwagę cenę tego modelu brak głośników jest zrozumiały.
Jeżeli chodzi natomiast o zużycie prądu, to muszę przyznać że jest nieźle przy ustawieniu fabrycznym czyli jasności 90% monitor pobiera zaledwie 32 W.
Podsumowanie i ocena
AOC Q27G2U to dobry wybór dla graczy poszukujących monitora o przekątnej 27” za mniej niż 1300 złotych. Odświeżanie 144 Hz oraz czas reakcji matrycy wynoszący 1 ms są przydatne w grach. Ze względu jednak na matrycę VA monitor cierpi z powodu smużenia.
Matryca jest podświetlona równomiernie, a jej jasność jest na dobrym poziomie, który umożliwia wygodne granie oraz codzienne korzystanie. Dzięki cienkim ramkom oraz wsparciu dla VESA i PIVOT idealnie sprawdza się w tandemie lub trio jako element domowego centrum rozrywki lub dowodzenia przy pracy zdalnej.
Bardzo niskie, jak na te gabaryty, zużycie energii to kolejny plus AOC Q27G2U, zaraz obok ceny, wynoszącej mniej niż 1300 złotych. Stosunek ceny do jakości jest tu bardzo wysoki, chociaż zabrakło mi małej wisienki na torcie w postaci choćby 2-watowych wbudowanych głośników.
Nawigacja po menu przyciskami w obudowie nie jest może zbyt wygodna, na szczęście producent udostępnił oprogramowanie, które pozwoli zmieniać ustawienia monitora z poziomu Windows.
Oczywiście, jak przystało na monitor przeznaczony dla graczy, nie mogło zabraknąć wparcia technologii AMD FreeSync oraz predefiniowanych profili przeznaczonych do ogrywania różnych gatunków gier. A gdyby zaszła potrzeba, zawsze możemy ustawić trzy własne profile. Co więcej, kąty widzenia są duże dzięki czemu podczas grania możemy spokojnie przyjąć najwygodniejszą pozycję i nie musimy patrzeć na wprost monitora.
Ocena 8/10
Zalety
|
Wady
|
Hmmm… Trochę czasu minęło od recenzji, ale strasznie mało tego w internecie… Szukam monitora 1440p płaskiego i po doświadczeniach z IPS-ami (backlight bleed, beznadziejny kontrast i czerń) wolałbym czegoś na VA. Czy to smużenie jest faktycznie uciążliwe? W tej chwili mam VA 240 Hz (AOC 25G3ZM) i go w ogóle nie zauważam (jedyny raz po podłączeniu laptopa z maksymalnym odświeżaniem 144 Hz podczas przewijania prezentacji z czarnymi literami na białym tle).