Rynek sprzętu gamingowego zasypany jest wszelkiej maści myszkami, od tych najtańszych budżetowych konstrukcji, aż po takie w cenie złota. Co ciekawe, wśród tego chaosu bez problemu odnajduje się Razer, wpasowując się w potrzeby graczy.
Do naszej redakcji trafiła Razer Viper V3 HyperSpeed, myszka ze średniej półki cenowej, która niczym akrobata na linie idealnie balansuje pomiędzy jakością a ceną, stając się jednocześnie najbardziej rozsądnym i najbardziej opłacalnym wyborem dla graczy.
Razer Viper V3 HyperSpeed specyfikacja techniczna
- Łączność: bezprzewodowa – odbiornik USB HyperSpeed, opcjonalnie HyperPolling;
- Sensor: Optyczny 30 000 DPI;
- Częstotliwość: HyperSpeed – 1000 Hz, HyperPolling – 4000 Hz;
- Max prędkość i przyśpieszenie: 750 IPS, 70 G;
- Zasilanie: 1 bateria AA;
- Liczba przycisków: 6;
- Rolka: 1;
- Wymiary: 12,7 x 6,4 x 4 cm;
- Masa: 59 g bez baterii, 82 g z baterią z zestawu;
- Cena: od 350 PLN
Wygląd i jakość wykonania
Razer Viper V3 HyperSpeed to kolejna myszka serii Viper, która hołduje idei prostoty i minimalizmu. Na próżno szukać tu podświetlenia LED czy innych niepotrzebnych bajerów, które tylko zwiększają masę i przyczyniają się do szybszego zużywania baterii. Symetryczna konstrukcja dobrze leży w dłoni, niezależnie od wybranego rodzaju chwytu. Do tego niska masa wynosząca około 82 g dopełnia całość. Osobiście bardziej preferuję cięższe myszki, jednak dość szybko przyzwyczaiłem się do tej wagi piórkowej.
Obudowa wykonana jest z matowego plastiku, zapewniającego dobry chwyt oraz zapobiegającego palcowaniu. Dużym plusem jest rolka, która działa bardzo przyjemnie i jest bardzo precyzyjna. Skok podczas scrollowania jest dobrze wyczuwalny, co sprawdza się zarówno podczas przeglądania Internetu, jak i podczas grania, zwłaszcza w strzelanki, gdzie konieczne jest szybkie przełączanie broni.
Po bokach myszki umieszczone zostały dwa programowalne przyciski. Jeżeli macie dłonie rozmiaru M, to docenicie ich rozmieszczenie. Do obu z nich mogłem dosięgnąć kciukiem bez konieczności zmiany chwytu. To, co je wyróżnia, to duża responsywność, co przydaje się zarówno w grach MOBA, jak i strzelankach. Przyciskom można przypisać dowolną funkcjonalność.
Na grzbiecie, zaraz za scrollem, znajdziemy jeszcze przycisk do zmiany DPI.
Oprogramowanie
Razer Viper V3 HyperSpeed kompatybilna jest z oprogramowaniem Razer Synapse, które pozwala wycisnąć z niej co tylko możliwe. To właśnie tutaj można przypisać dowolne funkcje do przycisków bocznych, zmienić czułość sensora oraz tworzyć i zapisywać nowe konfiguracje.
System automatycznej kalibracji pomoże dopasować parametry śledzenia do powierzchni, na jakiej korzystamy z naszego gryzonia. Dzięki temu producent nie wymusza na nas dodatkowego zakupu podkładki.
Łączność
Testowany model wykorzystuje łączność z wykorzystaniem technologii HyperSpeed, która gwarantuje połączenie o częstotliwości 1000 Hz. To przekłada się na bardzo niskie opóźnienia, co jest kluczowym elementem podczas gry w sieciówki. Do działania Razer Viper V3 HyperSpeed wykorzystuje tradycyjne baterie paluszki AA lub akumulatorki. Producent nie przewidział jednak możliwości ładowania akumulatorów za pośrednictwem portu USB-C i konieczne jest w tej sytuacji samodzielne wyposażenie się w ładowarkę lub zapasowe baterie. Nie ma jednak płaczu, bo na jednym paluszku spokojnie można grać nawet 280 godzin – to dłużej niż większość myszy działających na wbudowanych akumulatorach. Co ciekawe, i to pomimo wykorzystania bardzo mocnego sensora, o czym za chwilę.
Sensor
Razer Viper V3 HyperSpeed wyposażona jest w sensor optyczny Focus Pro 30K, który oferuje rozdzielczość do 30 000 DPI. Jest to obecnie jeden z najmocniejszych sensorów, jakie są dostępne na rynku. Co więcej, jego prędkość śledzenia to aż 750 IPS. A gdy dodamy do tego świetną reakcję, mamy gryzonia idealnego nawet dla najszybszych rąk na dzikim zachodzie.
Tak jak wcześniej wspomniałem, wbudowany sensor wykorzystuje technologię dostosowania się do powierzchni, na jakiej korzystamy z urządzenia. Nie ma zatem znaczenia, czy wykorzystujemy blat biurka, czy podkładkę materiałową lub szklaną – model ten będzie działał wyśmienicie.
Podsumowanie i ocena
Razer Viper V3 HyperSpeed to sprzęt, który sprawdza się świetnie w bardzo wymagających i dynamicznych tytułach. Z powodzeniem poradzi sobie także w tych mniej dynamicznych. Testy w takich grach jak SC2 czy CoD model ten przechodzi wręcz śpiewająco. Niezależnie od tego, jak szybko poruszamy myszą, celowanie jest precyzyjne i nie ma tu miejsca na przypadek. Wysoka responsywność na nasze poczynania daje poczucie pewności i kontroli nad tym, co dzieje się na ekranie.
Model ten sprawdza się także podczas codziennego użytkowania, a dzięki niewielkiej masie ręka nie męczy się nawet po wielu godzinach korzystania.
Jeżeli macie zatem wolne około 350 złotych i potrzebujecie sprawdzonego sprzętu, to zdecydowanie warto wziąć pod uwagę Razer Viper V3 HyperSpeed.
Ocena 8/10
Zalety
|
Wady
|