Strona głównaRecenzjeHardwareTest Asusa TUF Gaming FX505DY. Tani laptop do gier zaskakuje wydajnością

Test Asusa TUF Gaming FX505DY. Tani laptop do gier zaskakuje wydajnością

Kultura pracy, akumulator i podsumowanie

Kultura pracy

Głośność pracy układu chłodzenia modelu TUF Gaming FX505DY można porównać do startującego samolotu. Jeśli nie mieszkacie w okolicach lotniska, to w momencie mocniejszego obciążenia podzespołów co wrażliwsi mogą odruchowo złapać laptopa żeby przypadkiem nie odleciał z biurka. Poziom hałasu dobija wtedy do niemal 50 dB.

Głośna praca to efekt uboczny utrzymywania niskiej temperatury. Nawet podczas dużego obciążenia laptop nagrzewa się w bardzo małym stopniu, głównie w środkowej części klawiatury. Z dwojga złego, lepiej mieć hałasujący wentylator, niż zbyt ciepłą obudowę.

Akumulator

Moja dotychczasowe doświadczenia z laptopami wyposażonymi w procesory AMD nie były najlepsze jeśli chodzi o czasy działania na pojedynczym ładowaniu. Mówiąc wprost – to był dramat. Laptop Asusa nie jest pod tym względem wybitny, ale wypada lepiej niż niektóre konkurencyjne konstrukcje oparte na Intelu i kartach Nvidii.

Jeśli będziemy używać laptopa do pracy biurowej i przeglądania Internetu, to z włączonym Wi-Fi energii wystarczy na ok 5,5 godziny. W przypadku oglądania filmów jest to ok 5 godzin. Z kolei w kwestii gier, bez ładowarki energii wystarcza na niecałą godzinę zabawy.

Czas ładowania jest przy tym bardzo przyjemny i wynosi niewiele ponad 1,5 godziny.

Podsumowanie

Asus TUF Gaming FX505DY może nie robi najlepszego pierwszego wrażenie, ale mocno zyskuje po bliższym poznaniu. Zaskakuje miłym do oka ekranem (po odpowiedniej kalibracji), wygodną klawiaturą, bardzo przyzwoitym czasem działania na pojedynczym ładowaniu oraz przede wszystkim wydajnością, która idzie w parze z niską temperaturą pracy. Oczywiście nie jest to topowy sprzęt, ale w swojej cenie to jedna z najlepszych propozycji dla osób, które szukają niedrogiego laptopa do gier.

Oczywiście stosunkowo niska cena niesie za sobą pewnie ograniczenia. Należy do nich plastikowa i miejscami uginająca się obudowa, jednokolorowe podświetlenie klawiatury, nie najlepszej jakości touchpad oraz bardzo duża emisja hałasu. Nie są to jednak wady, które w rażący sposób przeszkadzałyby podczas codziennego użytkowania. Szczególnie hałas, bo dzięki temu mamy sprzęt, który nie będzie nas parzyć w ręce podczas użytkowania.

Ocena końcowa: 8/10

Zalety

  • dobra wydajność w grach,
  • dobry stosunek ceny do jakości,
  • wygodna, podświetlana klawiatura,
  • niska temperatura pracy,
  • dobra jakość ekranu,
  • pamięć RAM w trybie dual-channel,
  • HDMI 2.0.

Wady

  • plastikowa obudowa, uginająca się pod naciskiem,
  • jednokolorowe podświetlenie klawiatury,
  • bardzo głośny system chłodzenia,
  • bardzo niska jakość dźwięku na głośnikach.

Spis treści

Bądź na bieżąco

Obserwuj GamingSociety.pl w Google News.

orson_dzi
orson_dzi
Redaktor, szef działów gry i audio

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Treść komentarza
Wpisz swoje imię