Strona głównaEsportBukmacherzy idą w esport – oferta zakładów bukmacherskich i sponsoring

Bukmacherzy idą w esport – oferta zakładów bukmacherskich i sponsoring

Legalni bukmacherzy od kilku lat coraz większą wagę przywiązują do esportu. Jak aktualnie przedstawia się oferta zakładów bukmacherskich na sporty elektroniczne i gdzie najlepiej je obstawiać? Którzy bukmacherzy wspierają polski esport poprzez sponsoring?

Bukmacherzy idą w esport – oferta zakładów i sponsoring

Esport przebojem wchodzi do świata polskiej bukmacherki, mocno zmieniając usługi bukmacherów i ich strategie sponsoringowe. Jakie możliwości w zakresie legalnego obstawiania sportów elektronicznych mają aktualnie typerzy w Polsce i którzy bukmacherzy przygotowują dla nich najciekawsze propozycje? U których organizatorów zakładów bukmacherskich można obejrzeć darmowy streaming z turniejów esportowych oraz które firmy bukmacherskie przyczyniają się do rozwoju polskiego esportu poprzez działania sponsoringowe? Wyjaśniamy.

Co oferują legalni bukmacherzy kibicom esportu?

Odkąd w 2014 r. STS jako pierwszy legalny bukmacher w Polsce wprowadził do swojej oferty zakłady bukmacherskie na esport, wiele się na rodzimym rynku zmieniło. Niektórzy bukmacherzy już od kilku lat przywiązują do tej kategorii zakładów bardzo dużą wagę: stale poszerzają ofertę samych zakładów, ale też włączają do swoich usług takie atrakcje, jak darmowe transmisje z najciekawszych wydarzeń e-sportowych czy rozmaite promocje i konkursy bukmacherskie. Trend ten uległ gwałtownemu przyśpieszeniu wskutek pandemii COVID-19, gdyż w tym tak trudnym dla sportu czasie (i tym samym bukmacherki) esport poradził sobie nadzwyczaj dobrze. Osoby zainteresowane obstawianiem esportu odsyłamy do tego artykułu, w którym wyjaśnione zostały podstawy obstawiania wyników gier esportowych u bukmacherów. Jak obecnie wygląda oferta legalnych bukmacherów na sporty elektroniczne i gdzie najlepiej obstawiać tę dyscyplinę? Poniższy „raport” powinien pomóc w wyborze.

Bukmacher STS

Chociaż bukmacher STS może się pochwalić, że to on wprowadził zakłady bukmacherskie na esport na polski rynek, przez długi czas jego oferta w tym zakresie nie była szczególnie rozbudowana. Jednak od pewnego czasu firma mocno inwestuje w rozwój tego obszaru swojej usługi. W serwisie STS wydzielona jest specjalna zakładka, w której zamieszczonych jest mnóstwo zakładów na e-sporty: przedmeczowych i na żywo. Obstawiać możemy wyniki wielu gier, m.in.: Dota 2, Counter Strike, League of Legends,  StarCraft 2, StarCraft Broodwar, King Of Glory, Overwatch, Rainbow Six, Warcraft 3, Call of Duty czy Valorant. Ponadto bukmacher oferuje streaming z meczów w swojej telewizji internetowej STS TV i częste promocje bukmacherskie. Na minus natomiast zaliczyć trzeba dość okrojoną liczbę rynków zakładów na większość wydarzeń i przeciętne kursy.

Bukmacher LVBet

LVBet nie jest co prawda pionierem zakładów na esport w Polsce (choćby dlatego, że działa dopiero od 2016 r.), ale to właśnie ten bukmacher jako pierwszy przygotował dla miłośników sportów elektronicznych naprawdę bogatą i w pełni profesjonalną ofertę bukmacherską. Na stronie internetowej LVBet również znajdziemy osobną sekcję z zakładami bukmacherskimi na e-sport. Wśród gier, na które przyjmowane są zakłady przedmeczowe i na żywo znajdują się m.in.: Counter Strike, League of Legends, Dota 2, Valorant, StarCraft 2, StarCraft Broodwar, Overwatch, King Of Glory, Call of Duty, Warcraft 3 i Rainbow Six. Bukmacher punktuje bardzo dużą liczbą rynków na poszczególne wydarzenia e-sportowe (szczególnie zaawansowana oferta przygotowywana jest dla League of Legends i Counter Strike’a). Bukmacher LVBet oferuje także zupełnie bezpłatne transmisje z wielu meczów – dostęp do transmisji jest otwarty dla wszystkich chętnych i co nietypowe, nie ma nawet wymogu rejestracji konta gracza (pomimo to pamiętajmy, że wchodzić na serwisy bukmacherskie mogą jedynie osoby pełnoletnie). LVBet także często przygotowuje bonusy dla graczy obstawiających esport. Przyczepić można się jedynie do kursów, które z powodu dość wysokiej marży nie są szczególnie korzystne.

Bukmacher forBET

Bukmacher forBET działa na polskim rynku tak samo długo jak LVBet, ale swoją ofertę na esport poprawił dość niedawno. Jak na razie sporty elektroniczne nie doczekały się jeszcze osobnej podstrony (choć jest to zapewne kwestia czasu), jednak sama liczba gier jest bardzo duża. W forBET można obstawiać gry takie jak np.: Counter Strike, League of Legends, Dota 2, Overwatch, King Of Glory, StarCraft 2, Rainbow Six, FIFA czy Arena of Valor. Poza tym forBET przygotowuje bardzo duży wybór rynków – dla najważniejszych wydarzeń przekraczają one liczbę 100, a nawet 200. Nieco słabiej natomiast wypadają zakłady bukmacherskie oferowane przez forBET na żywo. Duży plus należy się bukmacherowi za ofertę kursową – forBET znany jest z wysokich kursów, co sprawdza się także w przypadku zakładów na esporty.  Bukmacher przygotowuje też specjalne promocje zachęcające do typowania wyników rywalizacji e-sportowej.

Bukmacher Totalbet

Sporo zakładów bukmacherskich na esporty oferuje także bukmacher Totalbet. Umieszczone są one na odrębnej podstronie serwisu i można wśród nich znaleźć opcje obstawiania różnych gier, w tym m.in.: League of Legends, Counter Strike, Dota 2, King Of Glory, Overwatch,  Rainbow Six, StarCraft 2 czy FIFA. Obok zakładów przedmeczowych bukmacher oferuje również zakłady na żywo i to one szczególnie zwracają uwagę na ofertę Totalbet – są bardzo rozbudowane i często towarzyszy im live streaming. Bukmacher Totalbet przygotował też sekcję z wynikami na żywo i wyjątkowo zaawansowanymi statystykami sportowymi, które dotyczą drużyn i poszczególnych zawodników uczestniczących w meczach. Często trafiają się tu dość dobre kursy bukmacherskie i atrakcyjne promocje.

Bukmacher PZBuk

Bukmacher PZBuk dostępne zakłady bukmacherskie na esport prezentuje w osobnej sekcji. Najczęściej obstawimy tu gry takie jak: Counter Strike, Dota 2, League of Legends, Overwatch, King of Glory, Call of Duty, Rainbow Six, StarCraft 2 i Valorant. Ogólnie oferta PZBuk w tym zakresie nie jest aż tak zaawansowana jak omówionych już bukmacherów, choć zakłady na żywo oferują dość dużo opcji obstawiania. Bukmacher udostępnia też dla niektórych meczów transmisje na żywo, jednak największym plusem są dość atrakcyjne kursy bukmacherskie.

Bukmacher Fortuna

Fortuna nie stworzyła dedykowanej podstrony dla zakładów na esport, a sama liczba rynków nie jest szczególnie szeroka – często ogranicza się do zakładów na zwycięzcę spotkania. Z drugiej strony w ofercie przedmeczowej i na żywo uwzględniono mnóstwo wydarzeń e-sportowych i wiele gier, takich jak: Counter Strike, League of Legends, Dota 2, StarCraft 2, Overwatch, Rainbow Six, King Of Glory, Warcraft 3, Valorant itp. Dla zakładów live bukmacher Fortuna oferuje transmisje na żywo, a kursy – podobnie jak na całą ofertę – są tu zazwyczaj atrakcyjne.

Bukmacher eWinner

Jeden z młodszych bukmacherów w Polsce w swojej ofercie na e-sport jak na razie koncentruje się na zakładach na Counter Strike’a – tu znajdziemy najwięcej wydarzeń i rynków do obstawienia. Poza tym typować można wyniki innych najbardziej popularnych gier, takich jak: League of Legends, Dota 2, Overwatch, Rainbow Six i King Of Glory. Tu wybór zdarzeń do obstawiania jest już jednak bardzo ograniczony, skromnie przedstawia się też oferta zakładów na żywo. Kursy bukmacherskie wystawiane na wydarzenia e-sportowe są obarczone dość dużą marżą, warto jednak pamiętać, że wygraną z zakładów można podnieść dzięki ciekawym promocjom (eWinner udostępnia np. akcję „Esport bez podatku”).

Bukmacher BetFan

BetFan przygotował osobną sekcję z zakładami na esport, w tym na: Dota 2, League of Legends, Counter Strike, Call of Duty, Overwatch, Rainbow Six, StarCraft 2, Valorant, ale też na wirtualne rozgrywki sportowe jak FIFA czy NBA2K. Bukmacher oferuje zakłady na dużą liczbę wydarzeń, a czasem transmisje na żywo, ale już liczba rynków na większość meczów nie jest imponująca.

Bukmacher BetX

Zaskakująco bogatą ofertę na esporty znajdziemy u bukmachera BetX, który wystartował dopiero niecały rok temu. Na odrębnej podstronie bukmacher udostępnia zakłady na blisko 20 gier, m.in.: League of Legends, Dota 2, Counter Strike, Call of Duty, Rainbow Six, Fortnite, Overwatch, Kings Of Glory, Valorant, StarCraft, Warcraft 3, Hearthstone, Playerunknown’s Battlegrounds, FIFA, NBA2K i NHL. Oferta obejmuje wiele wydarzeń i dla najpopularniejszych gier ogromną liczbę rynków. Jest tu też sporo zakładów na żywo.

Pozostali legalni bukmacherzy

Inni legalni bukmacherzy mają mniej rozwinięte oferty zakładów e-sportowych. Wśród nich całkiem dobrze wypada Noblebet, który nie tylko oferuje sporo gier i rynków zdarzeń do obstawiania, ale ma też dość dobre kursy na esport. Sprawdzić warto również serwis Superbet, jednak oferta tego operatora jest znacznie lepsza dla zakładów na żywo niż przedmeczowych. Bukmacher Betclic z kolei wypada ciekawie pod kątem kursów, ale niestety dostępne gry i rynki tworzą niewielki wybór. Oferta Totolotka również jest mało rozwinięta, a marża bukmachera – wysoka. Natomiast bukmacherzy eToto, Fuksiarz i Traf nie oferują zakładów na sporty elektroniczne w ogóle.

Jak esport zyskuje na współpracy z bukmacherami?

Oferowanie możliwości zawierania zakładów bukmacherskich na wydarzenia sportowe idzie w parze ze sponsoringiem sportu – co najlepiej widać na meczach piłki nożnej. Jednak odkąd bukmacherzy poznali się na potencjale sportów elektronicznych, coraz częściej nawiązują współpracę sponsoringową także z drużynami, zawodnikami czy organizatorami imprez esportowych. Realizują oni w ten sposób swoje cele promocyjne i wizerunkowe, ale jak najbardziej korzysta na tym także druga strona umowy. Sponsoring oznacza duże pieniądze, a e-sport potrzebuje inwestycji w sprzęt, w szkolenia czy choćby środków finansowych na wyjazdy graczy na zagraniczne, czasem odbywające się na drugim końcu świata turnieje. Dzięki współpracy ze sponsorami łatwiej jest o międzynarodowe sukcesy polskich drużyn i zawodników, a organizatorom wydarzeń o realizację wysokogatunkowych turniejów. Wspólne działania promocyjne przyczyniają się też do poprawy rozpoznawalności najlepszych zawodowych graczy i promocji samego esportu jako pełnoprawnej dyscypliny sportowej w świadomości społecznej.

Biorąc to pod uwagę, warto wiedzieć, którzy bukmacherzy w Polsce sponsorują esport. Przyjrzyjmy się więc, jak wygląda sponsoring esportu prowadzony przez legalnych bukmacherów w Polsce.

Którzy bukmacherzy i jak wspierają esport?

Polska Liga Esportowa – łakomy kąsek

Polską Ligę Esportową, i to począwszy od jej pierwszej edycji zorganizowanej w 2017 r., sponsorowało już kilku bukmacherów. Pierwszym sponsorem PLE został LVBet – jak pamiętamy, jeden z kilku bukmacherów, którzy jako pierwsi w Polsce zaczęli przygotowywać ofertę zakładów na esporty. W kolejnych latach PLE sponsorowali bukmacher STS (2018 r.), bukmacher forBET (2019 r.) i bukmacher eWinner (2020 r.). Sprawdźmy, jakie inne projekty sponsoringowe realizowane były przez firmy bukmacherskie w Polsce.

Sponsor numer 1 i inni bukmacherzy

Największy bukmacher w Polsce (który trzyma w garści blisko połowę udziału na legalnym rynku zakładów) oraz największy prywatny sponsor polskiego sportu – STS, ma na swoim koncie już kilka esportowych kontraktów. W 2017 r. rozpoczął współpracę z dość młodą organizacją Counter-Strike’a Piotra ‘izaka’ Skowyrskiego – Izako Boars, a w 2018 r. z jednym z najlepszych polskich graczy Counter-Strike’a Pawłem ‘innocentem’ Mockiem. Ta druga umowa była dwukrotnie przedłużana, a STS mógł pochwalić się, że jako pierwszy operator zakładów bukmacherskich w Europie sponsoruje pojedynczego zawodnika grającego w Counter-Strike’a. Natomiast jeśli chodzi o wsparcie udzielane przez STS organizacjom e-sportowym, w 2019 r. bukmacher został oficjalnym sponsorem startującej wtedy drużyny Counter-Strike’a, Devils.one (skład dawnego Team Kinguin). STS był także głównym partnerem wyjazdu do Los Angeles na kwalifikacje do Flashpoint Avez Esport (zespół zasłynął jako jedyny polski team, który nie tylko dostał się do eliminacji, ale też nie przegrał w drodze do nich żadnego meczu).

Inni legalni bukmacherzy w Polsce jak dotąd przeprowadzili znacznie mniej projektów sponsoringowych w obszarze e-sportu. Poza sponsorowaniem PLE, bukmacher forBET w 2020 r. zyskał miano oficjalnego sponsora oraz wyłącznego bukmachera x-kom AGO – topowej polskiej organizacji esportowej (dywizje Counter-Strike’a, StarCraft II i Fortnite).

Poza tym bukmacherzy sponsorują turnieje esportowe lub ich streaming. Do tego grona zalicza się LVBet (polskie transmisje Esport Championship Serie, Home Sweet Home Cup), Totalbet (sponsor Games Clash Masters w Gdyni, 1vs1 by GG League) czy, ponownie najintensywniej, STS (sponsor Esport Tour PRO, ESL Mistrzostw Polski w CS:GO oraz transmisji V4 Future Sports Festival, WePlay! Forge of Masters Season 2, Charleroi Esport i innych).

E-sportowi ambasadorzy marki i nietuzinkowe projekty

Bukmacherzy promują się wśród kibiców esportów także poprzez inne działania marketingowe. Wymienić trzeba na pewno angażowanie tzw. ambasadorów marki. Bukmacher STS, poza współpracą ze wspomnianym już Pawłem ‘innocentem’ Mockiem, zawarł umowę z Damianem „Nervarienem” Ziają, który jest bardzo popularnym influencerem esportowym specjalizującym się w League of Legends. Ta współpraca była o tyle znamienna, że po raz pierwszy w naszym kraju bukmacher skierował swój przekaz promocyjny do osób interesujących się LoL. We współpracy z obiema gwiazdami esportu STS zrealizował m.in. plebiscyt, dzięki któremu to kibice wskazali najlepszy sposób na zainwestowanie środków bukmachera w esport – zwycięzcą okazał się turniej lanowy CS:GO dla kobiet.

Realizacją nietypowego przedsięwzięcia na polskiej scenie e-sportowej zabłysnął w ub.r. również bukmacher eWinner, który zorganizował własny turniej CS:GO pn. eWinner Cup. Zawody dały szansę na zmierzenie się zupełnie nieznanych graczy z zawodowcami. 4 najlepsze drużyny, które przeszły eliminacje, walczyły z drużynami złożonymi z takich gwiazd jak np. Kubik, Szpero czy zawodnicy EMERITOS BANDITOS: PAGO, Pevor i Saju. Jak łatwo się domyślić, bukmacher eWinner przygotował specjalną ofertę zakładów bukmacherskich na ten wyjątkowy turniej i dedykowane promocje.

Nie można też nie wspomnieć, że ambasadorem LVBet został legendarny w skali światowej zawodnik Counter-Strike’a, Jarosław „pashaBiceps” Jarząbkowski (ex-zawodnik m.in. Virtus.pro).

Na koniec ważna uwaga: zawieranie zakładów u nielegalnych bukmacherów nie jest dozwolone, a osoba obstawiająca w takiej firmie także łamie prawo i musi liczyć się z możliwymi konsekwencjami. Dlatego jeśli chcesz obstawiać zakłady to rób to legalnie – w Polsce jest już wielu legalnych bukmacherów, a do ich grona zaliczają się wszystkie firmy bukmacherskie, o których wspomnieliśmy w tym artykule. Zakłady bukmacherskie przeznaczone są dla osób pełnoletnich i tylko takie osoby mogą obstawiać u bukmacherów. Hazard uzależnia.

 

Bądź na bieżąco

Obserwuj GamingSociety.pl w Google News.

REKLAMA
Reklamy na portalu

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Treść komentarza
Wpisz swoje imię