Na rynku dostępnych jest wiele modeli laptopów gamingowych. Część z nich to potężne konstrukcje, które mogą zawstydzić niejeden stacjonarny zestaw, inne są takimi tylko z nazwy. Producenci prześcigają się w tym wyścigu zbrojeń, niejednokrotnie zapominając o potrzebach graczy. Właśnie dlatego NVIDIA przeprowadziła ankietę, w której poprosiła o opisanie idealnego komputera przenośnego. A my na podstawie jej wyników przygotowaliśmy propozycję kilku najciekawszych modeli.
Na początek przyjrzyjmy się tym wynikom. W ankiecie zorganizowanej przez NVIDIĘ na polskim fanpage na Facebooku wzięło udział 760 osób. Prawie połowa z nich miała mniej niż 20 lat, a 84,2% było poniżej trzydziestki. Zadaniem ankietowanych było opisanie swojego wymarzonego laptopa. Niemal 43% ankietowanych stwierdziło, że na laptopa jest skłonnych wydać od 4 do 6 tys. złotych. Biorąc pod uwagę większość poradników internetowych faktycznie jest to kwota pozwalająca na zakup wydajnej jednostki.
Jednocześnie nieco ponad 30% biorących udział w ankiecie na zakup sprzętu nie chciałoby wydać więcej niż 4 tys. zł, co w zupełności wystarczy na przyzwoity model do pracy biurowej i zaledwie podstawowy do gier. Z kolei zaledwie 4% respondentów jest gotowych wydać ponad 10 tys. złotych na laptopa.
Parametry matrycy
Ponad połowa ankietowanych wskazała, że optymalna dla nich jest matryca o przekątnej 15-16 cali. Nieco mniej osób preferuje ekrany większe niż 17 cali. Z kolei mniejsze wyświetlacze wskazało zaledwie 5% ankietowanych. Podobnie w zdecydowanej mniejszości są użytkownicy, którzy preferują błyszczącą matrycę. Zdecydowana większość wybrałaby matową. Dla 22% badanych jej rodzaj ma marginalne znaczenie.
Co więcej, blisko 2/3 ankietowanych preferuje rozdzielczość Full HD, którą możemy uznać za optymalną przy tych rozmiarach matrycy. 20% zdecydowanie woli rozdzielczość 4K, a – co ciekawe – dla 15% nie ma ona żadnego znaczenia.
Do czego Ci ten laptop?
Jak można było się spodziewać, głównym przeznaczeniem wymarzonego laptopa są gry. Granie zostało wskazane przez 94% badanych jako najważniejsze zastosowanie sprzętu. Drugie w kolejności jest przeglądanie Internetu (niemal 64%), oglądanie filmów (57,2%), praca z aplikacjami graficznymi jest ważna dla 31,7% a biurowymi dla 28,4%. Zaledwie 3% ankietowanych wskazało wykorzystanie komputera jako maszyny do programowania. A tylko 2% wskazało montaż filmów i streamowanie.
Dla wszystkich graczy najważniejsza jest przede wszystkim wydajność sprzętu, co rozumiemy jako możliwość uruchomienia najnowszych gier w możliwie jak najwyższych ustawieniach graficznych. Jest to istotne dla 64,3% graczy. Z kolei 30,4% graczy stwierdziło, że najważniejsze są fpsy. A 4% graczy uznało, że w ogrywanych przez nich tytułach grafika i liczba klatek na sekundę nie mają żadnego znaczenia.
Jaką specyfikację powinien mieć wymarzony laptop?
Najważniejszym parametrem laptopa dla niemal 88% badanych jest karta graficzna. Co więcej, jest ona ważniejsza niż cena komputera, którą jako najważniejszy parametr laptopa wskazało 75% badanych. Z kolei 70% patrzy na ilość pamięci RAM. Czas pracy na baterii ważny jest dla niecałych 34%. Marka komputera jest najważniejszym parametrem dla 30% ankietowanych. Na szóstym miejscu znalazły się wygląd i estetyka, które są ważne dla prawie 28% osób. Ale co najbardziej zaskakuje, tylko 7% wskazało procesor jako ten najważniejszy element. To może świadczyć o sporym zaufaniu do producenta pod kontem dobrania najbardziej optymalnego CPU.
Obecnie absolutnym minimum dla graczy jest laptop wyposażony w kartę graficzną NVIDIA GeForce GTX serii 16 (GTX 1660 lub GTX 1660 Ti). Gracze, którzy na zakup sprzętu mogą przeznaczyć więcej pieniędzy wybraliby model z kartą RTX, wspierającą ray tracing.
Jaki laptop do grania?
Biorąc pod uwagę preferencje ankietowanych przygotowaliśmy listę laptopów spełniających te wymagania. Kolejność jest przypadkowa.
MSI GL63
Model ten został wyposażony w czterordzeniowy procesor Intel dziewiątej generacji oraz kartę graficzną GeForce GTX 1650. Eleganckie wykończenie i czerwone linie są jedną z cech rozpoznawczych laptopów MSI. Dodatkowym atutem modelu są zmodernizowane głośniki, które według zapewnień producenta dają doskonałe wrażenia słuchowe. Całości dopełnia zmodyfikowane, ciche i wydajne chłodzenie oraz mechaniczna klawiatura.
Specyfikacja techniczna:
MSI P75
Teraz model MSI z wyższej półki cenowej, jednak jest to podyktowane znacznie potężniejszymi parametrami niż u poprzednika. MSI P75 wyposażony jest w Intel Core i7-9750H, 16 GB pamięci RAM oraz NVIDIA GeForce RTX 2060. Te komponenty sprostają nawet najbardziej wymagającym grom. A wszystko zamknięte w eleganckiej, szarej obudowie. Jest to sprzęt wymarzony nie tylko dla graczy, ale również twórców, dla których szalenie ważna jest moc obliczeniowa komputera.
Parametry techniczne:
HP OMEN X 2s
Kolejnym modelem w zestawieniu jest HP Omen X 2s. To bardzo nietypowa konstrukcja, wyposażona w dwa ekrany, która pozwala na jednoczesne granie i obserwowanie innych aplikacji na mniejszym wyświetlaczu nad klawiaturą. Tu nic nie jest kwestią przypadku. GeForce RTX 2070 Max-Q wraz z procesorem Intel Core 9. generacji poradzą sobie nawet z najbardziej wymagającymi tytułami. A wisienką na torcie jest ponad 15-calowy ekran główny LED IPS z odświeżaniem 144 Hz, który nie uznaje żadnych kompromisów.
Parametry techniczne:
HP OMEN 15
Kolejny model to HP OMEN 15, który będzie idealnym kompromisem pomiędzy konfiguracją a ceną. Został wyposażony w 4-rdzeniowy procesor Intel Core i5-9300H i kartę graficzną GTX 1660Ti oraz 15,6 calowy ekran IPS. Taka konfiguracja umożliwi granie w rozdzielczości 4K w trybie HDR oraz przeniesienie się do wspaniałego świata VR. To wszystko okraszone przestrzennym dźwiękiem, uzyskanym dzięki technologii DTS Headphone:X.
Parametry techniczne:
Dream Machines RX2080-15
Dream Machines RX2080-15 to potwór, który poradzi sobie z każdym dostępnym tytułem. Zastosowany model procesora pozwala na jego podkręcanie, jak w komputerze stacjonarnym, dzięki czemu możemy wycisnąć z tej maszyny jeszcze więcej. Karta graficzna RTX 2080 to kolejny kop mocy przerobowej, a to wszystko wyświetlane na matrycy z odświeżaniem 144 Hz. Dream Machines przenosi doświadczenie z grania na zupełnie nowy, niespotykany dotąd poziom.
Parametry techniczne:
NVIDIA rozdaje gry
Wszystkie wskazane modele wykorzystują karty graficzne NVIDIA GeForce wspierane przez oprogramowanie GeForce Experience, wspomagające graczy przez optymalizację ustawień pod konkretne gry oraz dodatkowe narzędzia takie jak NVIDIA Highlights, NVIDIA Ansel czy NVIDIA Freestyle. Co więcej, wybierając laptopa z kartą GeForce RTX otrzymamy pakiet startowy w postaci gier. Obecnie są to Control i Wolfenstein: Youngblood.
A co dla grafików i twórców?
NVIDIA nie zapomina również o twórcach, artystach, grafikach, montażystach, animatorach 3D, fotografikach, youtuberach i streamerach, dla których najważniejsza jest wydajność laptopa i wykorzystywanych przez nich aplikacji. To właśnie z myślą o nich NVIDIA przygotowała program NVIDIA Studio. W jego ramach przygotowano 27 modeli laptopów spełniających wymagania twórców. Dziesięć z nich zostało już zapowiedzianych. Platforma NVIDIA Studio łączy w sobie karty graficzne RTX (GeForce i Quadro), oprogramowanie NVIDIA Studio zawierające wyspecjalizowane pakiety SDK oraz dedykowane sterowniki. Każda z konfiguracji została dokładnie przetestowana pod kątem współpracy z najważniejszymi aplikacjami oraz uzyskaniem jak najlepszej wydajności.
A jaki jest wasz wymarzony laptop? Dajcie znać w komentarzach.
Poradnik powstał we współpracy z firmą Nvidia.