Klawisze i funkcje dodatkowe
Model V770 można nazwać kombajnem. Wyraźnie widać, że cena idzie w parze z jakością jak i również z mnogością funkcji, jakie producent zdecydował się zaimplementować. Zanim jednak przejdziemy do spisu atrakcji – zajmiemy się przełącznikami.
Patriot wykorzystał w swojej konstrukcji produkt znanego producenta – firmy Kailh. Użyto tu czerwonych przełączników, o liniowym charakterze pracy. Pozostając wśród suchych danych technicznych – siła potrzebna do aktywacji to 50 gramów, zakres ruchu to 4 mm, a do aktywacji wymagana jest jedynie połowa drogi – dystans równy 2 milimetrom. Klikacze zapewnią trwałość na poziomie 50 mln aktywacji. Ich pracy nie mam nic do zarzucenia, ot czerwone przełączniki, z wykonaniem na bardzo dobrym poziomie. Początkowo dosyć dużym dyskomfortem było przejście z niebieskich (prywatna klawiatura), ze względu na brak dźwięku potwierdzającego swoim klikiem aktywację przełącznika podczas pisania. W grach problem ten stał się kompletnie nieistotny, ba – domownicy z ulgą odetchnęli, kiedy przestałem zakłócać nocną ciszę. Klawiaturę wyposażono w funkcję anti-ghosting oraz rollover, obie działają całkowicie niezawodnie.
Viper V770 został wyposażony w przełączniki z dodatkową funkcją podświetlenia, realizowaną poprzez diody RGB, niezależne dla każdego przycisku. Aktywacja jednego z 10 programów zakodowanych w wewnętrzny sterownik powoduje pełny uśmiech. Do pracy oświetlenia, jego (regulowanej a jakże) intensywności i sposobu “zalewania” światłem okolic przycisków nie sposób się przyczepić. Wszystko wygląda wyśmienicie. Zdecydowanie warto nadmienić fakt, iż w kolorach tęczy mieni się również podkładka pod nadgarstki, nie ma tu też próby cięcia jakichkolwiek kosztów – ręce oświetli nam nie jedna a cały zestaw diod, co umożliwi realizację animacji oświetlenia również w tej części zestawu. Klawisze funkcyjne oraz pokrętło głośności, odpowiadające za media otrzymały gustowne, minimalistyczne oświetlenie w kolorze białym, które umożliwi swobodną ich obsługę w kompletnych ciemnościach. Wadą tej sekcji jest natomiast brak odpowiedniej dawki lumenów na nadrukach, które mają nas zorientować w funkcjach pstryczków. Po czasie problem znika, jednak w pierwszych tygodniach obsługa mediów może być przez to utrudniona.
Klawiatura V770 została wyposażona w 5 klawiszy poświęconych funkcjom makro oraz wbudowany w górną część lewej ściany klawiatury port USB typu pass-through, co tłumaczy użycie dwóch wtyczek USB na końcu przewodu. Przeciwległy kąt klawiatury oferuje możliwość podłączenia kompletu słuchawek i mikrofonu korzystających z złączek minijack 3.5 mm, dziwnym rozwiązaniem jest użycie jednego, czteropinowego portu. Jeśli zamierzacie użyć zestawu, który do działania wymaga dwóch oddzielnych końcówek – strachu nie ma, producent odpowiednią przejściówkę dorzuca do kompletu. Pytanie tylko, czy odpowiedniego rozdzielacza nie można było wkomponować we wnętrze sprzętu?
Bardzo fajnym pomysłem, zajmującym część górnej ściany klawiatury, zaraz obok przewodu sygnałowego jest wysuwany, plastikowy uchwyt, dedykowany telefonom komórkowym oraz tabletom. Bardzo przyjemna funkcja, która pozwoli na utrzymanie telefonu w polu widzenia, lub ułatwi korzystanie z aplikacji mobilnych, rozszerzających funkcjonalność peceta lub gier.
Uwagę zwraca też sposób montażu podstawki pod nadgarstki. W tańszych modelach mamy najczęściej do czynienia z plastikowymi zaczepami, tu Patriot pojechał po całości. Po co tworzywo skoro mamy magnesy? Sposób “instalacji” dokładki jest bardzo przyjemny, połączenie z diodami RGB realizowane jest poprzez 5, sprężynujących pinów, które zapewnią poprawny kontakt, a gumowe podkładki uniemożliwią przypadkowe rozczepienie zestawu podczas rozgrywki lub pracy. W praktyce to rozwiązanie sprawdza się dobrze, chociaż podczas doczepiania podkładki trzeba delikatnie poprzesuwać ją we wszystkich płaszczyznach, aby oświetlenie działało w poprawny sposób.
Patriot Viper V770 korzysta z dedykowanego oprogramowania. Niestety do zestawu nie dołączono płyty CD, lecz sterownik nie waży dużo i pobrać możecie go spod TEGO linku. A w nim? Przejrzysty, przyjemny dla oka interfejs pozwalający na precyzyjne dopasowanie intensywności i barwy oświetlenia RGB, szybkie wybranie programu animacji oraz jej dopasowanie poprzez regulację prędkości zmian czy kierunku. Najbardziej odpowiadające nam nastawy można zapisać. Za pomocą aplikacji zablokujemy też klawisz funkcyjny Windows, wybierzemy częstotliwość komunikacji klawiatury z pecetem za pomocą portu USB i przede wszystkim – precyzyjnie skonfigurujemy makra, lub przypiszemy inną funkcję piątce specjalnych klawiszy.