Strona głównaRecenzjeHardwareTest projektora 3LCD Epson EH-TW5650. Czy projektor to dobry wybór do grania...

Test projektora 3LCD Epson EH-TW5650. Czy projektor to dobry wybór do grania w gry?

Podłączenie i konfiguracja, 3LCD

Korzystanie z projektora wymaga wcześniej przygotowanego pomieszczenia. Ja takim nie dysponowałem, więc wiązało się to ze sporym przesuwaniem mebli, tak aby wygospodarować wolną przestrzeń na ścianie. Zakup projektora zdecydowanie wymaga wcześniejszego przygotowania.

Spodziewałem się, że równie duże problemy jak z wygospodarowaniem miejsca będę miał z konfiguracją geometrii obrazu. Nic bardziej mylnego. Choć osoby przyzwyczajone do starych projektorów np. w biurach też pewnie pomyślałyby, że po uruchomieniu czeka je walka z odpowiednim ustawieniem obrazu, któremu zdecydowanie bliżej do trójkąta niż prostokąta.

Epson, dzięki bardzo dobrze pracującym automatycznym ustawieniom, wymagał ode mnie w zasadzie tylko ustawienia wysokości, doboru ostrości i wielkości obrazu. Maksymalnie dwie minuty, chwila manipulacji pokrętłami i już miałem przed sobą ostry, ładny i niemal idealnie prostokątny obraz o przekątnej ok 140 cali. Do uzyskania 100 calowego obrazu musimy oddalić projektor od ściany o ok 3 metry. Warto też pamiętać o tym, że im bliżej ściany go umieścimy, tym jaśniejszy będzie obraz.

Trochę więcej czasu zabrała mi kalibracja obrazu. Jako, że projektor był wcześniej już używany, a dodatkowo moje pierwsze uruchomienie odbyło się na bardzo jasno-szarej, a nie idealnie białej ścianie, to odpowiednie ustawienie kolorów i kontrastu zabrało dłuższą chwilę. Naprawdę zawsze warto poświęcić trochę czas na odpowiednią kalibrację obrazu. Bo co z tego, że obraz już na starcie jest ładny, skoro małym kosztem może być bardzo ładny?

3LCD najlepsze do gier

Technika projekcji obrazu jest bardzo ważna i dobieramy ją w zależności od przeznaczenia projektora. Jako, że w domyśle zamierzamy na nim grać, to technologia 3LCD, w który wyposażony jest testowany projektor, będzie bardzo dobrym wyborem.

Trójka przy LCD oznacza tutaj zastosowanie trzech matryc LCD, z których każda odpowiada za jeden z kolorów podstawowych (RGB). Następnie wiązki kolorów są rozszczepiane, a powstały w ten sposób czarno-biały obraz trafiają na matrycę, która składa je w jeden, kolorowy obraz.

Ale nie to jest w naszym przypadku najważniejsze. Dla nas liczy się to, że projektory 3LCD oferują jednakowe natężenie światła, dzięki czemu oferują żywe i nasycone kolory, a obraz nie ma efektu smużenia. Mówiąc w skrócie, projektor i wyświetlany obraz nadążają za dynamicznymi scenami w grze, zachowując przy tym wysoką jakość obrazu. Nie można też zapominać o wysokiej jasności obrazu generowanego przez tego typu projektory.

Nie bez znaczenia jest też fakt, że w przypadku zużycia lampy projektora, co nie powinno nastąpić zbyt szybko, bo producent szacuje jej żywotność na ok 10-15 lat, jej wymiana jest stosunkowo tania. Nowa lampa to wydatek ok 350 zł, co przy wartości projektora wynoszącej ponad 3000 zł jest niedużym wydatkiem.

Bądź na bieżąco

Obserwuj GamingSociety.pl w Google News.

orson_dzi
orson_dzi
Redaktor, szef działów gry i audio

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Treść komentarza
Wpisz swoje imię