Szczegóły zestawu
Kwestie techniczne i skład zestawu
Skoro wiemy już czym jest Virtuix Omni, przyjrzyjmy się bliżej całej konstrukcji. Oczywiście najważniejszą częścią zestawu jest bieżnia. Wyróżnia ją brak ruchomych elementów, dzięki czemu jest solidna i mniej podatna na uszkodzenia. Wystarczy powiedzieć, że mogą z niej korzystać osoby w wzroście od 140 do 195 centymetrów oraz wadzie do 130 kilogramów. Podłoże bieżni zostało wykonane z solidnego plastiku oraz ma specjalną powierzchnię, po której możemy się wygodnie poruszać we wszystkich kierunkach.
Ułatwia to uprząż zapinana w pasie. Dzięki niej mamy pewność, że w ferworze rozgrywki nie zostawimy bieżni w tyle i nie wbiegniemy w tłum obserwatorów wymachując przy tym rękami. Dodatkowo to właśnie pas odpowiada za orientacje w grze. Dzięki temu możemy wykonywać typowo ludzkie ruchy, takie jak patrzenie głową w prawo, przy jednoczesnym poruszaniu się w lewo i strzelaniu na wprost. Taka kombinacja jest praktycznie niemożliwa do uzyskania w inny sposób, niż przy użyciu bieżni Virtuix Omni.
Rozłożenie konstrukcji na części (dokładnie trzy części) trwa dosłownie pięć minut. Dzięki temu bieżnia jest bardzo mobilnym sprzętem – nie jest problemem wykorzystanie jej na różnego rodzaju eventach jako wyjątkową atrakcję.
Kolejnym, nie mniej ważnym elementem są czujniki ruchu. Są one umieszczone w specjalnych butach, które umożliwiają poruszanie się po bieżni. To one przenoszą wszystkie wykonywane kroki gracza i przekładają je na ruch postaci w grze. Do każdego zestawu są dołączane dwie pary czujników, które na jednym ładowaniu (za pomocą kabla USB) mogą pracować przez 8 godzin.
Buty w rozmiarze od 38 do 52 są częścią zestawu, ale zdecydowanie wygodniejszym i praktyczniejszym rozwiązaniem są nakładki na obudowie, które również się z nim znajdują.
Za przeniesienie nas do wirtualnego świta odpowiadają gogle VR – HTC VIVE (w wersji Standard lub Pro). To jedno z najlepszych tego typu urządzeń na rynku. HTC może nie jest już (delikatnie mówiąc) gigantem na rynku smartfonów, ale w świecie gogli wirtualnej rzeczywistości to od samego startu mocarz, oferujący sprzęt najwyższej jakości.
Żeby to wszystko sprawnie działało, potrzebuje oczywiście konkretnej mocy zapewnianej przez komputer. Do płynnej rozgrywki niezbędna jest maszyna, która potrafi wygenerować obraz o prędkości 90 klatek na sekundę, na dwóch ekranach jednocześnie. Coś takiego zapewni nam konfiguracja składające się minimum z procesora Intel Core i5-6600K, 8 GB pamięci RAM, grafiki Nvidia GTX 1070 8 GB oraz dysk o pojemności 1 TB. W zestawach Virtuix Omni znajdziemy sprzęt wyposażony w procesory Intel i7-8700K, 16 GB pamięci RAM, grafikę Nvidia GeForce 1070 Ti oraz dwa dyski – SSD 120 GB i HDD 1 TB.
Standardowe, uniwersalne kontrolery to również sprzęt HTC. Ten sam, który na rynku jest sprzedawany wraz z goglami Vive. Znajdziemy w nich wszystkie przyciski niezbędne do sterowania w grach oraz poruszania się po ich Menu. Kontrolery ładowane przez port microUSB pozwalają na 8 godzin ciągłej zabawy.
Dodatkowo w zestawie znajduje się komplet akcesoriów, takich jak statyw do gogli, statyw do stacji bazowych HTC śledzących ruch gracza oraz stojak pod akcesoria (np. kontrolery).
Wraz z zestawem można również zamówić ekran eventowy z wózkiem. To przydatna rzecz w momencie, kiedy z Virtuix Omni chcemy skorzystać na jakimś wydarzeniu, np. imprezie firmowej. Dzięki niemu wszyscy będą mogli zobaczyć to samo, co gracz.