Strona głównaWiadomościPremiera mobilnych procesorów Intel Tiger Lake

Premiera mobilnych procesorów Intel Tiger Lake

Początek września przyniósł nam pierwsze szczegóły dotyczące procesorów Intel 11 generacji Tiger Lake oraz platformy Intel EVO, która jest rozwinięciem Projektu Athena. Jako że w najbliższej przyszłości do sklepów trafią pierwsze laptopy wyposażone w najnowsze procesory Intela. Polski oddział postanowił zorganizować spotkanie online dla mediów branżowych, w którym wzięliśmy udział. Na tym spotkaniu Intel postanowił przybliżyć nam założenia platformy EVO oraz podzielić się szczegółami budowy procesorów Intel Tiger Lake.

Platforma Intel EVO to rozszerzenie Projektu Athena, może nawet możemy powiedzieć, że to jego druga wersja, bardziej dopracowana i ogólnie bardziej wymagająca. Producenci OEM, żeby uzyskać taką certyfikację, muszą spełnić szereg wyśrubowanych testów wykonywanych przez inżynierów Intela. Brak spełnienia choćby jednego z nich powoduje, że laptop nie otrzymuje certyfikatu i wraca on do producenta do poprawy. Więc producenci mogą wiele razy ubiegać się o przyznanie odpowiedniego certyfikatu. Najprościej mówiąc laptop zgodny z założeniami Intel EVO, musi być odpowiednio wydajny, ale też działać na zasilaniu akumulatorowym odpowiednio długo. Certyfikacja Intel EVO nie działa niestety wstecz, więc nie zobaczymy tam laptopów wyposażonych w procesory starszej generacji niż 11. Dodatkowo komputery przenośne wyposażone w dodatkowe karty graficzne Nvidia i AMD nie, będą otrzymywały certyfikatu Intel EVO, głównie z powodu tego, że laptopy z takimi kartami graficznymi, nie będą w stanie spełnić wymogów dotyczących długości pracy na baterii komputera przenośnego.

Laptopy, ubiegające się o przyznanie certyfikatu Intel EVO muszą spełnić następujące warunki. Na swoim wyposażeniu mieć WiFi 6 (Gig+) oraz wspierać platformę Thunderbolt 4, oraz procesor Intel Tiger Lake. Jednak najważniejszym parametrem, jaki jest stawiany przed laptopem to długość pracy na zasilaniu akumulatorowym. Każdy laptop musi być w stanie pracować przynajmniej dziewięć godzin (ekran musi być stale ustawiony  w rozdzielczości FullHD). Co więcej, laptop musi gotowy być do pracy po sekundzie od włączenia. Bateria po ładowaniu przez 30 minut ma pozwalać na pracę przez kolejne cztery godziny. Ostatnim kluczowym kryterium, jest wydajność. Komputer przenośny ma być responsywny i wydajny w działaniu.

Przykładowe wyniki dla platformy Intel Core i7-1185G7 kontra AMD Ryzen 7 4800U (podane przez Intela):

  • Wzrost wydajności w Codemasters GRID do +82%
  • Wzrost wydajności w Gears Tactics do +76%
  • Wzrost wydajności w CS:GO do +49%
  • Wzrost wydajności w Google Chrome do +15%

Pakiet testowy składa się z 25 różnych programów i zadań, w jakich testowane są procesory przy otrzymywaniu certyfikacji, ale nas najbardziej interesują gry, a te wydają się otrzymać duży zastrzyk wydajności w najnowszych procesorach Intel Tiger Lake. Dodatkowo wiemy, że producenci OEM, będą wykorzystywali procesory Tiger Lake w swoich komputerach przenośnych z podwyższonym TDP, które może dochodzić nawet do 64 watów, to o wiele więcej niż zalecane maksimum 28 watów.

Jak faktycznie nowe procesory, będą sprawować się w najnowszych grach, dowiemy się dopiero po przeprowadzeniu testów. Bardzo ciekawi nas też wydajność laptopów, które dostały się do programu Intel EVO, ponieważ muszą one spełnić bardzo rygorystyczne wymagania dotyczące długości pracy na baterii, wydajności oraz ich budowa ma być bardzo smukła. Laptopów w programie Intel EVO w sprzedaży do końca roku ma być około dwudziestu, a pierwsze modele w Polskich sklepach mają pojawić się w pierwszym tygodniu października.

Bądź na bieżąco

Obserwuj GamingSociety.pl w Google News.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Treść komentarza
Wpisz swoje imię