Funkcjonalność i oprogramowanie
Podświetlenie i dodatkowe funkcje
Jak już jesteśmy przy bajerach, jestem zobligowany by opisać Wam najmocniejszy punkt G910 Spectrum – możliwość indywidualnego ustawienia podświetlenia klawiszy. W tym celu trzeba zaopatrzyć się w oprogramowanie Logitech Gaming Software udostępnione na stronie producenta sprzętu. Po zainstalowaniu go na dysku, aplikacja automatycznie wykryje podłączony sprzęt i ukaże się przed nami pakiet kilku opcji, a w tym opcje od podświetlenia. Do wyboru jest 5 trybów: swobodny styl, strefy kolorów, polecenia (aktywne klawisze gry podczas gry), efekty (kolorowa fala, oddychanie, gwiazda, przełączenia kolorów, naciśnięcie klawisza) oraz stworzenie własnych efektów świetlnych. Przyznam się, że w ramach testów właśnie na to najwięcej poświęciłem swojego czasu. W ciemnościach zabawa gwarantowana. Oczy uśmiechały mi się niczym usta dziecka smakujące słodyczy. Niby nic wielkiego, ale w trakcie grania, mówiąc gwarą młodzieży, po prostu iście zaje*iście. Jeśli zdecydujemy się trochę pogrzebać w oprogramowaniu, trafimy również na ustawienia makr, które możemy przypisać do 617 profili gier współpracujących z software’em Logitecha. Profile makr możemy przełączać w programie lub bezpośrednio przy użyciu 3 przycisków funkcyjnych M1-M3.
Podświetlenie RGB to nie jedyna zaleta klawiatury. Poza standardowym garniturem klawiszy mamy do dyspozycji 9 dodatkowych guzików asygnowanych do makr oraz 3 przełączniki makr plus przycisk MR (makro recording) przydatny do zapisywania makr w trakcie uruchomionej gry. Nie obyło się również bez przycisków multimedialnych jak przewijanie, stop, wyłączenie dźwięku, a tudzież rolka do regulacji hałasu głośników. W górnej części umieszczono jeszcze klawisze od wyłączenia/włączenia podświetlenia i trybu gry, mający na celu wykluczenie działanie klawiszy Windowsowych. Jest jeszcze jeden element, podnoszący „wartość” modelu G910. Nad przyciskami F7-F10 wbudowano wysuwany dok ARX dla urządzeń mobilnych. Instalując dedykowaną aplikację Arx Control na zewnętrznym urządzeniu opartym na systemie IOS bądź Android możemy mieć wgląd do statystyki odpalonej gry, monitora wykorzystania podzespołów komputera. Za pomocą dodatkowego ekranu możemy sterować odtwarzaną muzyką, uruchamiać profile makr, a nawet uruchomić samą grę. Smartfon łączący się z komputerem przez Bluetooth pełni tu funkcję rozszerzania rzeczywistości wirtualnej. Jest to jeszcze nie do końca wykorzystywane rozwiązanie technologiczne, lecz deweloperzy powoli przekonują się do programowania dla gier wyświetlanych suplementarnych statystyk (np. The Division).
Podsumowanie
Logitech G910 Orion Spectrum to sprzęt z wyższej półki klawiatur mechanicznych, ale tu wyraźny akcent spada na obszar czysto gamingowy. Jako podrzędny pisarzyna odradzałbym zakup tej klawiatury, a jako gracz namawiał do sprowadzenia jej do domu. W trakcie testów cały czas w mej głowie przewijał się groteskowy tekst :”Pamiętam dobrze ideał swój, z MX Brownem żyłem jak król…” i wobec tego porównywałem do siebie obydwa mechaniki. Finał był taki, że do pracy twórczej nie istnieje dla mnie żadna inna klawiatura niż wyposażona w przełączniki MX Brown (odsyłam do recenzji). Natomiast w kategoriach grania i wodotrysków, jest to z pewnością model warty rozpatrzenia. Czy 879 zł to nie za dużo? I tak, i nie. Ma świetne podświetlenie, całkiem sporo przycisków funkcyjnych i do makr, ale z drugiej strony przełączniki G-Romero nie są takie idealne jak zapowiadał producent. Do grania jak najbardziej tak, ale do czegoś więcej w tym miejscu proponuje zakup Logitecha G610 Orion MX Brown.
[pm]+mocno programowalne podświetlenie RGB+sporo klawiszy pod makra
+bardzo dobry układ przycisków
+cicha praca
+podkładka pod nagarstek
+wysoka żywotność przełączników
+dok ARX dla urządzeń mobilnych…
-…który natenczas jest tylko ciekawostką
-brak oplotu przewodu
-przełączniki Romer-G mniej wygodne od MX Brown
-dość wysoka cena
[/pm]
Źródło: