Wstęp

Strona głównaRecenzjeHardwareTest chłodzenia Aerocool P7-F12 PRO RGB LED. Tani sposób na dodanie komputerowi...

Test chłodzenia Aerocool P7-F12 PRO RGB LED. Tani sposób na dodanie komputerowi kolorów

Wstęp

Podświetlany zestaw wentylatorów to obowiązkowy zestaw każdego gamingowego komputera. Aerocool P7-F12 PRO RGB LED to sposób na zrobienie tego stosunkowo niewielkim kosztem. Czy niska cena idzie w parze z jakością? Sprawdźmy to.

Zestaw

Zestaw składa się z trzech wentylatorów 120mm oraz HUB-a (P7-H1), którego możemy użyć również do połączenia z innymi święcącymi elementami konstrukcji.

W pudełku znajdziemy dodatkowo maksymalnie skróconą instrukcję oraz zestaw zacisków do uporządkowania kabli.

Montaż w obudowie

Montaż samych wentylatorów okazał się być banalnie prosty. Posłużyły do tego specjalne śruby, które znajdowały się w zestawie do samej obudowy. Są one dużo dłuższe od standardowych.

W moim przypadku jeden wentylator zastąpił fabryczny, znajdujący się na tylnej ściance obudowy, a dwa kolejne trafiły na jej dolną część. Oczywiście można je zamontować też w dowolnym innym miejscu, wedle uznania. Po wyjęciu przeszkadzającej karty graficznej, szybkim dokręceniu 16 śrub i jej ponownym montażu, najprostsza część całej operacji była za mną.

Warto tutaj wspomnieć, że wentylatory zostały wyposażone w specjalne podstawki zapobiegające wibracjom z antypoślizgowymi podstawkami. Dodatkowo same wiatraczki można w prosty sposób zdemontować i w razie potrzeby nawet umyć je strumieniem wody, a następnie pozostawić do całkowitego wysuszenia. Są plastikowe, więc nic im się nie stanie.

Trudniejsze okazało się podłączenie do zasilania. Najpierw każdy z wentylatorów trzeba było połączyć z HUB-em dwoma kablami – jeden odpowiada za zasilanie, drugi za podświetlenie. Wentylatory można też łączyć ze sobą, jeśli zabraknie nam gniazd w HUB-ie. Dzięki czemu możliwe jest stworzenie całego systemu składającego się z wielu elementów. Po kilkukrotnym zaplątaniu się, wszystkie wtyczki trafiły na swoje miejsce i zostały włożone odpowiednią stronę, co jest w tym przypadku ważne.

Problemem w moim przypadku okazało się podpięcie HUB-a do zasilania. Używamy do tego 4-pinowego kabla zasilającego. Jeśli macie standardowy zasilacz, to na pewno go przy nim znajdziecie. W wariancie modułowym lub pół-modułowym, zazwyczaj taka wtyczka nie jest na co dzień potrzebna, więc możliwe, że podobnie jak mnie czeka Was przekopanie pudełka od zasilacza w poszukiwaniu odpowiedniego kabla. Wentylatory mogą też być podłączone bezpośrednio do płyty głównej, o ile posiada ona odpowiednia gniazdo.

Po podpięciu wszystkich kabelków i próbnym włączeniu zasilania wiatraczki ruszyły, światło zamrugało – operacja udana!

Ale… Nie wszystko jest takie proste. Pierwsza rzecz – instrukcja. W zasadzie zawiera tylko jeden wielki schematyczny rysunek wszystkich przewodów całego systemu i zdecydowanie prościej jest się przyjrzeć wtyczkom i je intuicyjnie dopasować niż bazować na instrukcji. Druga rzecz, jeśli posiadacie budżetową płytę główną w formacie micro-ATX i nie macie w niej odpowiedniego gniazda do wpięcia się bezpośrednio w płytę główną, to możliwe że staniecie przed wyborem – dodatkowe porty USB na obudowie lub chłodzenie. W moim przypadku na płycie głównej miałem tylko jedno kompatybilne gniazdo, więc musiałem zrezygnować z działających portów na przodzie obudowy na rzecz chłodzenia. To jednak w żadnym wypadku nie jest wada testowanego zestawu.

Bądź na bieżąco

Obserwuj GamingSociety.pl w Google News.

orson_dzi
Redaktor, szef działów gry i audio

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Treść komentarza
Wpisz swoje imię