Światowa Organizacja Zdrowia umieściła na Międzynarodowej Statystycznej Klasyfikacji Chorób i Problemów Zdrowotnych uzależnienie od gier. Tym samym WHO chce uznać to za zaburzenie psychiczne, które może mieć poważne skutki dla chorego i wymaga leczenia.
Światowa Organizacja Zdrowia (WHO – World Health Organization) co roku publikuje nową listę chorób i problemów zdrowotnych. W tym roku po raz pierwszy pojawiło się na niej uzależnienie od gier. Zdaniem specjalistów WHO jest to zaburzenie psychiczne, które wymaga leczenia. W innym wypadku może mieć poważne skutki dla chorego, w tym nawet zakończyć się śmiercią.
Aby uznać kogoś za uzależnionego od gier, konieczne jest spełnienie kilku punktów:
- uzależnienie od gier ma powodować problemy w życiu codziennym, które trwają co najmniej od roku,
- uzależniony nie jest w stanie kontrolować czasu, jaki spędza na graniu,
- granie w gry jest dla uzależnionego priorytetowe, a inne czynności schodzą na dalszy plan,
- uzależniony gra coraz więcej, nie biorąc pod uwagę konsekwencji swoich czynów.
Jeśli te punkty zostaną spełnione, to zdaniem WHO można mówi o uzależnieniu od gier. Ważne jest jednak to, że tegoroczna Międzynarodowa Statystyczna Klasyfikacja Chorób i Problemów Zdrowotnych to póki co propozycja, która nie została jeszcze zaakceptowana. Finalnie uzależnienie od gier może nie znaleźć się w dokumencie. Jednak nie miałoby to większego uzasadnienia. Jako gracze, sami jesteśmy w stanie stwierdzić, że problem staje się coraz poważniejszy i wiele osób popada w chorobliwe uzależnienie od gier. Już nie raz słyszało się tragicznych skutkach wielogodzinnego przesiadywania czy to przez komputerem, czy też konsolą.
Z drugiej strony można uzależnić się praktycznie od wszystkiego. Jedyni spędzają godziny przed komputerem, a inni nawet nie potrafią porozmawiać ze swoją rodziną bez ciągłego gapienia się w ekran smartfona. Dlaczego to uzależnienie od gier trafiło na listę WHO, a uzależnienie od telefonów i tabletów już nie? Propozycja ciekawie kontrastuje z wynikami badań naukowców, według których od gier nie da się poważnie uzależnić. Co sądzicie na ten temat?
Źródło: Digital Trends