Strona głównaRecenzjeHardwareEpson EH-LS300W - tak powinien prezentować się projektor do gier

Epson EH-LS300W – tak powinien prezentować się projektor do gier

Jeśli nie masz miejsca na wyświetlanie dużego obrazu w pomieszczeniu, warto przyjrzeć się bliżej tzw. projektorom ultrakrótkiego dystansu. Dzięki specjalnej technologii rzutują na ścianę gigantyczny obraz z odległości mniejszej niż jeden metr. Jednym z takich projektorów jest Epson EH-LS300, który testujemy, by sprawdzić, jak sprawdza się w praktyce.

Pod względem estetycznym Epson EH-LS300 prezentuje się naszym zdaniem bardzo dobrze, co zawdzięcza głównie eleganckiej materiałowej kratce z przodu. Testowany przez nas czarny wariant kolorystyczny również dobrze komponuje się z wieloma środowiskami. Jeśli wolisz jaśniejsze odcienie, wybierz wersję białą. Dzięki wielu krzywiznom i zaokrągleniom Epson mimo swoich gabarytów wygląda lekko i filigranowo. Niemniej jednak użytkownicy muszą mieć świadomość przed zakupem, że wymaga on sporo miejsca przed ekranem projekcyjnym, zwłaszcza ze względu na głębokość 40 centymetrów. Dodatkowo nie bez znaczenia jest szerokość 46,5 centymetra i wysokość niespełna 15 centymetrów. Podczas transportu nie należy lekceważyć wagi wynoszącej niespełna 7 kilogramów.

Ogólnie rzecz biorąc, jakość wykonania jest dobra. Zastosowane matowe tworzywo sztuczne jest bardzo wytrzymałe i solidne. Nie ustępuje nawet pod wpływem dużej siły i chroni delikatne elementy wewnętrzne. Obiektyw jest osadzony w obudowie, dzięki czemu jest również dobrze chroniony. Dzięki trzem gumowanym nóżkom jest mało prawdopodobne, że projektor spadnie z półki, czy stolika. W połączeniu z dużą wagą projektor jest bardzo stabilny. Ponieważ jednak Epson mocuje z tyłu tylko jedną nóżkę, projektor może łatwo przechylić się nieco na bok. Nie zauważyliśmy żadnych wyczuwalnych szczelin, pozostałości po produkcji czy ostrych krawędzi.

Działanie i wyposażenie

Instalacja nie stanowi problemu dla miłośników projektorów , ale nawet początkujący powinni sobie poradzić po niewielkim zapoznaniu się i przestudiowaniu instrukcji (tylko na CD-Romie lub do ściągnięcia ze strony Epsona) lub dołączonego do niej Quick Start Guide. Jeśli chodzi o wybór odpowiedniego miejsca, Epson EH-LS300 ze względu na swoją konstrukcję nie jest tak elastyczny, jak inne projektory lampowe. Na przykład nie można go zamontować na ścianie lub suficie pomieszczenia, w którym dokonujemy projekcji. Nie jest też możliwa projekcja napowietrzna. Jego miejsce znajduje się bezpośrednio przed ekranem projekcyjnym.

Dostępna jest ręczna korekta geometrii obrazu, ale w przeciwieństwie do wielu innych urządzeń, działa ona nieco inaczej. Nie ustawiamy trapezu w pionie i poziomie przy pochyleniu, ale przesuwamy krawędzie i narożniki, aby stworzyć jak najprostsze linie. Po lekkim zapoznaniu się ta metoda działa dobrze. Ręczny suwak pod zdejmowaną klapką z prawej strony reguluje ostrość. Nóżki można łatwo odkręcić, aby nieco podnieść pozycję lub wyrównać nierówności na powierzchni.

Jako projektor do kina domowego oferuje dwa złącza HDMI. Jeden obsługuje również ARC (kanał zwrotny audio) i nadaje się do podłączenia np. zewnętrznego soundbara przez HDMI.. Co więcej, na tylnym panelu dostępny jest też port USB typ A, który możemy wykorzystać do odtwarzania plików wideo i audio. Wszystkie połączenia znajdują się z tyłu i są wpuszczone na kilka centymetrów w obudowę. Utrudnia to nieco podłączenie urządzeń zewnętrznych, ponieważ projektor często może znajdować się bardzo blisko ściany. W związku z tym użytkownicy muszą oddalić EH-LS300, a następnie ponownie dostosować obraz.

Jakość obrazu i dźwięku

Epson stosuje technologię 3LCD, która zapewnia rzeczywistą wysoką jasność obrazów i ich dobre nasycenie kolorem. Jak już wspomniano, Epson EH-LS300 jest projektorem krótkoogniskowym, więc wymagana jest bardzo mała odległość od powierzchni projekcyjnej. Użytkownicy mają do wyboru przekątną od 61 do 120 cali. Aby uzyskać największy możliwy obraz, obiektyw musi znajdować się w odległości 70 centymetrów. Ponieważ obudowa wystaje o kolejne 7 centymetrów, daje to odległość 77 centymetrów od ściany. To pewnie więcej niż głębokość wielu szafek pod telewizor. Minimalna odległość od obiektywu do ekranu wynosi 35 centymetrów dla 61-calowego obrazu. Jeśli używasz ekranu, upewnij się, że jest on bardzo gładki. Ze względu na technologię projekcji, projektor bardzo wrażliwie reaguje na fale i nierówności i uwidacznia je znacznie mocniej niż konwencjonalne projektory. Jeśli chcesz tego uniknąć, najlepiej rzutować obraz na idealnie gładką ścianę lub przystosowany do tego ekran projekcyjny.

Projektor zapewnia natywną rozdzielczość 1920 × 1080 pikseli, a więc odtwarza treści w jakości co najwyżej Full HD. Aczkolwiek możemu mu podać syganł nawet o rozdzielczości 4K, wtedy procesor w projektorze zeskaluje go w dół do natywnej rozdzielczości 1080p, dodatkowo obsługiwany jest HDR10 dla jeszcze lepszych doznań wizualnych. Jest to wystarczające do uzyskania dość ostrego obrazu, ale zwłaszcza przy wyższych przekątnych ekranu z większej odległości widać jeszcze pojedyncze piksele na krawędziach i wyraźnie tworzy się ząbkowanie. Ponieważ Epson nie stosuje obróbki pośredniej obrazu, ruchy wydają się bardzo naturalne i takie, jakie jesteśmy przyzwyczajeni oglądać w większości filmów kinowych. Przyjmujemy to z zadowoleniem, ponieważ osobiście uważamy, że powstały efekt mydła spowodowany interpolacją jest niepokojący. Ogólnie rzecz biorąc, oddanie ruchu w dynamicznych scenach jest bardzo mocną stroną tego projektora. Na przykład w transmisjach piłkarskich nie możemy wykryć żadnych efektów smużenia.

Projektory krótkoogniskowe są często stosowane jako zamienniki telewizorów. W związku z tym muszą one również zapewniać dobry obraz w jasnych pomieszczeniach lub przy świetle dziennym. Zgodnie z tym Epson określa jasność na poziomie 3 600 lumenów. Użytkownicy nie muszą więc koniecznie zasuwać żaluzji. Wysoka jasność odbywa się jednak nieco kosztem naturalnego odwzorowania kolorów. I to nawet nie przy najwyższej mocy światła. Tryb ten jednak doskonale sprawdza się podczas prezentacji lub w bardzo jasnych pomieszczeniach. Do filmów, seriali i gier preferujemy tryb kolorów „Naturalny”. Tutaj Epson wyraźnie zmniejsza luminację, co prowadzi do dość naturalnej projekcji. Jednak kolory są tu nadal nieco przejaskrawione, choć można to oczywiście szczegółowo dopasować za pomocą wielu opcji ustawień. Dużą zaletą tego trybu jest to, że mniejsza jasność oznacza również znacznie mniejszą objętość. Dostępne są również opcje „Bright Cinema”, „Cinema” i „Dynamic”.

Plusem modelu Epson EH-LS300 jest kontrast. Projektor odwzorowuje czernie niemal idealnie, jeśli w ogóle, to wykrywamy tylko delikatne niebieskie odbicie. Jasne obszary są dobrze oddzielone od ciemnych i nie świecą zbyt mocno. Jest to zaleta zwłaszcza w przypadku filmów i seriali z wieloma ciemnymi scenami. Aby użytkownicy nie musieli koniecznie korzystać z zewnętrznego systemu dźwiękowego, Epson we współpracy z ekspertami z firmy Yamaha wyposażył projektor w zintegrowany soundbar 2.1. Para stereo emituje dźwięk lekko na boki, a przed słuchaczami powstaje dość rozległy obszar dźwiękowy. Również bas jest dobrze słyszalny dzięki dedykowanej konstrukcji głośnika niskotonowego. Ogólnie rzecz biorąc, dźwięk przekonuje nas czystą i dobrze zrozumiałą reprodukcją.

Głośność, temperatura i zużycie energii

EH-LS300 jest ogólnie jednym z cichszych projektorów. Chociaż przy pełnej mocy świecenia jest wyraźnie słyszalny — nieco poniżej 50 decybeli (dBa), ale jest to konieczne.   W trybie „naturalnym” hałas wynosi 44 decybele, co jest znośne. W trybie Eco przy najniższej mocy podświetlenia Epson bardzo cichy, generuje hałas poniżej 30 dBA. Zarządzanie temperaturą jest naprawdę doskonałe; nawet po 3,5 godziny ciągłej pracy obudowa właściwie się nie nagrzewa. W związku z tym niebezpieczeństwo przegrzania jest niewielkie. Jeśli ciepło staje się zbyt silne, może to być spowodowane zatkanym filtrem powietrza. Epson twierdzi, że żywotność laserowego źródła światła wynosi 20 000 godzin w trybie eco, czego oczywiście nie możemy zweryfikować, ale co uważamy za całkiem realistyczne i jest doskonałym wynikiem. Nawet przy wysokiej jasności Epson nie potrzebuje zbyt wiele mocy. Po 3,5 godzinach w trybie filmowym nasz licznik pokazał zużycie energii na poziomie 0,4 kWh.

Podsumowanie

Testowany projektor okazał się wyjątkowo udanym urządzeniem. Bez najmniejszego zająknięcia pracował z konsolami nowej generacji, czy gamingowym pecetem. Jakość obrazu i dźwięku stały na wysokim poziomie i nie mieliśmy im nic szczególnego do zarzucenia, może przepalania jasnych barw w trybie vivid, ale to jest lekkie czepianie się z naszej strony.

Przyjdźmy zatem do sprawy najważniejszej, ile trzeba zapłacić za przyjemność korzystania z projektora Epson EH-LS300, w największym sklepie z elektroniką w Polsce jego koszt to 8949 złotych, więc jest to produkt z kategorii tych droższych, do tego trzeba jeszcze dokupić dedykowany ekran, który do najtańszych też nie należy, ponieważ kosztuje około 4000 pln. Na całe szczęście aktualnie jest oferta promocyjna na zestaw projektor + ekran w sklepach RTV EURO AGD, ekran o przekątnej 100 cali i projektor kosztują 9900 złotych, a w opcji ze 120-calowym ekranem 10900 złotych.

Dlatego od nas to połączenie otrzymuje rekomendację, ponieważ w tej cenie nie znajdziemy projektora o krótkiej ogniskowej z ekranem 100 cali.

Bądź na bieżąco

Obserwuj GamingSociety.pl w Google News.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Treść komentarza
Wpisz swoje imię