Strona głównaRecenzjeHardwareiiyama G-Master GB2766HSU-B1 Red Eagle — testujemy monitor dla gracza za tysiąc...

iiyama G-Master GB2766HSU-B1 Red Eagle — testujemy monitor dla gracza za tysiąc złotych [recenzja]

Monitory z szybkimi matrycami stają się coraz tańsze. Doskonałym przykładem tego, jest iiyama G-Master GB2766HSU-B1 Red Eagle, który oferuje matrycę VA z odświeżaniem 165 Hz. Zapraszamy na nasz test.

Wyprodukować przystępny cenowo i jednocześnie dobry monitor to nie lada sztuka, bo bądźmy szczerzy, drogich i dobrych monitorów na rynku jest dużo, ich jedynym minusem jest właśnie cena. iiyama G-Master GB2766HSU-B1 Red Eagle to monitor za tysiaka, który ma pokazać, że można zrobić dobry monitor z szybkim panelem VA, 165 Hz i rozdzielczości FullHD w przystępnej cenie.

 

 

iiyama G-Master GB2766HSU-B1 Red Eagle — dane techniczne

Model GB2766HSU
Ekran 27 cali (1920 × 1080 pikseli) VA, LED, matowy, proporcje 16:9
Maksymalna częstotliwość / technika synchronizacji klatek 165 Hz / AMD Free Sync Premium
Kąty widzenia: boki / góra / dół 178° / 178° (dane prod.)
Czas reakcji matrycy zmierzony przez nas 1,6 ms (MPRT)
Maksymalna luminancja bieli / temperatura bieli / kontrast obrazu (tryb domyślny 165 Hz) 301 cd/m2 / 6550-7000 K / 2628:1
Zmierzony zakres wyświetlania kolorów sRGB – 98,8%, DCI P3 – 87,0%
Wejścia — wyjścia HDMI 2.0 – 2 szt. Display Port 1.4 – 1 szt. Wyjście słuchawkowe – 1 szt. USB 2.0 Type-A – 2 szt.
Cena ok. 999 zł

 

iiyama G-Master GB2766HSU-B1 Red Eagle — platforma testowa

  • Procesor: Intel Core i9-10850K
  • Płyta główna: ROG Maximus XII Extreme
  • Karta graficzna: Gainward GeForce RTX 3080 Phoenix GS
  • Pamięć RAM: XPG Spectrix D60G 32 GB 3200 MHz
  • Chłodzenie CPU: Silentium PC Navis EVO ARBG 360
  • Nośnik SSD: XPG Gammix S50 Lite 2 TB
  • Zasilacz: be quiet Dark Power Pro 12 1200 W

iiyama G-Master GB2766HSU-B1 Red Eagle — jakość wykonania i ergonomia

Monitor za tysiaka nie musi być źle wykonany, iiyama pokazuje, że w tym budżecie możemy zmieścić plastiki dobrej jakości, które nie trzeszczą i są porządnie spasowane. Praktycznie cały monitor został wykonany z tego materiału, ale tego się spodziewaliśmy, w końcu to monitor za tysiaka. Bardzo spodobało się mi to, że producent nigdzie nie zastosował plastiku o wysokim połysku – piano black. Ponieważ dobrze, to on wygląda tylko na zdjęciach prasowych, a w codziennym użytkowaniu to jeden z najgorszych plastików. Ponieważ zbiera wszystkie odciski palców i widać na nim najdrobniejsze ryski i drobinki kurzu. A im częściej go czyścimy, tym bardziej się on rysuje i coraz gorzej wygląda. Dlatego trzeba pochwalić projektantów iiyama za rezygnację z tego plastiku i zastosowanie tylko lekko chropowatego matowego plastiku, który dobrze znosi dotykanie i czyszczenie.

Monitor iiyama został wyposażony w szereg regulacji mechanicznych w tym regulację wysokości, wychylenia panelu oraz otrzymał funkcję pivot, która się przydaje w dwóch przypadkach. Przy podłączaniu okablowania do monitora i przeglądania stron internetowych, które są wąskie a długie, lub arkuszy kalkulacyjnych.

Panel jest delikatnie zakrzywiony, jego krzywizna wynosi 1500 R więc, jak ktoś nie korzystał z takiego panelu, to łatwo mu się będzie przyzwyczaić.

iiyama G-Master GB2766HSU-B1 Red Eagle — porty wejścia-wyjścia

Panel wejść-wyjść to branżowy standard, otrzymujemy dwa złącza sygnału wideo HDMI 2.0 i jedno DisplayPort 1.4, dodatkowo w monitor wbudowany jest hub USB 2.0 z dwoma portami i gniazdo słuchawkowe.

Monitor zastał wyposażony w klasyczne gniazdo zasilania, więc nie będziemy mieć pod nogami zasilacza, który tylko utrudnia odpowiednie zarządzanie kablami za biurkiem z monitorem.

 

iiyama G-Master GB2766HSU-B1 Red Eagle — menu oraz jego obsługa

iiyama G-Master GB2766HSU-B1 Red Eagle do poruszania się po menu opcji wykorzystuje bardzo wygodny czterokierunkowy joystick z możliwością wciśnięcia. Dzięki takiemu rozwiązaniu poruszanie się po menu to monitora jest dziecinnie proste. Na tę chwilę to najlepsze rozwiązanie, jakie są w stanie zaproponować producenci monitorów.

Konfiguracja poszczególnych ekranów w menu jest bardzo przejrzysta, a efekty naszych działań od razu widzimy na ekranie.

iiyama G-Master GB2766HSU-B1 Red Eagle — Jakość dźwięku

Głośniki grają przeciętnie i mają jedynie zastosowanie typowo biurowe, do odsłuchu muzyki, czy grania w gry zdecydowanie trzeba wyposażyć się w dedykowane słuchawki lub głośniki

iiyama G-Master GB2766HSU-B1 Red Eagle — Równomierność podświetlania matrycy

Podświetlenie matrycy iiyama G-Master GB2766HSU-B1 Red Eagle, stoi na dobrym poziomie, praktycznie cała powierzchnia monitora jest jednolicie podświetlona i jednym wyjątkiem, przy górnej krawędzi ekranu, ale ten kwadrat z czerwoną obwolutą, jest dosłownie tuż powyżej granicy, by otrzymać czerwoną obwolutę. W codziennym użytkowaniu różnice w równomierności jasności tej matrycy są praktycznie nie zauważalne.

iiyama G-Master GB2766HSU-B1 Red Eagle — Jakość obrazu

Monitor przeznaczony dla gracza powinien stawiać największy nacisk, na szybkość matrycy, brak efektów smużenia i ghostingu. Odwzorowanie kolorów stawiane jest na drugim miejscu, ale nie powinno być ignorowane. Monitor iiyama G-Master GB2766HSU-B1 Red Eagle prezentuje dosyć poprawne (DeltaE = 4.1) odwzorowanie kolorów, co możemy zaobserwować na wykresie poniżej, widzimy, że kropki kolorów, prawie trafiają w kwadraty, które oznaczają punkty referencyjne. Pokrycie poszczególnych palet barw stoi na wysokim poziomie i tak paleta sRGB jest pokrywana w 98,8%, a poszerzona paleta DCI P3 w 87,0 %.

Balans bieli mieści się w przedziale od 7000 do 6500 Kelvinów, więc możemy uznać, że jest bardzo dobry.

Jak na matrycę VA trochę gorzej wypada kontrast, producent podaje, że wynosi on 3000:1, z naszych pomiarów wynika, że jest trochę słabszy i wynosi 2628:1

iiyama G-Master GB2766HSU-B1 Red Eagle — Wrażenia z rozgrywki.

Testowany monitor ma przekątną 27 cali i rozdzielczość 1920 × 1080 pikseli, więc piksele na jego ekranie są dość widoczne (ich wielkość to 0,31 mm), przekłada się to szczegółowość postaci na ekranie, niestety nawet pomimo zastosowania wygładzania krawędzi widać ząbkowanie krawędzi, wszelkiego rodzaju celowniki i drobne ikonki, na tym ekranie nie prezentują się tak dobrze, jak mogłyby, gdyby ekran wyświetlał obraz w rozdzielczości 2560 × 1440 pikseli, ale to jest mała dygresja. Ponieważ poza tym, rozdzielczość FullHD jest mniej wymagająca względem pozostałych komponentów komputera.

Shadow of the Tomb Raider – HDR OFF

Shadow of the Tomb Raider – HDR ON

Monitor przez producenta został określony jako HDR Ready, to trochę tak jak kiedyś były telewizory HD Ready, które wyświetlały obraz w rozdzielczości 720p, niby HD, ale jednak do pełnej rozdzielczości FullHD dużo brakowało, podobnie jest w przypadku monitora iiyama. Możemy włączyć HDR, ale różnica w jakości wyświetlanego obrazu jest minimalna. Na pierwszy rzut oka wręcz niedostrzegalna.

Monitor pokazuje klasę w grach FPS, gdzie szybkość reakcji matrycy jest bardzo wysoka, a dodatkowo wysokie odświeżanie powodują, że animacja jest idealnie płynna i posyłanie wrogów w zaświaty sprawia wiele radości. Musi się tylko odbywać na mapach w jasnej kolorystyce. Ponieważ, na ciemnym tle pojawia się ghosting w postaci czarnego cienia za postacią.

iiyama G-Master GB2766HSU-B1 Red Eagle – ghosting, tearing oraz smużenie

Zjawiska te sprawdziliśmy przy pomocy popularnych narzędzi ze strony internetowej testufo.com.

Zacznijmy od efektu smużenia. Obserwowaliśmy obraz z trzema pędzącymi statkami obcych z odświeżaniem 165 Hz w rozdzielczości 1920 × 1080 pikseli.

Specjalnie dla was staramy się poprawiać nasze testy, dlatego w tym artykule postanowiliśmy nagrać materiał wideo z tego, jak monitor iiyama G-Master Red Eagle, zachowuje się podczas tych testów. Materiał wideo został nagrany w trybie 960 klatek na sekundę, więc jest odpowiednio spowolniony, żeby dało się wychwycić wszystkie anomalie. Do porównania zalecamy uruchomić tryb w pełnym oknie i zmienić jakość nagrania z SD na HD. Przy okazji na nagranych filmach można zaobserwować płynność animacji, jaka występuje przy odświeżaniu 165 Hz.

Przetestowaliśmy matrycę monitora iiyama G-Master Red Eagle w sześciu trybach szybkości poruszania się UFO i w referencyjnym trybie 960 pikseli na sekundę, efekt smużenia był minimalny, dopiero na spowolnieniu widać, z jaką szybkością wygaszają się piksele. Wraz ze zwiększaniem się szybkości efekt smużenia nasilał się, ale był na akceptowalnym poziomie do szybkości 1920 pikseli na sekundę, powyżej tej wartości, smużenie było bardzo, widoczne i powodowało wyraźny dyskomfort.

Szybkość poruszania się UFO Występowanie smużenia
960 pikseli na sekundę bardzo małe smużenie
1200 pikseli na sekundę lekkie smużenie
1440 pikseli na sekundę średnie smużenie
1920 pikseli na sekundę średnie smużenie
2560 pikseli na sekundę duże smużenie
2840 pikseli na sekundę duże smużenie

 

Poniżej chcemy wam zaprezentować, jak zachowuje się ten sam monitor, ale przy odświeżaniu 60 Hz. Efekt smużenia staje się widoczny i płynność animacji, pozostawia wiele do życzenia. Dlatego tak ważne jest dla graczy korzystanie z monitorów z szybkimi matrycami.

Efekt powidoków “ghostingu” jest jednym z najbardziej dokuczliwych efektów, jakie mogą nas spotkać przy użytkowaniu monitora LCD. Z reguły objawią się on ciągnącym powidokiem za obiektem, koloru czarnego, lub białego, jeśli mechanizmy zwalczające ghosting, będą za agresywne.

Zastosowany w monitorze iiyama G-Master GB2766HSU-B1 Red Eagle panel VA, nie jest odporny na to zjawisko, nawet użycie funkcji Overdrive i zwiększenie jej do maksymalnej wartości, nie spowodowało wyeliminowania tego zjawiska. Film powyżej prezentuje ghosting, z funkcją Overdrive ustawioną na maksymalną wartość. Dopiero na jasnym tle ciemny warkocz, ciągnący się za statkiem znika.

Tearing, czyli rozrywanie się klatki animacji i jej nieprzyjemne szarpanie w testowanym egzemplarzu nie występował. Panel 165 Hz był na to zjawisko po prostu niewrażliwy.

iiyama G-Master GB2766HSU-B1 Red Eagle — Podsumowanie

iiyama G-Master GB2766HSU-B1 Red Eagle ma prawo podobać się graczom, matryca jest szybka i ma niskie opóźnienie. Obudowa została wykonana z matowego czarnego plastiku, który nie zbiera odcisków palców. Do tego, mamy jeszcze dużo regulacji mechanicznych samego monitora i funkcję pivot. Odwzorowanie kolorów jak na monitor gamingowy jest poprawne, jedyne co rozczarowuje to efekt ghostingu, który występował, nie zależnie od tego, czy ustawiliśmy parametr Overdrive na maksa, czy nie. Dla niektórych problematyczne może być to, że jest monitor FullHD o wysokiej przekątnej 27 cali (iiyama ma też w swojej ofercie model z rozdzielczością 2560 × 1440 pikseli QHD 2770QSU). Powoduje to to, że piksele są dobrze widoczne na ekranie. Naszym zdaniem wybierając monitor o rozdzielczości 1920 × 1080 pikseli lepiej zdecydować się na monitor o niższej przekątnej 25 lub 23 cale. iiyama w swojej ofercie posiada monitory z serii Red Eagle o niższej przekątnej np. 23,8 lub 24,5 cala. Naszym zdaniem są one lepszym wyborem i przy okazji zaoszczędzimy dodatkowo stówkę lub więcej.

 

Bądź na bieżąco

Obserwuj GamingSociety.pl w Google News.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Treść komentarza
Wpisz swoje imię