Jak będzie sprawować się najnowszy wynalazek Intela? Odpowiedź znaleźliśmy w udostępnionych testach wydajności.
Procesor AMD Ryzen Threadripper X1950X zbyt długo chyba nie nacieszy się tytułem króla wśród innych mikroukładów. Tak przynajmniej wynika z analizy benchmarków, które pojawiły się w serwisie coolenjoy.com oraz videocardz.com. Zapowiedziany przez Intela flagowiec z rodziny Skylake-X Core i9-7980XE o 18 fizycznych rdzeniach i 36 wątkach porównano z mocą pozostałych potwornych bestii.
Nie wiemy, czy egzemplarz, który wpadł w ręce szczęsliwca, był ostateczną wersją konsumencką, czy może inżynierską próbką. O ile „Niebiescy” nie zrobili tego na pokaz, to jeszcze przed swoją oficjalną premierą omawiany model będzie najdroższym i jednocześnie najlepszym procesorem desktopowym wszechczasów. Na potwierdzenie tezy przedstawiamy wyniku testów procesora kosztującego 2000 dolarów.
Praktycznie w każdym teście i9 7980XE wykazał się „nadludzką” siłą. W aplikacji wPrime, zarówno w teście 32M i 1024M w o wiele szybszym czasie ukończył skomplikowane zadania wielowątkowe, zachowując przy tym wysoką stabilność działania. Ostatecznie na wykresach możemy zobaczyć, że zdominował rywali, uzyskując 30% lepszy wynik. Podobnie było w CPU-Z w teście single-core i multi-core. Tutaj przewaga nad x1950X wyniosła około 20%.
Z kolei Cinebench dowiódł, że najnowszy układ w przypadku wydajności jednego rdzenia jest bliźniaczy względem niższych modeli Skylake-X. Natomiast, gdy w grę wchodziła praca wszystkich rdzeni, raz jeszcze jednostka Intela przeskoczyła wszystkie inne modele, uzyskując o 37% lepszy wynik od x1950X. Na dokładkę zaserwowano benche w 3DMark Fire Strike oraz kompresję w 7-Zip. W tym pierwszym model i9 7980XE przekroczył barierę 32 tys. punktów, miażdżąc konkurencję o kilka tysięcy (17% więcej od najmocniejszego AMD).
Aby dowieść, że grafiki nie zostały sfingowane, tester nagrał film, podczas którego oddaje się zabawie z Intelem i9 7980XE. Możemy na nim zobaczyć, jak harcuje w CPU-Z i Cinebenchu, przy okazji monitorując temperaturę pracy procesora.
Źródło: videocardz.com