Wystarczy chwila, aby pieniądze wydane na komputer poszły z dymem z powodu przepięcia lub przerwy w dostawie prądu. Przed przykrą niespodzianką nasz sprzęt skutecznie ochroni dobrze dobrany UPS. Aby ułatwić Wam zakup przygotowałem zestawienie najlepszych zasilaczy UPS dla graczy.
Dlaczego wydając kilka tysięcy złotych na wypasiony komputer zapominamy o jego zabezpieczeniu przed przepięciami lub nagłymi przerwami w dostawie prądu? Rozwiązanie jest proste i nie wymaga stosowania czarów. Wystarczy skorzystać z zasilacza UPS. Jak jednak dobrać ten właściwy, który będzie idealny dla graczy? Dziś odpowiemy na to pytanie i przyjrzymy się najlepszym modelom, które nie tylko uchronią Wasze komputery gamingowe czy konsole, ale również pozwolą na bezpieczne zapisanie stanu gry i wyłączenie sprzętu. Jest to niezwykle ważne biorąc pod uwagę, że mamy lato i sezon burzowy, a to oznacza zwiększone ryzyko uszkodzenia elektroniki w domu.
UPS-y możemy wykorzystać nie tylko do ochrony komputera, ale również konsoli i innych sprzętów elektronicznych, z których korzystamy na co dzień w domu czy biurze. Powinni to docenić zwłaszcza gracze konsolowi, bo dzięki niższemu poborowi prądu przez konsole, czas gry na zasilaniu z baterii UPS-a będzie dłuższy niż w przypadku PC.
Na rynku dostępnych jest wiele modeli zasilaczy awaryjnych UPS. Różnią się one nie tylko pojemnością akumulatorów i mocą, ale również jakością. Najważniejsza zasada, to nie oszczędzać i zdecydowanie unikać urządzeń „no name” oraz dziwnych nieznanych nikomu firm, których pełno na aukcjach internetowych. W naszym zestawieniu zebraliśmy tylko markowe i sprawdzone urządzenia, których producenci gwarantują najwyższą jakość.
UPS POWERbox 1200VA Line Interactive
Model ten zapewnia stabilność pracy komputera podczas problemów z zasilaniem. W przypadku nagłej przerwy w dostawie prądu – UPS GT PowerBox powinien zapewnić wystarczającą ilość czasu żeby zapisać stan gry i bezpiecznie wyłączyć sprzęt. POWERbox 1200VA Line Interactive świetnie radzi sobie ze skokami napięcia jakie często towarzyszą letnim burzom. Przy całkowitym odcięciu zasilania wbudowane akumulatory dadzą nam możliwość kontynuowania rozgrywki przez kilka minut (w zależności od poboru prądu podłączonego komputera).
Stan naładowania baterii UPSa widoczny jest w ustawieniach systemowych, a dzięki systemowi HID nie musimy instalować w komputerze dodatkowego oprogramowania. O przejściu na zasilanie bateryjne jesteśmy informowani sygnałem dźwiękowym.
Parametry techniczne urządzenia:
- Moc: 1200 VA / 600W;
- Czas podtrzymania: dla obciążenia 500W do 6 minut;
- Wymiary mm (szerokość x wysokość x głębokość): 139 x 195 x 364;
- Wyświetlacz LCD: TAK;
- Liczba wyjść: 2-6 Suchko lub IEC C13;
- Dodatkowa ochrona RJ46: TAK;
- Cena: od 529 złotych;
- Strona producenta: gtups.pl;
- Gdzie kupić: www.bitcomputer.pl www.kelerbran.pl www.monitoring-hd.pl
Zobacz: Asus ROG Maximus XII Extreme – test ekstremalnej płyty głównej
GT S 11 1000VA Tower On-Line
Model ten umożliwia podłączenie zestawu komputerowego oraz routera uodparniając je na niestabilne zasilanie. Dzięki GT S 11 1000VA niestraszne są skoki i spadki napięcia w sieci oraz letnie burze. W przypadku całkowitego zaniku napięcia z sieci energetycznej wbudowane akumulatory umożliwiają nam zapisanie stanu rozgrywki i bezpieczne wyłączenie urządzenia. Poziom naładowania baterii widoczny jest na pasku systemowym naszego komputera, nie ma zatem konieczności instalacji dodatkowego oprogramowania. Z kolei wbudowany wyświetlacz LCD prezentuje informacje o podstawowych parametrach pracy UPSa. O przejściu w tryb zasilania bateryjnego jesteśmy informowani sygnałem dźwiękowym.
Parametry techniczne urządzenia:
- Moc: 1000VA / 900W;
- Czas podtrzymania: dla obciążenia 500W do 8 minut;
- Wymiary mm (szerokość x wysokość x głębokość): 144 x 229 x 345;
- Wyświetlacz LCD: TAK;
- Liczba gniazd zasilania: 4 IEC;
- Dodatkowa ochrona RJ45: NIE;
- Karta sieciowa: Opcjonalnie;
- Cena: od 999 złotych;
- Strona producenta: gtups.pl;
- Gdzie kupić: www.bitcomputer.pl www.kelerbran.pl www.monitoring-hd.pl
GT S 11 3000VA Tower On-Line
Największy mocarz dzisiejszego zestawienia. Jest to absolutny rekordzista pod względem czasu podtrzymania. GT S 11 3000VA Tower On-Line to rozwiązanie dla graczy online oraz prawdziwych zawodowców. Urządzenie zabezpiecza nas przed nagłym opuszczeniem rozgrywki z powodu zaniku napięcia z sieci, a tym samym obniżeniem pozycji w rankingu czy banem.
Po podłączeniu do UPS GT S 11 zestawu komputerowego oraz routera możemy cieszyć się niezakłóconą rozgrywką w czasie letnich burz, którym towarzyszą spadki napięcia. Co więcej, w przypadku całkowitego zaniku prądu pojemne akumulatory pozwalają nie tylko na bezpieczny zapis stanu gry, ale również kontynuowanie rozgrywki online trwającej nawet do 36 minut.
Stan naładowania baterii widoczny jest bezpośrednio w ustawieniach systemowych i nie wymaga instalacji dodatkowego oprogramowania, co jest zasługą wbudowanego systemu HID. Odczyt parametrów umożliwia również wbudowany wyświetlacz LCD. Dodatkowo o przejściu na tryb zasilania awaryjnego jesteśmy informowani sygnałem dźwiękowym.
Parametry techniczne urządzenia:
- Moc: 3000VA / 2700W;
- Czas podtrzymania: dla obciążenia 500W do 36 minut;
- Wymiary mm (szerokość x wysokość x głębokość): 190 x 330 x 393;
- Wbudowany LCD: TAK;
- Liczba gniazd zasilania: 4 IEC;
- Ochrona RJ45: Nie;
- Karta sieciowa: Opcjonalnie;
- Cena: od 2099 złotych;
- Strona producenta: gtups.pl;
- Gdzie kupić: www.bitcomputer.pl www.kelerbran.pl www.monitoring-hd.pl
Armac Office 850F LCD – 480 W
Jest to jeden z najtańszych dostępnych na rynku UPSów wartych uwagi. Wbudowany port USB umożliwia zarządzenie parametrami urządzenia z poziomu komputera. Wyświetlacz LCD daje nam szybki dostęp do informacji o poziomie naładowania baterii, trybie pracy oraz stabilności napięcia, co docenią zwłaszcza gracze konsolowi. Moc wyjściowa rzędu 850 VA pozwoli na podtrzymanie nawet wydajnego komputera przez około 4 minuty. Jest to czas wystarczający do zapisania stanu rozgrywki i bezpiecznego wyłączenia sprzętu.
Parametry techniczne urządzenia:
- Moc: 850VA / 480W;
- Czas podtrzymania: dla obciążenia 480W ok 4 minuty;
- Wyświetlacz LCD: TAK;
- Ochrona RJ45: TAK;
- Liczba gniazd zasilania: 2 z bolcem.;
- Wymiary mm (szerokość x wysokość x głębokość): 305 x 85 x 141;
- Cena: od 229 złotych;
PowerWalker VI 800 SW FR – 480W
Kolejny model, na który warto zwrócić uwagę ze względu na niewygórowaną cenę. Wyposażony jest w dwa gniazda zasilania z bolcem uziemiającym oraz gniazdo RJ-45 (100Mbs) i złącze USB pozwalające na monitorowanie parametrów pracy dzięki dodatkowemu oprogramowaniu. Wbudowany wyświetlacz LCD prezentuje podstawowe parametry pracy takie jak poziom naładowania. Dzięki baterii o dużej pojemności podtrzymanie pracy komputera lub konsoli może trwać nawet przez 6 minut. Ten czas pozwoli na zapisanie stanu rozgrywki i wyłączenie sprzętu. O przejściu na tryb zasilania bateryjnego jesteśmy informowani przez sygnał dźwiękowy.
Parametry techniczne urządzenia:
- Moc: 800VA / 480W;
- Czas podtrzymania: dla obciążenia 480W ok 4 minuty;
- Wymiary mm (szerokość x wysokość x głębokość): 100 x 145 x 328;
- Wyświetlacz LCD: TAK;
- Ochrona RJ45: TAK;
- Liczba gniazd zasilania: 2 z bolcem;
- Cena: od 449 złotych;
CyberPower CP1300EPFCLCD – 790W
Model ten to już nieco wyższa półka cenowa. Jego cena zaczyna się od około 1090 złotych. Jednak w tym przypadku wyższa cena przekłada się na wyższą moc urządzenia i bardziej pojemne baterie, a co za tym idzie dłuższy czas podtrzymania pracy podłączonych urządzeń. CyberPower CP1300EPFCLCD wyposażony jest aż w sześć gniazd zasilania. Podobnie jak wcześniej omawiane modele także CyberPower wyposażony jest w port USB oraz panel LCD, a o przejściu w tryb zasilania bateryjnego jesteśmy informowani sygnałem dźwiękowym. Dodatkowe dwa gniazda USB pozwalają na ładowanie urządzeń mobilnych. UPS chroni przed przepięciami oraz nagłymi zanikami napięcia w sieci. Moc rzędu 1300 VA pozwoli na bezpieczne zapisanie stanu gry i wyłączenie komputera. W zależności od mocy komputera podtrzymanie potrwa od 2 do nawet 11 minut.
Parametry techniczne urządzenia:
- Moc: 1300VA / 790W;
- Czas podtrzymania: od 2 do 11 minut;
- Wymiary mm (szerokość x wysokość x głębokość): 265 x 370 x 100;
- Wyświetlacz LCD: TAK;
- Ochrona RJ45: TAK;
- Liczba gniazd zasilania: 6 Schuko;
- Cena: od 1089 złotych;
PowerWalker VFI 2000 AT – 1800 W
Model ten został wyposażony w cztery akumulatory o pojemności 9Ah. Co więcej, producent umożliwia jego rozbudowę o dwa kolejne. W sprzedaży jest również model o mocy 3000 VA z 6 akumulatorami. Jest to jednostka, która z powodzeniem może być wykorzystana przez graczy online oraz streamerów. Najmocniejsza wersja urządzenia rozbudowana o dodatkowe baterie pozwala na wydłużenie czasu podtrzymania. To czas nawet więcej niż wystarczający do spokojnego zakończenia rozgrywki, pożegnania się z widzami i zakończenia transmisji.
Parametry techniczne urządzenia:
- Moc: 2000VA / 1800W;
- Czas podtrzymania: przy 50% obciążenia 14 min, 100% obciążenia 4,5 minuty;
- Wymiary mm (szerokość x wysokość x głębokość): 265 x 370 x 100;
- Wyświetlacz LCD: TAK;
- Ochrona RJ45: NIE;
- Gniazda zasilania: 4 IEC;
- Cena: od 1710 złotych;
Zobacz: Logitech G560 – głośniki, które wyróżnia nie tylko dźwięk [test]
Green Cell 2000VA 1400W Power Proof
Model ten dostępny jest w cenie około 830 złotych, co daje dość dobry stosunek jakości do ceny. Przy obciążeniu rzędu 500W bateria pozwala na około 7 minut podtrzymania pracy komputera. Ten czas jest wystarczający, aby spokojnie zakończy rozgrywkę zapisać otwarte dokumenty i bezpiecznie wyłączyć komputer. Green Cell 2000VA 1400W Power Proof wyposażony jest łącznie w cztery gniazda zasilające, dwa porty RJ45 i wyjście USB do zarządzania urządzeniem z poziomu komputera. Dodatkowo wyświetlacz LCD na bieżąco informuje nas o stanie urządzenia.
Parametry techniczne urządzenia:
- Moc: 2000VA / 1400W;
- Czas podtrzymania: przy obciążeniu 500W ok 7 minut;
- Wymiary mm (szerokość x wysokość x głębokość): 146 x 205 x 387;
- Wyświetlacz LCD: TAK;
- Ochrona RJ45: TAK;
- Gniazda zasilania: 4 Schuko;
- Cena: od 826 złotych;
Artykuł powstał przy współpracy z producentami urządzeń.
Na każdej stronie w komentarzach INO Aramc, co za przypadek xD
Ja mam w domu UPS armac i w zupełności mi wystarcza jest dobry i stosunkowo tani, polecam
No Armac znana marka, od lat na rynku sa i musze przyznać , że mamy od nich własnie zasilacz awaryjny ale i listwy przepięciowe w domu
UPSow jest duzo, roznia sie cena firmą moca.. swego czasu duzo czytalem w tym temacie by kupic odpowiedni. Ostatecznie wybralem z firmy Armac i nie zaluje.