Strona głównaGryAktualnościNajnowsze trendy w branży gier wideo

Najnowsze trendy w branży gier wideo

Branża gier wideo jest jedną z najszybciej rozwijających się gałęzi biznesu. Niemal codziennie pojawiają się nowe pomysły i produkty. W związku z tym trudno przewidzieć, w którą stronę sektor ten będzie się rozwijał. Mimo tego przygotowaliśmy dla Ciebie listę pięciu trendów, które w naszej opinii się utrzymają i będą wyznaczały kierunek rozwoju tej dziedziny rozrywki.

Opiszemy więc przewidywaną przyszłość wirtualnej i rozszerzonej rzeczywistości, gier mobilnych, streamingu i grania w chmurze oraz zastanowimy się, jakich gier możemy spodziewać się w niedalekiej przyszłości.

Ciekawy jest również rozwój internetowych bukmacherów, których usługi cieszą się rosnącą popularnością. Jeśli ten temat Cię interesuje, to zachęcamy do zapoznania się z rankingiem bukmacherów przygotowanym przez sprawdzoną przez nas stronę legalne-obstawianie.pl.

Wirtualna rzeczywistość

Pomysł na zastosowanie specjalnych okularów, aby przenieść się do wirtualnej rzeczywistości, nie jest niczym nowym. Pierwsze gogle, które wyświetlały komputerowo generowany obraz, powstały już w 1961 roku. Od tego czasu pojawiają się coraz to nowsze pomysły na to, jak przenieść gracza do maksymalnie realistycznego świata. Problemem cały czas są jednak ograniczenia technologiczne. Spory krok do przodu w rozwoju tej technologii poczyniły gogle Oculus Rift. Po ich premierze w 2016 roku zaczęły pojawiać się kolejne modele od różnych firm, których działanie jest coraz lepsze i zapewniające większy realizm.

PSVR

Mimo tego dziś gogle VR są wciąż gadżetem dla nielicznych. Z naszych prognoz wynika jednak, że w najbliższych latach ta gałąź wirtualnej rozrywki będzie się szybko rozwijać i stanie się bardziej popularna. Po pierwsze: technologia zbliża się już do wystarczająco wysokiego poziomu, a po drugie: widzimy zwiększone zainteresowanie nią u największych światowych firm technologicznych. Dobrym przykładem tego może być tworzony przez Meta (jeszcze do niedawna Facebooka) wirtualny świat. Możemy więc przypuszczać, że w najbliższych latach jeszcze bardziej zagłębimy się w świat gier i wirtualnej rozrywki.

Rozszerzona rzeczywistość

We wcześniejszym akapicie przewidujemy, że branża gier wideo będzie kierowała się w stronę wirtualnego świata. Jest jednak jeszcze inna droga. Jest nią pewnego rodzaju kompromis pomiędzy światem wirtualnym a prawdziwą rzeczywistością. Chodzi o rozszerzoną rzeczywistość. Jeszcze nie tak dawno, bo w 2016 roku, świat zwariował na punkcie gry mobilnej Pokemon Go. Wtedy wszystkim się wydawało, że to właśnie rozszerzona rzeczywistość będzie kierunkiem, w którym pójdzie branża gier wideo. Dziś już wiemy, że początkowy zachwyt szybko przygasł, a gry oparte na rozszerzonej rzeczywistości są rozrywką dla garstki pasjonatów.

Trudno powiedzieć, czy wirtualna, czy rozszerzona rzeczywistość będzie popularniejsza w zbliżających się latach. Naszym zdaniem oba te rozwiązania będą rozwijane i znajdą miejsce w nowoczesnym świecie. Możliwości, jakie daje rozszerzona rzeczywistość, nie kończą się bowiem na grach wideo, a mogą znaleźć zastosowanie w pracy i codziennym życiu. Dlatego uważamy, że technologia ta będzie rozwijana, a jeśli tak się stanie, to ktoś wpadnie na pomysł ciekawego wykorzystania jej w grach wideo, podobnie jak było w przypadku Pokemon GO.

Gry mobilne

Ta gałąź branży gier wideo cieszy się wciąż rosnącą popularnością i nic nie wskazuje na to, żeby coś miało się w tej kwestii zmienić. To, czego się spodziewamy, to malejąca popularność konsol mobilnych na rzecz smartfonów. Bezsensowne wydaje się przecież kupowanie konsoli mobilnej w sytuacji, kiedy prawie każdy z nas nosi w kieszeni przenośny komputer. W zasadzie jedyną zaletą konsoli mobilnej są lepsze kontrolery, ale i ta zaleta zaczyna powoli zanikać. Na rynku pojawia się coraz więcej akcesoriów do telefonów, które upodabniają je do konsol i dają identyczne wrażenia z gry.

pokemon

Skłania nas to do przypuszczenia, że przyszłość gier mobilnych będzie ściśle powiązana ze smartfonami i dodatkowymi akcesoriami, a ich popularność będzie wciąż rosła. W dzisiejszym zabieganym świecie mamy coraz mniej czasu na granie przed ekranem telewizora i chętnie wykorzystujemy krótkie wolne chwile pojawiające się w ciągu dnia.

Streaming i granie w chmurze

Prawdziwą rewolucją w tym, jak postrzegamy gry wideo, może być streaming i granie w chmurze. Założenie tej technologii jest bowiem genialne w swojej prostocie i polega na tym, że sama gra uruchamiana jest na sprzęcie dostawcy, a do gracza przesyłany jest wyłącznie obraz.

Dzięki temu można uruchomić najnowsze gry na nawet najbardziej przestarzałym sprzęcie. Takie rozwiązanie usuwa więc problem zakupu wystarczająco wydajnego komputera czy konsoli, a do grania wystarczy podstawowy komputer. Jedynym wymaganiem jest w tej sytuacji odpowiednio szybkie łącze internetowe, by sygnał od dostawcy mógł być przesyłany z niewielkim opóźnieniem.

Granie w chmurze eliminuje również inne problemy związane z zakupem gry. Jako gracz nie musisz bowiem czekać, aż gra się pobierze czy zainstaluje. Wystarczy, że wybierzesz interesujący Cię tytuł i możesz grać.

Przewidujemy, że wraz z coraz większą dostępnością szybkiego Internetu, rosła będzie popularność grania w chmurze.

Jeśli interesuje Cię ten temat, to zachęcamy do przeczytania artykułu, który niedawno pojawił się na tej stronie. Autor opisuje w nim gamingową wiosnę z XBox Game Pass i Lenovo.

Klasyczne tytuły w nowych wydaniach

Już od pewnego czasu zauważamy trend, który skłania nas do myślenia, że twórcom gier wideo zaczyna brakować kreatywności i – podobnie jak Hollywood – zaczynają skupiać się na odświeżeniu sprawdzonych i bezpiecznych rozwiązań. Coraz częściej na rynku pojawiają się nowe wydania klasycznych gier. Trudno powiedzieć, czy twórcom rzeczywiście brakuje fantazji, czy to raczej osoby odpowiedzialne za finanse wolą inwestować w sprawdzone rozwiązania, które z niemal stuprocentową pewnością przyniosą im zyski.

Niezależnie od tego, czym to jest spowodowane, możemy być pewni, że w najbliższych latach pojawiały się będą nowe wersje doskonale nam znanych gier. W naszej opinii jest to po części dobra wiadomość. Świetnie jest przecież móc znów zagłębić się w znanym świecie, szczególnie kiedy ten został usprawniony i lepiej wygląda. Mamy tylko nadzieję, że nie dojdzie do sytuacji podobnej do tej, którą obecnie obserwujemy w kinie i nie ucierpi na tym swoboda działania twórców, a ich kreatywność nie będzie ograniczana.

Podsumowanie

Branża gier wideo rozwija się szybko i to się raczej nie zmieni. Pytanie tylko, jaką drogę rozwoju wybierze. Naszym zdaniem coraz popularniejsze będzie granie w wirtualnej bądź rozszerzonej rzeczywistości, być może przy użyciu urządzenia mobilnego, które tylko wyświetla obraz odświeżonej wersji klasycznej gry przesyłany z chmury. Niezależnie od tego, czy nasze przewidywania się sprawdzą, czy nie, możemy być pewni, że najbliższe lata będą bardzo ciekawe dla każdej fanki i każdego fana gier wideo.

Bądź na bieżąco

Obserwuj GamingSociety.pl w Google News.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Treść komentarza
Wpisz swoje imię