Strona głównaWiadomościNVIDIA Ada Lovelace, ma być wytwarzana w 5 nm, a jej wydajność...

NVIDIA Ada Lovelace, ma być wytwarzana w 5 nm, a jej wydajność dochodzić do 80 TFLOPs

Zapowiadana przez NVIDIĘ, nowa generacja kart graficznych Ada Lovelace ma być wytwarzana w procesie litograficznym 5 nm, rdzeń ma osiągać rekordowe dla NVIDII taktowanie ponad 2,2 GHz, a wydajność ma dochodzić do 80 TFLOPs.

Przcieków dotyczących najnowszych układów graficznych NVIDIA Ada Lovelace, jest już w sieci sporo, dlatego postaramy się je trochę uporządkować i przewidzieć, jak teoretycznie może prezentować się wydajność przyszłego flagowca z rdzeniem AD102.

Rdzeń ten według wszystkich przecieków ma mieć zabójczą dla konkurencji konfigurację, nawet dla aktualnie produkowanych kart graficznych NVIDII. Nowe układy graficzne zielonych mają być wytwarzane z wykorzystaniem litografii 5 nm, co już samo w sobie pozwoli na większe upakowanie tranzystorów i zwiększenie częstotliwości działania rdzenia GPU. Według wszelkich plotek nowy rdzeń GPU ma prawie podwoić liczbę jednostek cieniujących względem GeForce RTX 3090. Flagowy rdzeń AD102 ma dysponować 18432 rdzeniami CUDA, co więcej pracującymi z wyższym taktowaniem, przekraczającym 2,2 GHz, teoretycznie pozwoli to na osiągnięcie wydajności na poziomie około 80 TFLOPs. To ponad dwukrotnie więcej niż we flagowcu z rodziny Ampere, który osiągał wydajność na poziomie 36 TFPOs. Oczywiście trzeba sobie zdawać sprawę, że ponad dwukrotnie wyższa wydajność liczona w TFOPs, nie przekłada się na dwukrotny wzrost wydajności w grach. W przybliżeniu w grach możemy liczyć na wzrost wydajności o około 50-60%, tak jak to miało miejsce w przypadku porównania wydajności modeli GeForce RTX 2080 Ti i RTX 3090.

Najnowsze modele GeForce RTX 40, mają nadal wykorzystywać pamięć graficzną GDDR6X, zamiast nowszej GDDR7, ale z wyższym taktowaniem (20+Gbps) i szyną danych 384 bit.

Biorąc te wszystkie składniki pod uwagę, pobór mocy najnowszego flagowca prezentuje się nie mniej imponująco, karty mają pobierać od 400 do 500 watów. To już nie przelewki, ponieważ odprowadzenie takiej ilości ciepła to zadanie dla układów chłodzenia cieczą, standardowe połączenie wentylatorów i radiatora może w tym przypadku okazać się już niewystarczające.

Bądź na bieżąco

Obserwuj GamingSociety.pl w Google News.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Treść komentarza
Wpisz swoje imię