Strona głównaRecenzjeAkcesoriaProjektor Epson EH-TW6250 – granie i oglądanie w 4K za rozsądne pieniądze...

Projektor Epson EH-TW6250 – granie i oglądanie w 4K za rozsądne pieniądze [recenzja]

Wielu graczy chciałoby mieć możliwość zagrania na ogromnym ekranie w rozdzielczości 4K. Jednak rzeczywistość w postaci ceny sprzętu lub wielkości salonu skutecznie te marzenia niszczy. Na szczęście cały na biało wchodzi Epson EH-TW6250.

Jakiś czas temu miałem okazję korzystać z projektora Epson CO-FH02 i jedyne czego mi do szczęścia brakowało to dodatkowy port HDMI. Tym razem do mojego niewielkiego salonu trafił model Epson EH-TW6250, który poszedł kilka kroków dalej względem poprzednika. Niepozorne białe pudełko kryje w sobie wielką moc oraz ukryte możliwości, ale o tym za chwilę. Najpierw poznajmy parametry techniczne urządzenia.

Epson EH-TW6250 parametry techniczne:

  • Typ matrycy: 3LCD;
  • Moc lampy: 200 W;
  • Żywotność lampy (tryb normlany): 4500 h;
  • Żywotność lampy (tryb eco): 7500 h;
  • Kontrast: 35000: 1
  • Rozdzielczość: 4K UHD (3840×2160);
  • Jasność: 2800 ANSI lumen;
  • Format obrazu: 16:9;
  • Zoom optyczny: 1,62:1;
  • Korekcja pionowa i pozioma: +/- 30°;
  • Wielkość obrazu: 40-500 cali;
  • Minimalna odległość od ściany 2,34 m;
  • Wejścia: HDMI x 2, USB, service, Audio;
  • Dodatkowe: Android TV, tryby ISF;
  • Pilot: W zestawie 1(projektor) + 1(android TV);
  • Głośność pracy: 28 dB w trybie ECO, 36 dB w trybie Normlanym;
  • Głośniki: 10W;
  • Masa: 4,1 kg;
  • Wymiary: 333x131x275 mm;
  • Gwarancja: 24 miesiące;
  • Gwarancja na lampę: 36 miesięcy;
  • Cena: od 4349 zł.

Wygląd i jakość wykonania

Jaki jest projektor każdy widzi. Epson EH-TW6250 swoim wyglądem mocno nie odbiega od klasyki, czyli białego pudła z otworami wentylacyjnymi i soczewką obiektywu. Jednak przysłowiowy diabeł tkwi w szczegółach.

Na grzbiecie EH-TW6250 znajdziemy komplet suwaków oraz pokrętło odpowiadające za ustawienia obrazu, takie jak zoom i ostrość, geometria oraz wysokość. Takich udogodnień na próżno szukać u innych modeli z podstawowej czy średniej półki cenowej. Dzięki temu dość szybko możemy dostosować obraz do aktualnych potrzeb bez konieczności biegania po menu.

Na spodzie urządzenia zostały dodane trzy regulowane nóżki, przy pomocy których możemy unieść przedni panel oraz wyregulować poziom.

Tylny panel został wyposażony w złącze HDMI ARC w standardzie 1.4 oraz wyjście audio jack i port serwisowy. To jednak nie koniec. Obok zainstalowana została klapka, pod którą znajdziemy kolejny port HDMI oraz port USB. Te jednak są zajęte przez podłączony za pomocą krótkich przewodów stick Android TV. Co więcej, urządzenie ukryte zostało w specjalnej kieszonce i na pierwszy rzut oka jest niewidoczne. Muszę przyznać, że zabieg ten ze strony Epsona to zupełne mistrzostwo. Już po wyjęciu z pudełka i szybkiej konfiguracji ATV mamy dostęp do najpopularniejszych platform streamingowych, bez konieczności kombinowania czy kupowania dodatkowych urządzeń. A jeżeli jednak zajdzie potrzeba to w jego miejsce możemy zainstalować własne urządzenie tego typu. W kieszonce znalazło się także miejsce na wymienny filtr przeciwkurzowy.

Na obudowie znajdziemy jeszcze przewody wentylacyjne oraz zatrzaski do podłączenia linki zabezpieczającej lub przypięcia urządzenia do sufitu. W zestawie znalazła się także osłona zabezpieczająca soczewkę.

Epson EH-TW6250 ma wymiary 333x131x275 mm i waży nieco ponad 4 kg. Zatem bez problemu możemy postawić go na przygotowanej półce lub zamontować na suficie. Cała konstrukcja wygląda solidnie, a tworzywo, z którego jest wykonana sprawia wrażenie wysokiej jakości.

Lampa i obraz

Epson EH-TW6250 do generowania obrazu wykorzystuje klasyczną lampę. Dzięki takiemu zabiegowi projektor możemy kupić za rozsądną cenę jak na tę klasę sprzętu. Podobnie jak kilka innych wcześniej testowanych modeli projektorów Epson, także ten wykorzystuje technologię 3LCD, która pozwala na uzyskanie dużej jasności obrazu. To natomiast daje możliwość korzystania z projektora nie tylko w całkowicie zaciemnionym pomieszczeniu w nocy.

Co więcej, producent deklaruje bardzo długą żywotność lampy, wynoszącą 15 lat użytkowania projektora. Dotyczy to korzystania w trybie ECO przy oglądaniu dziennie przez około 100 minut. W praktyce przekłada się to na 7500 godzin użytkowania. Tak czy inaczej, nie mam tyle czasu, żeby to sprawdzić i wierzę producentowi na słowo. A w razie czego Epson udziela 36 miesięcznej gwarancji na lampę.

A wracając do tematu, zastosowanie technologii 3LCD sprawia, że z EH-TW6250 można korzystać nie tylko wieczorem, ale również w dzień. Oczywiście musiałem lekko przesłonić okna roletami, ale obraz był nadal dobrze widoczny i ostry. Producent deklaruje jasność na poziomie 28000 ANSI Lumenów, a kontrast ze współczynnikiem 35000:1. Zdecydowanie widać to podczas użytkowania urządzenia.

Z EH-TW6250 możemy uzyskać obraz o przekątnej od 40 do 500 cali. Zatem każdy może spokojnie dobrać coś dla siebie. Powiększenie obrazu skutkuje jednak zmniejszeniem jasności oraz nasycenia baw. Zatem sami musicie zdecydować czy bardziej zależy Wam na głębi kolorów czy na kinowym ekranie.

Warto zaznaczyć również, że model ten nie jest wyposażony w matrycę o natywnej rozdzielczości 4K, co zresztą producent jasno deklaruje. Epson zastosował tutaj sprytną technologię, która przesuwa piksele po przekątnej, tak aby je podwoić. W praktyce optymalizuje rozdzielczość FullHD tak, że mamy wyświetlony obraz w rozdzielczości 4K. Podniesienie jakości obrazu widoczne jest gołym okiem, a nam zostaje w kieszeni kilka tysięcy złotych jeżeli mielibyśmy kupić projektor z natywnym 4K i bez zauważalnej różnicy w jakości obrazu.

Chociaż EH-TW6250 przeznaczony jest głównie do użytku jako kino domowe, to doskonale radzi sobie również z graniem. Do urządzenia podpinałem PS5 oraz Xbox Series S. Jakość obrazu wypada znakomicie, kolory są wiernie odwzorowane oraz cechują się głębią. Dzięki wysokiej jakości możemy grać zarówno w dzień jak i wieczorem przy zapalonym świetle. Kolejna sprawa to wcześniej wspomniana wielkość obrazu. Przeskok z 27 na 500 cali zdecydowanie robi różnicę. Zauważycie ją także nawet przesiadając się z telewizora 50 cali.

Jakość dźwięku i kultura pracy

Omawiany projektor został wyposażony we wbudowane głośniki o mocy 10 W. Te grają całkiem dobrze. Dźwięk jest czysty oraz głośny. Całkiem nieźle oddają także efekty typu wybuchy czy strzelanie. A jeżeli jednak potrzebujecie zewnętrznego zestawu, to możecie skorzystać z wyjścia audio mini jack.

Epson EH-TW6250 może pracować w trzech trybach: ekonomicznym, normlanym oraz jasnym. Tryb ekonomiczny jest zdecydowanie najbardziej cichy. Urządzenie generuje wtedy około 28 dB. Nieco gorzej jest w trybie normalnym oraz jasnym. Na szczęście nawet wbudowane głośniki skutecznie zagłuszają pracę wentylatorów. Tryb jasny powinni docenić gracze, ponieważ znacznie zmniejsza opóźnienia obrazu.

Sterowanie

Tak jak wcześniej wspomniałem, Epson EH-TW6250 wyposażony jest w suwaki pozwalające na sterowanie obrazem. Oprócz tego, na obudowie znajdziemy także włącznik oraz przycisk wyboru źródła obrazu.

Do zestawu dołączone są także dwa piloty, którymi możemy nawigować po Android TV oraz zmieniać ustawienia za pomocą menu. To prezentuje się standardowo jak dla innych modeli projektorów Epson. Menu podzielone jest na zakładki, w których możemy dopasować jasność, kontrast, zarządzać kolorami i trybem wyświetlania obrazu.

Z poziomu menu możemy także dokonać korekty geometrii obrazu, jeżeli suwaki okażą się niewystarczające.

Menu dostępne jest w języku polskim i jest intuicyjne, także po krótkiej chwili możemy bez problemu nawigować i dostać się do potrzebnej funkcji.

Podsumowanie i ocena

Jeżeli zastanawiacie się nad zakupem projektora 4K, jednak odstraszają Was horrendalnie wysokie ceny tego typu urządzeń to zdecydowanie polecam wziąć pod uwagę Epson EH-TW6250. Zaoszczędzicie kilka tysięcy, a dzięki upscallingowi do 4K nie będziecie widzieć różnicy w obrazie w porównaniu do droższych urządzeń.

Testowany model jest bardzo wygodny w użytkowaniu, głównie za sprawą znajdujących się na obudowanie suwaków do regulacji obrazu. Dzięki nim możemy dostosować wielkość oraz ostrość obrazu bez konieczności zabawy z menu.

Dzięki wysokiej jasności i technologii 3LCD z EH-TW6250 możemy korzystać zarówno w wieczorami, w nocy jak i w dzień bez konieczności całkowitego zaciemniania pomieszczenia.

Dołączony w zestawie stick Android TV otwiera przed nami świat streamingu wideo, a dzięki temu, że jest on ukryty pod obudową, nie rzuca się w oczy i nie psuje eleganckiej bryły urządzenia. Dzięki temu, że Epson zadbał o dodatkowe wejście HDMI, możemy podłączyć do projektora konsolę, bez konieczności odpinania sticka. W zestawie znajdziemy także dwa piloty, którymi obsłużymy nasze urządzenie.

Deklarowana wysoka żywotność lamp oraz trzyletnia gwarancja sprawiają, że będzie to urządzenie na lata korzystania.

Ocena 9/10

Zalety

  • Android TV w zestawie i ukryty w obudowie;
  • Dodatkowy port HDMI;
  • Suwaki do regulacji obrazu na obudowie;
  • Wysoka jasność;
  • Długi czas pracy;
  • Głośniki;
  • Proste i intuicyjne menu;
  • Cena.

Wady

  • Przydałby się jeszcze jeden port HDMI;
  • Trochę głośny w trybie jasnym.

 

Bądź na bieżąco

Obserwuj GamingSociety.pl w Google News.

SoSlowGamer
Redaktor, szef działu retro

2 KOMENTARZE

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Treść komentarza
Wpisz swoje imię