Strona głównaRecenzjeAkcesoriaTest Epson EH-LS500B z Android TV  –  kinowy ekran w Twoim salonie

Test Epson EH-LS500B z Android TV  –  kinowy ekran w Twoim salonie

Epson EH-LS500B Android TV Edition to laserowy projektor za ponad 11 tysięcy złotych, który zmieni ścianę Twojego salonu w gigantyczny ekran. Sprawdziliśmy jak sobie radzi z grami i filmami.

Dotychczas miałem okazję korzystać ze standardowych projektorów lampowych, które zwykle są kłopotliwe w obsłudze i wymagają dużej ilości wolnej przestrzeni. Tym razem trafiło do mnie urządzenie, które miażdży tradycyjne projektory.

Epson EH-LS500B

Epson EH-LS500B z Android TV na pokładzie to laserowy projektor 4K HDR ultrakrótkiego rzutu, wykorzystujący technologię 3LCD. W praktyce oznacza to, że projektor możemy ustawić zaledwie kilka cm od ściany by uzyskać obraz o przekątnej 60 cali. Jeżeli możemy pozwolić sobie na odsunięcie go na około 60 cm to nasza ściana przemienia się w 130 calowe kino domowe.

Zanim przejdziemy dalej zerknijmy na parametry techniczne urządzenia:

 • Producent: Epson;
 • Model: EH-LS500B ATV;
 • Źródło światła: Laser;
 • Rozdzielczość: 3840 x 2160 pikseli (4K);
 • Wielkość obrazu: 65-130”;
 • Proporcje ekranu: 16:9;
 • Kontrast: 2 500 000:1;
 • Jasność: 4000 lm;
 • Technologia: 3LCD;
 • Wymiary: 45,6×37,5×22,8 cm;
 • Masa: 9,3 kg;
 • Złącza: USB, HDMI x 3, USB 2.0; RS232;
 • Poziom hałasu: 37 dB;
 • Komunikacja: Wi-Fi;
 • Dodatkowe: Android TV;
 • Głośniki: 10 W;
 • Żywotność źródła światła: 20000h tryb pełnej jasności/30000h tryb eco
 • Gwarancja: 60 miesięcy lub 12 tys. godzin użytkowania

Epson EH-LS500B ATV  to zabawa dla dużych dziewczyn i chłopaków, którzy wiedzą czego chcą i mają na to pieniądze

Zacznijmy od ceny jaką przyjdzie nam zapłacić za Epson EH-LS500B ATV. Z jednej strony może ściąć nas z nóg, z drugiej jak na urządzenie o takich możliwościach jest… wręcz atrakcyjna. W dniu pisania tekstu za projektor przyjdzie nam zapłacić około 11 500 złotych. Biorąc pod uwagę, że tradycyjny projektor domowy możemy kupić za około 2-3 tysiące, wydaje się ona bardzo wysoka. Jednak w tym przypadku nie mówimy o zwykłym sprzęcie, który wymaga kilku metrów wolnej przestrzeni pomiędzy nim a ścianą, grzeje się jak piec i hałasuje niczym radziecka lodówka Mińsk.

Epson EH-LS500B

Za niecałe 12 tysięcy dostajemy projektor laserowy, którego żywotność to 20 tysięcy godzin pracy. Jest to porównywalne z żywotnością obecnie produkowanych telewizorów. Biorąc pod uwagę, że dziennie będziemy korzystać z EH-LS500B ATV po około 5 godzin, to sprzęt starczy nam na co najmniej 10 lat. Co więcej, producent daje gwarancję na 60 miesięcy lub 12 tysięcy godzin pracy. Kolejna sprawa to cicha praca urządzenia i generowanie mniejszej ilości ciepła w porównaniu do tradycyjnych projektorów. Dodatkowo – dzięki wysokiej jasności – możemy korzystać z EH-LS500B ATV także w ciągu dnia, jak z 130” TV, którego w zasadzie próżno szukać w sklepach.

Nietypowy wygląd i sprytne rozwiązania

Epson EH-LS500B ATV nie wygląda jak typowy projektor lampowy. Jest on znacznie większy niż tradycyjne modele – jego wymiary to 45,6×37,5×22,8 cm. To sprawia, że warto zadbać o odpowiedni rozmiar szafki RTV (choć większość z nich ma szerokość ok 47cm, a  dodatkowo często nie przylegają do samej ściany). Kolejna różnica to szerokokątna soczewka, która znajduje się na górze urządzenia, a nie na froncie.

Epson EH-LS500B

Na tylnej stronie (tej, która jest skierowana do ściany) znajdziemy dwa porty HDMI, w tym jedno ARC, obsługujące dwukierunkową komunikację. Możemy je wykorzystać np. do podłączenia zewnętrznego systemu nagłośnieniowego. Dodatkowo, mamy jeszcze port LAN, który wykorzystamy np. do konfiguracji projektora niczym routera za pomocą przeglądarki internetowej w komputerze, serwisowy port USB, port RS232 oraz USB-A. Ten ostatni możemy wykorzystać wyłącznie do podłączenia dedykowanego adaptera LAN. Nie ma możliwości  bezpośredniego odtwarzania filmów z pendrive’a, a szkoda.

Epson EH-LS500B

To co wizualnie wyróżnia Epson EH-LS500B ATV to przedni panel zamaskowany materiałową siatką, co sprawia, że przypomina on soundbar. Maskownica przymocowana jest do urządzenia za pomocą czterech magnesów. Nie ma tu plastikowych zatrzasków, dzięki temu mamy pewność, że nawet po dłuższym czasie użytkowania maskownica zawsze będzie się dobrze trzymać.

Epson EH-LS500B

Pod spodem znajdziemy panel z przyciskami do sterowania menu urządzania, dwa 10-watowe głośniki oraz pokrywę skrywającą zagłębienie z portem USB oraz HDMI. Oba porty wykorzystamy do podłączenia dołączonego w zestawie urządzenia Android TV, które daje nam błyskawiczny dostęp do Netflixa, HBO GO, YouTube i wielu innych serwisów streamingowych. Co więcej, dzięki technologii HDMI CEC uruchomienie projektora wybudzi ze stanu uśpienia podłączone urządzenie.

Epson EH-LS500B

W zestawie z projektorem oraz Android TV dostajemy dwa piloty, jednak po błyskawicznej konfiguracji do sterowania urządzeniami będzie nam potrzebny tylko jeden z nich. Minimalistyczny pilot pozwala na całkowite przejęcie kontroli nad projektorem, także odpada korzystanie z panelu na obudowie.

Epson EH-LS500B

Po prawej stronie znajduje się wlot powietrza, za którym skrywa się filtr. Producent zaleca jego czyszczenie co 20 tysięcy godzin użytkowania. Po lewej stronie znajduje się wylot ciepłego powietrza. Na spodzie znajdują się regulowane nóżki, które pomogą nam wypoziomować urządzenie i trochę obniżyć wysokość na jakiej wyświetlany jest obraz na ścianie. Znajdziemy tu także zaczepy, które pozwolą zawiesić urządzenie pod sufitem. (czy to prawda?)

Jakość obrazu i czym jest to 3LCD?

Na początek trochę teorii. Tradycyjne projektory DLP generują obraz wykorzystując lampę, wirujący filtr RGB i lustra tworzące sekwencyjnie jasne lub ciemne punkty. Dalej promień przechodzi do soczewki obiektywu, a potem na ścianę. Obraz tworzony jest poprzez nakładanie na siebie scen w barwach podstawowych, które, dzięki efektowi bezwładności ludzkie oko odbiera jako w pełni kolorowy.

Epson EH-LS500B

Z kolei projektory 3LCD „na starcie” dzielą pojedynczą wiązkę światła na trzy strumienie przy pomocy luster. Te przechodzą przez przypisane do każdego piksela ciekłokrystaliczne panele w kolorach niebieskim, zielonym i czerwonym. Każdy z nich, stosownie do charakterystyki elementu obrazu w danej chwili (np. klatki filmu) może być otwierany lub zamykany, a następnie połączone w pryzmacie trafiają równocześnie do soczewki tworząc spójny obraz na ekranie czy ścianie. Jaka jest różnica? Obraz DLP może oferować lepszy kontrast i czerń. Z kolei LCD (opracowana i konsekwentne wdrażana przez Epson we wszystkich modelach projektorów tej firmy) to zdecydowanie żywsze, realistyczne  kolory, wyraźnie większa jasność i ostrość.

Epson EH-LS500B ATV generuje obraz w technologii 3LCD. W skrócie jest to ulepszona metoda, która jest o wiele bardziej precyzyjna, a co za tym idzie gwarantuje jeszcze lepsze odwzorowanie kolorów. W ten sam sposób generują obraz dzisiejsze nowoczesne telewizory i monitory. Ważny jest też brak „efektu tęczy”, czyli poświaty, zakłóceń w projekcji obrazu jakie można spotkać jest w projektorach DLP.

Epson EH-LS500B

Wykorzystanie 3LCD sprawia, że Epson EH-LS500B ATV pozwala na uzyskanie aż 4000 lumenów w bieli, czerwieni, zieleni i błękicie. Barwy zarówno w grach jak i filmach są soczyste i głębokie. Zdecydowanie czuć różnicę pomiędzy tym co oferuje EH-LS500B ATV, a standardowymi projektorami z technologią DLP w których kolory były wyblakłe. Jakość obrazu można porównać z monitorami z wyższej półki.

Epson EH-LS500B

Dzięki tak dużej jasności EH-LS500B ATV świetnie radzi sobie zarówno w nocy przy zapalonym mocnym świetle jak i w dzień. W czasie gdy słońce zaglądało mi do okien, obraz był nieco mniej widoczny niż w nocy, jednak nie na tyle żebym musiał zasłaniać okna. Remedium było ustawienie mocy światła na 100%, wieczorami wystarczyło 50% czyli Eco, co również wpływało korzystnie na kulturę pracy wentylatorów.

Ustawienie ostrości to prawdziwa sztuka

Ustawienie idealnej ostrości obrazu sprawiło mi najwięcej problemów podczas korzystania Epson EH-LS500B ATV. Była to wina wbudowanego w projektor suwaka, który w egzemplarzu testowym nie dział dostatecznie płynnie. Gdy do idealnej ostrości brakowało mi już ciut-ciut, nie byłem w stanie precyzyjnie go przesunąć. Ten dział w sposób dość oporny, przy ruszeniu potrzebował użycia stosunkowo dużej siły by potem ślizgać się niczym pingwin na lodzie.

Epson EH-LS500B

Na szczęście, jeżeli projektor mamy ustawiony w stałej pozycji nie musimy więcej regulować ostrości.Epson EH-LS500B ATV generuje obraz w rozdzielczości 4K, co gwarantuje świetną jakość nawet przy zwiększeniu przekątnej do 130”. Jest on ostry i charakteryzuje się większą liczbą detali.

Epson EH-LS500B

Laser jednak nie wybacza. Epson EH-LS500B ATV pozwala na powiększenie obrazu wyłącznie przez przesunięcie całego projektora i oddalenie go od ściany. A ta z kolei powinna być idealna. Jeżeli gładzie robił Wam Bogusław Łęcina lub pan Wiesio z Blok Ekipy to lepiej szukajcie dobrego fachowca, który od nowa zrobi tynki lub po prostu ekranu  – dodatkowa inwestycja rzędu kilkuset złotych, to ułamek ceny projektora, a może to radykalnie poprawić komfort. Podczas gry w Contrę na PS4 Pro obraz w jednym miejscu wydawał się „spływać” niczym ze schodka. Okazało się, że moja ściana ma w tym miejscu delikatny garb, czego nie było widać w zwykłym świetle. Co ciekawe, efekt ten nie był kompletnie widoczny w grach 3D jak Spider-Men, Days Gone etc.

Epson EH-LS500B

Warto również wspomnieć, że EH-LS500B ATV wyposażony jest w dwa 10-watowe głośniki. Działają one dość dobrze i zapewniają dobrą słyszalność. Szkoda jednak, że poza głośnością nie ma tu mowy o regulacji basów czy innych parametrów. Można powiedzieć, że są one wystarczające na początek lub jako wsparcie na „gościnnych występach”, bo sprzęt – inaczej niż TV możemy zabrać ze sobą np. do kumpla czy spotkanie rodzinne. Docelowo naturalnie warto zainwestować w osobny zestaw nagłośnieniowy.

Menu

Nawigacja po Menu EH-LS500BATV możliwa jest zarówno za pomocą dołączonego w zestawie pilota jak i  przycisków na obudowie urządzenia. Drzewko menu podzielone jest na kilka kategorii. W zakładce Obraz możemy ustawić jeden z czterech trybów koloru: Dynamiczny, Jasne Kino, Kino, Gra. Znajdziemy tu także standardowe ustawienia jak Jasność, Kontrast, Nasycenie koloru, Odcień. Jeżeli obraz będziecie rzucać na ścianę, która nie jest pomalowana na biało to z pewnością docenicie możliwość regulacji balansu bieli.

Epson EH-LS500B

W kolejnych zakładkach zmienimy min, ustawienie HDR, geometrii obrazu, głośność, wejście, język menu i inne.

Epson EH-LS500B

Wielkość obrazu, ergonomia i kultura pracy

W przeciwieństwie do standardowych projektorów, w których wielkość rzucanego obrazu regulujemy pokrętłami, w EH-LS500B ATV regulujemy odległością projektora od ekranu. W związku z tym, że jest to ultrakrótka ( wg mnie razem) projekcja, przeskok jest ogromny. Przy ustawieniu projektora 5 cm od ściany, czyli tak jak pozwalają nam gniazda na panelu obraz ma 105 cm szerokości. Wystarczy oddalić projektora na 25 cm i obraz ma już 170 cm szerokości. Nie musimy się zatem martwić, że ktoś przechodząc będzie zasłaniał obraz. Nie dotyczy to tylko kotów, które chodzą gdzie chcą i lubią się przeciskać. Przy większym oddaleniu obraz wchodził mi na meble albo sufit – aranżując wnętrze nie przewidziałem tego typu sprzętów :D. Swoją drogą, projektor aż prosił się o to żeby zawiesić go na suficie.

Epson EH-LS500B

Zużycie energii zależne jest od trybu oraz wyświetlanego obrazu. Przy pomiarach poszedłem w skrajność, a całość zebrałem w tabeli.

Zużycie energii (W)
Biel Czerń
Tryb/Moc światła 100% ECO (50%) 100% ECO (50%)
Dynamiczny 95 93 248 261
Jasne kino 111 107 267 265
Kino 74 74 154 151
Gra 262 153 265 152

 

Epson EH-LS500B

W zależności od wybranego trybu oraz ustawionej mocy światła, wentylatory pracują z różną mocą. Dla porównania, w odległości 1,7 metra od urządzenia w trybie dynamicznym i mocy 100% zmierzyłem 35 dB. Z kolei przy uruchomieniu trybu ECO natężenie dźwięku spadło do 26 dB. EH-LS500B ATV pod względem głośności możemy porównać do konsoli. Odgłosy wentylatorów są jednostajne i nie zmieniają swojego natężenia, zatem przy dłużnym posiedzeniu szum staje się częścią tła i jest ignorowany.

Podsumowanie i ocena

Epson EH-LS500B ATV pozwala na przemianę jednej ze ścian w salonie w ekran małego kina lub gamingowy ekran. Dzięki temu, że jest to ultrakrótka projekcja, urządzenie stawiamy bezpośrednio przy ścianie i nie potrzebujemy kilku metrów wolnej przestrzeni pomiędzy. Ze względu na gabaryty może jednak nie zmieścić się na standardowej szafce RTV, w tej sytuacji lepiej go zawiesić pod sufitem.

Epson EH-LS500B

Obraz możemy powiększyć do gigantycznych rozmiarów odsuwając urządzenie kilkadziesiąt cm od ściany. Niestety laser nie wybacza i jeżeli macie krzywe lub źle zaszpachlowane ściany odbije się to na wyświetlanym obrazie, który będzie „pogięty”.

Dzięki technologii 3LCD oraz HDR obraz jest żywy i soczysty, kolory są wręcz genialne. Kontrast 2 500 000:1 oraz jasność 4000 lumenów sprawiają, że projekcja jest jasna i spokojnie możemy oglądać filmy i grać przy zapalonym jasnym świetle (u mnie jest świetlówka 1900 lumenów) jak i w ciągu dnia.

W zestawie z projektorem znajdziemy urządzenie Android TV, które jest kompatybilne i idealnie mieści się w specjalnie przygotowanej kieszeni w obudowie urządzenia. To otwiera nam automatycznie drogę do świata VOD i sprawia, że możemy spokojnie zrezygnować z telewizora.

Epson EH-LS500B

Do trzech wejść HDMI podłączymy zarówno dołączony Android TV jak i konsolę oraz np. odtwarzacz DVD. A dzięki wbudowanym głośnikom zestaw mamy komplety zestaw domowego centrum rozrywki.

Z pewnością nie jest to urządzenie dla każdego, wysoka cena sprawia, że dla wielu jeszcze przez wiele lat pozostanie tylko w strefie marzeń. Jednak osoby ceniące sobie wysoką jakość obrazu oraz chcące mieć naprawdę duży „ekran” bez wahania zdecydują się na taki wydatek. A biorąc pod uwagę, że w tej cenie nie znajdziemy telewizora 130” to jest to świetny wybór.

Ocena: 8/10

Zalety

 • świetne, żywe kolory i kontrast;
 • HDR;
 • kultura pracy;
 • jasność 4000 lumenów;
 • długa żywotność lasera i gwarancja na 5 lat;
 • różne profile wyświetlania;
 • duże możliwości dostosowania obrazu;
 • ultrakrótka projekcja, można zainstalować nawet w małym pomieszczeniu;
 • Android TV w zestawie;
 • maskownica na magnesach;
 • trzy złącza HDMI;
 • rozdzielczość 4K;
 • stosunek ceny do jakości;

Wady

 • regulacja ostrości obrazu za pomocą suwaka;
 • USB-A tylko do podłączenia adaptera;

Bądź na bieżąco

Obserwuj GamingSociety.pl w Google News.

SoSlowGamer
Redaktor, szef działu retro

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Treść komentarza
Wpisz swoje imię