Strona głównaWiadomościRozrywkaJest zgoda co do kształtu „ACTA 2.0”. To koniec internetu jaki znamy?

Jest zgoda co do kształtu „ACTA 2.0”. To koniec internetu jaki znamy?

Kraje członkowskie Unii Europejskiej, Parlament Europejski i Komisja Europejska uzgodniły wspólnie kształt dyrektywy, określanej w Polsce mianem ACTA 2.0. Czy to oznacza koniec internetu jaki znamy? Wszystko jest tak naprawdę możliwe.

Dyrektywa ws. praw autorskich budzi w Polsce ogromne wątpliwości. Szczególnie kontrowersyjne są Artykuły 11 i 13, które dotyczą kolejno obowiązku filtrowania treści pod kątem praw autorskich oraz praw pokrewnych dla wydawców prasy. Przeciwnicy regulacji ostrzegają, że mogą one wprowadzić cenzurę w Internecie i praktycznie zniszczyć go w znanej nam wszystkim formie.

– Osiągnięte porozumienie w sprawie dyrektywy dotyczącej praw autorskich chroni europejską kreatywność. Muzycy, aktorzy, pisarze, dziennikarze, sektor audiowizualny będą mieli prawo do godziwego wynagrodzenia także od internetowych gigantów – napisał na Twitterze Antonio Tajni, szef Parlamentu Europejskiego.

Dyrektywa przewiduje między innymi, że internetowi giganci będą musieli płacić za korzystanie z pracy artystów i dziennikarzy. Może to dotyczyć nawet tak absurdalnych sytuacji, jak linkowanie do artykułów. Dlatego Google już zapowiedział, że po zmianie przepisów prawdopodobnie wycofa z Unii Europejskiej usługę Google News. Jakub Kralka z bloga Bezprawnik jest zdania, że w na ten moment trudno przewidzieć skutki wprowadzenia dyrektywy, ale w najbardziej radykalnym scenariuszu może ona doprowadzić nawet do zamknięcia YouTube’a, wyłączenia komentarzy w wielu serwisach Internetowych lub wyłączenia możliwości udostępniania treści na Facebooku.

Zobacz: “ACTA 2.0” zawrócona w ostatniej chwili. Kontrowersyjna dyrektywa wraca pod obrady Parlamentu Europejskiego

Oczywiście Parlament Europejski jest zdania, że chodzi o dobro artystów i dziennikarzy. Szkoda, że na razie nie znamy dokładnej treści dyrektywy, która właśnie została uzgodniona przez wszystkie zainteresowane strony.

Bądź na bieżąco

Obserwuj GamingSociety.pl w Google News.

Damian Jaroszewski
Redaktor prowadzący, szef działów esport i hardware

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Treść komentarza
Wpisz swoje imię