Strona głównaWiadomościHardwareMasz kartę RTX i chcesz skorzystać z DLSS? Nie zawsze będzie to...

Masz kartę RTX i chcesz skorzystać z DLSS? Nie zawsze będzie to możliwe

Technika DLSS, obok obsługi ray tracingu, jest największą nowością, wprowadzą przez Nvidię przy okazji premiery kart graficznych RTX. Deep Learning Super Sampling ma nawet o kilkadziesiąt procent poprawiać wydajność w grach, które wspierają to rozwiązanie. Problem polega na tym, że nie zawsze da się to włączyć.

Długi czas musieliśmy czekać na wprowadzenie DLSS w pierwszych grach. Do tej pory technikę tę mogliśmy przetestować jedynie w benchmarku Final Fantasy XV i w nim wyniki były bardzo obiecujące. Wydajność wzrastała o kilkadziesiąt procent. Ale benchmarki, nawet oparte na prawdziwej grze, to nie to samo, co rzeczywiste granie, bo opiera się na zdefiniowanych wcześniej scenach. Dlatego dużym echem odbiło się wprowadzenie DLSS w Battlefield V oraz Metro Exodus. Niestety, nie każdy i nie zawsze będzie mógł z tego skorzystać.

Zobacz: Recenzja Metro Exodus – godne zakończenie historii. Metro znów zachwyci graczy

Okazuje się, że Nvidia lub twórcy gier wprowadzili ograniczenia w możliwości uruchomienia Deep Learning Super Sampling. Wszystko zależy od używanej karty graficznej, gry i ustawionej rozdzielczości. Na przykład w Battlefield V i Metro Exodus w rozdzielczości Full HD z włączonym śledzeniem promieni z DLSS nie skorzystają posiadacze RTX 2080 oraz RTX 2080 Ti. Co w tej sytuacji paradoksalne, technikę w identycznych warunkach bez problemu włączą użytkownicy słabszych kart RTX 2070 oraz RTX 2060. Dokładne zestawienie macie w poniższych tabelkach:

Nvidia DLSS w Metro Exodus
1080p RTX On 1080p RTX Off 1440p RTX On 1440p RTX Off 4K RTX On 4K RTX Off
RTX 2060 Tak Nie Tak Nie Nie Nie
RTX 2070 Tak Nie Tak Nie Tak Tak
RTX 2080 Nie Nie Tak Nie Tak Tak
RTX 2080 Ti Nie Nie Tak Nie Tak Tak
Nvidia DLSS w Battlefied V
1080p RTX On 1080p RTX Off 1440p RTX On 1440p RTX Off 4K RTX On 4K RTX Off
RTX 2060 Tak Nie Tak Nie Tak Nie
RTX 2070 Tak Nie Tak Nie Tak Nie
RTX 2080 Nie Nie Tak Nie Tak Nie
RTX 2080 Ti Nie Nie Nie Nie Tak Nie

Dlaczego jest tak, a nie inaczej? Nvidia twierdzi, że DLSS działa najlepiej, gdy karta graficzna jest pod dużym obciążeniem. Dlatego nie da się jej włączyć w rozdzielczości Full HD na RTX 2080 i RTX 2080 Ti. Chociaż nie ma to najmniejszego sensu, to tak właśnie jest. To niezrozumiałe dla mnie tłumaczenie w czasach, gdy wielu graczy wyżej stawia liczbę wyświetlanych klatek na sekundę niż rozdzielczość. Przecież nie bez powodu taką popularnością cieszą się monitory z częstotliwością odświeżania na poziomie 120, 144 lub nawet 240 Hz. Tymczasem Nvidia, która sama promuje takie rozwiązania, zdaje się nam mówić, że lepiej wie, co jest dla nas najlepsze.

Zobacz: Nvidia chwali się wydajnością nowych kart w 4K. DLSS daje ponad 60 fps-ów

Z drugiej strony takie tłumaczenie może być po prostu zagrywką marketingową. W rzeczywistości DLSS nie jest aż tak dobry, jak byśmy tego oczekiwali i Nvidia stara się to za wszelką cenę ukryć. Być może sztuczna inteligencja, wykorzystywana w całym procesie, została przeszkolona tylko w określonych rozdzielczościach i ustawieniach i nie potrafi poradzić sobie w każdej sytuacji. Tego prawdopodobnie nigdy się nie dowiemy.

Bądź na bieżąco

Obserwuj GamingSociety.pl w Google News.

Damian Jaroszewski
Damian Jaroszewski
Redaktor prowadzący, szef działów esport i hardware

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Treść komentarza
Wpisz swoje imię