Strona głównaWiadomościHardwareAMD Navi 31, ma składać się z dwóch 80 bloków CU i...

AMD Navi 31, ma składać się z dwóch 80 bloków CU i mieć budowę wieloukładową

AMD Navi 31 to będzie pierwszy układ graficzny AMD, który będzie wykorzystywać budowę MCM (multi-chip module). Co więcej, AMD już zapowiedziało, że architektura RDNA 3, będzie wykorzystywać Radeon DNA, więc karty z tym układem graficznym będą skierowane do graczy.

Podobnie sytuacja ma się przedstawiać u NVIDII, też w kolejnej generacji kart graficznych (Hopper) mają stawiać na budowę wieloukładową, ale z przecieków, które do tej pory się ukazały, nie jesteśmy w stanie stwierdzić, czy te układy graficzne będą przeznaczone do domowych kart graficznych, czy jednak nie.

Wracając do AMD, na portalu 3DCenter.org pojawił się pierwsze przecieki, że najnowsza karta graficzna AMD Nsvi 31, ma składać się z dwóch układów obliczeniowych po 80 bloków CU każdy. Co przekładałoby się na 160 bloków CU, czyli dwa razy więcej niż w przypadku Navi 21.

Dodatkowo najnowsza architektura RDNA 3 ma przynieść spodziewany wzrost wydajności w obliczeniach śledzenia promieni. Ponieważ na tę chwilę wydajność w tym zakresie architektury RDNA 2 jest wyraźnie poniżej wydajności Nvidii drugiej generacji RT. Kolejną nowością, którą mamy nadzieję zobaczyć w RDNA 3 to wsparcie dla obliczeń sztucznej inteligencji i wprowadzenie techniki zbliżonej do DLSS. Niestety na tę chwilę nic na ten temat nie wiemy, możemy tylko spekulować, czy AMD wykorzysta do tego celu rdzenie o budowie zbliżonej do tej w kartach graficznych NVIDII, czy nie.

Z potwierdzonych informacji 3 grudnia 2020, firma AMD zarejestrowała patent w Amerykańskim Biurze Patentowym, na metodę synchronizacji pomiędzy poszczególnymi układami obliczeniowymi (MCM). Link do PDF’a z patentem.

Mamy nadzieję, że te wszystkie modyfikacje spowodują kolejny wzrost wydajności u AMD i ich następna generacja kart graficznych, będzie rywalizować z NVIDIĄ, nie tylko rasteryzacji, ale i w generowaniu obrazu z użyciem śledzenia promieni.

Bądź na bieżąco

Obserwuj GamingSociety.pl w Google News.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Treść komentarza
Wpisz swoje imię