Pod koniec stycznia Chińskie Ministerstwo Zasobów Ludzkich i Ubezpieczeń Społecznych ogłosiło, że uznaje 15 nowych zawodów, w tym dwa związane z esportem. Tym samym Chiny są pierwszym krajem, który uznaje operatora esportu oraz profesjonalnego esportowca za pełnoprawne stanowiska zawodowe.

Według Esports Obserwer oba wymienione stanowiska zostały uznane za zawody technologiczne równoważne ze stanowiskiem inżyniera ds. sztucznej inteligencji i inżyniera ds. Big data oraz pilota dronów.

Zobacz: Vaevictis Esports powołało żeńska drużynę League of Legends. Continental League wiele na tym zyska

CMZLiUS definiuje operatora esportu, jako pracownika zajmującego się organizacją wydarzeń esportowych, produkcją treści esportowych, a także tych, którzy zwiększają komercyjną wartość tego typu wydarzeń przez promocję i marketing. Z kolei profesjonalny esportowiec, to zawodnicy, którzy rywalizują w turniejach, występują na imprezach lub szkolą się z innymi profesjonalistami. Może być to także osoba analizująca rozgrywki i pomagająca w treningu zawodników.

Zobacz: Drop paczek z okazji IEM Katowice 2019 dopiero po wykupieniu przepustki

Co dziwne w opisie stanowiska profesjonalnego esportowca pojawia się także wzmianka o boostowaniu konta i ćwiczeniu na zawodnikach niższej rangi żeby podnosić rangę sobie lub innym zawodnikom. Tego typu praktyki są powszechnie zakazane w większości dyscyplin esportowych, dziwne, że tego typu wzmianka została wprowadzona przez chińskie ministerstwo. Możliwe, że jest to pomyłka.

Ciekawe, kiedy w Polsce możemy liczyć na oficjalne wciągnięcie esportowców na listę zawodów i profesji. Prawdopodobnie nie doczekamy tego nigdy, ale może akurat zostaniemy mile zaskoczeni.

 

ZOSTAW KOMENTARZ

Treść komentarza
Wpisz swoje imię