Strona głównaGryAktualnościGearbox pozywa 3D Realms z powodu Duke Nukem

Gearbox pozywa 3D Realms z powodu Duke Nukem

Firma Gearbox ponownie pozwała 3D Realms z powodu gry Duke Nukem. Co więcej, jest to efekt innego pozwu, złożonego przez kompozytora Bobbyego Prince’a w zeszłym roku.

Spór intelektualny o serię Duke Nukem ciągnie się już od wielu lat. W 2014 roku firma Gearbox (twórcy między innymi Borderlands) pozwała 3D Realms oraz Interceptor Entertainment z powodu gry Duke Nukem: Mass Destruction. Produkcja powstawała bez zgody Gearbox, które od 2010 roku jest właścicielem wszystkich praw do serii. Ostatecznie sąd przyznał racje pozywającym, a 3D Realms przerobiło tworzoną grę na Bombshell. Wydawało się, że sprawa znalazła swój finał i od teraz wiadomo, kto ma w swoich rękach prawda do gry. Wydawało się…

Aż do zeszłego roku, kiedy to Bobby Prince pozwał Gearbox, Valve oraz Randyego Pitchforda za wykorzystaniem skomponowanej przez niego muzyki w grze Duke Nukem 3D: 20th Anniversary World Tour. Jego zdaniem utwory zostały wykorzystane bez jego zgody i żadna z firm nie miała do tego prawa. I właśnie dlatego teraz Gearbox ponownie pozywa  Apogee Software (wcześniejsze 3D Realms). Trochę to skomplikowane, prawda?

Czemu Gearbox pozywa 3D Realms?

Gearbox pozywa Apogee Software ponieważ firma jest zdania, że w 2010 roku ukryto fakt, że twórcy serii Duke Nukem nie są w posiadaniu prawy do muzyki w niej wykorzystanej. Gearbox było przekonane, że kupuje wszystko, co jest związane z marką, w tym również prawda do utworów. Pozew Bobbyego Prince’a uświadomił im, że tak nie jest.

– Gearbox kupił całą własność intelektualną związaną z serią gier wideo Duke Nukem („Duke IP”) od 3D Realms. W umowie zakupu aktywów 3D Realms oświadczyło Gearbox, że prawa do Duke Nukem są własnością firmy 3D Realms, i że 3D Realms ma prawo do korzystania z nich „bez zapłaty na rzecz strony trzeciej”. Firma 3D Realms zagwarantowała również w umowie, że żadne prawo autorskie nie zostało naruszone przy użyciu praw w serii gier wideo – możemy przeczytać w pozwie Gearbox przeciwko Apogee Software.

Tymczasem Bobby Prince w swoim pozwie przekonuje, że udzielił twórcom jedynie licencji na niektóre ze stworzonych przez siebie utworów. Jeśli tak rzeczywiście jest, to należy mu się zapłata za muzykę wykorzystaną w grze Duke Nukem 3D: 20th Anniversary World Tour. Rzecz w tym, że sprawę będzie musiał rozstrzygnąć sąd.

– Jesteśmy dosłownie pośrodku. Albo Bobby ma rację i powinien otrzymać zapłatę, a 3D Realms się myli, albo Bobby się myli, a 3D Realms ma rację. Nie wiemy. Dlatego musimy poprosić sąd na spojrzenie na sprawę z obu perspektyw – powiedział Randy Pitchford, szef Gearbox.

Bądź na bieżąco

Obserwuj GamingSociety.pl w Google News.

SourcePCGamer
Damian Jaroszewski
Redaktor prowadzący, szef działów esport i hardware

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Treść komentarza
Wpisz swoje imię