Strona głównaRecenzjeHardwareHyperbook NH5 - pierwszy laptop z GeForce RTX 3060

Hyperbook NH5 – pierwszy laptop z GeForce RTX 3060

Na nową generację mobilnych układów graficznych do komputerów przenośnych Nvidia kazała nam długo czekać. W końcu się pojawiły i mamy dla was premierowy test laptopa Hyperbook NH5 wyposażonego w układ graficzny GeForce RTX 3060, który zapowiada się na króla opłacalności.

Firma Hyperbook słynie z laptopów, które możemy prawie dowolnie skonfigurować i dopasować go do swoich możliwości finansowych, jak i oczekiwać pod względem wydajności. Testowany laptop znajduje się idealnie pośrodku pod względem ceny, jaką musimy za niego zapłacić, a zastosowana karta graficzna GeForce RTX 3060 pozwala sądzić, że będzie on porównywalny wydajnościowo z laptopami gamingowymi, które zostały wyposażone w układy graficzne GeForce RTX 2080 Max-Q. Jaką ostatecznie wydajność zaprezentuje testowany laptop. Dowiecie się w dalszej części tego testu.

Hyperbook NH5 – specyfikacja techniczna

  • Model: Hyperbook NH5
  • Procesor: Intel Core i7-10870H 2,2 GHz (5,0 GHz Boost),
  • Pamięć: 16 GB GDDR4 2933 MHz,
  • Karta graficzna: Nvidia GeForce RTX 3060 6 GB – TGP 80W
  • Ekran: IPS 15,6 cala, 1920 × 1080 pikseli, 144 Hz
  • Nośnik SSD: Samsung EVO 970 1TB
  • System operacyjny: Windows 10 Home
  • Cena: od 5499 zł w sklepie Hyperbook testowana konfiguracja 6638 zł

Inżynierowie Hyperbook, projektując najnowszy laptop Hyperbook NH5, chcieli zbudować maszynę, która zadowoli wyjątkowo wymagających graczy komputerowych. Stąd wybór poniższych komponentów, które mają współgrać z najnowszą kartą graficzną NVIDIA GeForce RTX 3060. Procesor to Intel Core i7-10870H. To ośmiordzeniowy, szesnastowątkowy procesor serii H, który jest przeznaczony do wydajnych laptopów gamingowych. Jego częstotliwość bazowa to 2,2 GHz, ale dzięki technikom Intel Thermal Velocity Boost, Turbo Boost Max 3.0, jak i Speed Shift maksymalna częstotliwość pojedynczego rdzenia może wzrosnąć do 5 GHz. Tak wydajny procesor nie powinien stanowić wąskiego gardła dla karty graficznej. Pamięć operacyjna, jaka została zastosowana w laptopie Hyperbook NH5 to dwa moduły po 8 GB każdy, pracujące z taktowaniem 2933 MHz. Dodatkowo podsystem pamięci pracuje w trybie dual, dzięki czemu oferuje on kilka procent wydajności więcej, niż jakby pracował w trybie single.

Hyperbook NH5 – mobilny układ graficzny GeForce RTX 3060

Najważniejszym komponentem w laptopie gamingowym Hyperbook jest karta graficzna. Testowany model został wyposażony w najnowszą kartę graficzną GeForce RTX 3060, wykonaną w architekturze Ampere. Rdzeń GeForce RTX 3060 składa się z 3840 rdzeni CUDA, 48 jednostek renderujących oraz 320 jednostek teksturujących. Dodatkowo ten układ graficzny został wyposażony w specjalne rdzenie RT, odpowiedzialne za sprzętową akcelerację obliczeń śledzenia promieni (raytracing). Nvidia mocno podkreśla, że rdzenie RT drugiej generacji zastosowane w rdzeniach Ampere są dwa razy wydajniejsze od tych zastosowanym w układach graficznych Turing, w których mieliśmy do czynienia z rdzeniami RT pierwszej generacji. Analogicznie przedstawia się sytuacja z rdzeniami Tensor, które odpowiedzialne są za realizację obliczeń sztucznej inteligencji, czyli odpowiadają za poprawne działanie techniki DLSS 2.0. Najnowsze rdzenie Ampere wyposażone w trzecią generację tych rdzeni, które są dwa razy wydajniejsze od tych zastosowanych w Turingach.

Jak podaje producent bazowa częstotliwość rdzenia RTX 3060 to 900 MHz, ale dzięki technice Dynamic Boost 2.0 może wzrosnąć do wartości 1425 MHz, ale jak doskonale wiemy to nie jest maksymalna wartość taktowania rdzenia w układach graficznych NVIDII, ponieważ, jeśli warunki termiczne oraz limit mocy pozwolą na więcej, to rdzeń będzie podnosił swoją częstotliwość, aż do momentu osiągnięcia jednego z limitów. W przypadku naszego laptopa układ graficzny jest ograniczony górnym limitem mocy 80 Watów.

Pamięć graficzna zastosowana w układach graficznych GeForce RTX 3060 to 6 GB GDDR6 taktowanych częstotliwością 14000 MHz o całkowitej przepustowości 336 GB/s. Dodatkowo cały podsystem pamięci pracuje na magistrali 192-bit.

Mobilne układy graficzne wykorzystujące architekturę Ampere jako pierwsze z tej rodziny otrzymały pełne wsparcie dla techniki Resizable BAR, która to pozwala rdzeniowi na niczym nieograniczony dostęp do całej pamięci graficznej, w pojedynczym takcie zegara, bez żadnych opóźnień. Dzięki temu możemy liczyć na delikatny wzrost wydajności w grach, które są wyjątkowo wymagające od podsystemu pamięci np. remaster Resident Evill 2. Desktopowe modele GeForce RTX 30 otrzymają wsparcie dla tej techniki w kolejnych wersjach sterowników.

Nośnik SSD, jaki został zamontowany w tym laptopie to SAMSUNG EVO 970 o pojemności 1 TB. Korzysta on z interfejsu M.2 NVMe, i jego wydajność jest na przyzwoitym poziomie, szybkość odczytu danych to 2773,29 MB/s, a zapis odbywa się z szybkością 2435,37 MB/s. Dzięki temu uruchamianie gier, jak i samego Windowsa trwa dosłownie kilka sekund.

Hyperbook NH5 – wygląd zewnętrzny

Laptopy gamingowe przyzwyczaiły nas do tego, że ich cechą charakterystyczną jest wyzywająca stylistyka, na całe szczęście producenci laptopów odchodzą od laptopów, które zbudowane są według tej stylistyki. Aktualnie w modzie są prostsze konstrukcje, minimalistyczne i bardziej zwarte. Co z jednej strony prowadzi do sytuacji, że wszystkie nowe laptopy są do siebie zbliżone pod względem wyglądu, ale każdy z producentów stara się przemycić trochę indywidualnego stylu do swoich konstrukcji. W przypadku testowanego Hyperbooka są to delikatne przetłoczenia na klapie matrycy i wyraźne logo.

Materiały, z jakich został wykonany ten laptop to głównie plastik i pojedynczy płat aluminium. Z plastiku została wykonana prawie cała obudowa, przy czym panel dookoła klawiatury został wyszczotkowany, przez plastik imituje szczotkowany metal. Aluminiowa jest klapa matrycy, dzięki czemu poprawie uległa jej sztywność i odporność na uszkodzenia mechaniczne, chociaż nie chciałbym, żeby laptop mi wypadł z ręki.

Cała konstrukcja ma typowe wymiary dla laptopów o przekątnej matrycy 15,6 cala, 361 × 258 × 28 milimetrów a jego waga wraz z baterią to 2,2 kg.

Hyperbook NH5 – złącza

Laptop Hyperbook NH5 został bardzo hojnie obdarzony portami I/O. Z tyłu laptopa znajdują się następujące porty. Wyjście wideo HDMI 2.0, port USB 3.1 Gen 2 (Type-C) z możliwością przesyłania wideo, port LAN 10/100/1000 Mb.

Po lewej stronie laptopa znajdują się następujące złącza: USB 3.1 Gen 1 (typ A), USB 2.0, HDMI 2.0a i gniazda słuchawek oraz mikrofonu jack 3,5 mm.

Po prawej stronie znajdziemy jeden port USB 3.1 Gen 1 (typ A), jedno złącze Mini Display Port oraz czytnik kart pamięci SD.

Hyperbook NH5 – Klawiatura i touchpad

Klawiatura została wyposażona w klawisze niskoprofilowe membranowe, z wyczuwalnym punktem aktywacji. Pisanie oraz granie na niej jest poprawne, ale w naszym odczuciu, byłoby ono jeszcze lepsze, gdyby klawisze miały jednak większy skok. Ponieważ pierwsze wrażenie jest takie, że klawiatura sprawia wrażenie bardzo twardej. Za to na pochwałę zasługuje to, że twórca zmieścił obok standardowych klawiszy blok numeryczny, który bardzo ułatwia pracę jak mamy do czynienia z liczbami.

Touchpad został wyposażony w dwa fizyczne przyciski, to bardzo dobre rozwiązanie, naszym zdaniem lepsze niż przyciski wbudowane w gładzik. Skok przycisków jest niewielki, ale charakterystyczny klik powiadamia nas o wciśnięciu przycisku, a co najważniejsze, w każdym punkcie jest on identyczny. Sama jakość powierzchni gładzika, po którym suwamy opuszkami palców, jest odpowiednio śliska, żeby nie hamować ruchu ręki. Wszystkie gesty wykrywane są bez najmniejszych problemów, przez co korzystanie z gładzika jest bardzo przyjemne i intuicyjne.

Hyperbook NH5 – jakość dźwięku i głośniki

Firma Hyperbook do tej pory nie miała szczęścia, jeśli o jakość układów audio w ich konstrukcjach. Zdarzało się, że pomimo zastosowania dobrego przetwornika analogowo-cyfrowego (Sabre) otrzymywaliśmy dźwięk, który nie był satysfakcjonujący. Bardzo często problemem był nadmiar tonów niskich lub wykonturowanie charakterystyki przenoszenia w literę V, gdzie podbijane były skraje pasma. W tym modelu jest lepiej, co jest trochę zaskakujące, ponieważ za strojenie zabrała się firma Creative, która w ostatnich czasach bardzo mocno podąża za trendem konturowania.

Testowany Hyperbook, okazał się wyjątkowo dobrym źródłem dźwięku. Sprawdził się równie dobrze w grach, gdzie oferował dobrą separację pomiędzy dźwiękami, dodatkowo oferował niezłą stereofonię, tak że dużo łatwiej było zlokalizować przeciwnika po odgłosach. W muzyce i filmach dźwięk nie męczył i był poprawny. Co nas bardzo ucieszyło to to, że nawet wbudowane głośniki zagrały bardzo przyzwoicie jak na standard laptopowy. Dźwięk nie był agresywny i trzeszczący, tylko dosyć wyrównany z uwypukleniem częstotliwości środkowych pasma przenoszenia. Brawo dla Hyperbook, ponieważ do tej pory ta sztuka im się nie udawała.

 

Hyperbook NH5 – matryca

Ekran zastosowany w laptopie Hyperbook to panel IPS z odświeżaniem 144 Hz, więc jak na standardy gamingowe, taki złoty środek. Ponieważ w tytułach AAA będziemy mogli się cieszyć z wyższego odświeżania, a w tytułach typowo esportowych, barierę 144 kl./s przekroczymy bez najmniejszego problemu i wtedy taki szybki panel pozwoli nam skupić się na rozgrywce, która będzie płynniejsza.

Pokrycie barw sRGB wynosi 96,6%, Adobe RGB 71,3% a DCI P3 76,3%. Gorzej wypada fabryczne skalibrowanie kolorów w tej matrycy, ponieważ współczynnik delta E2000 wynosi 5,1, ale po kalibracji spada do 2,76, co jest już bardzo dobrym wynikiem. Kontrast statyczny wynosi 1261:1, więc jak na panel IPS jest to bardzo dobry wynik, a maksymalna zmierzona jasność to 266 cd/m2. Jednolitość podświetlenia matrycy jest bardzo dobra, tylko nieznacznie w rogach ekranu obraz jest minimalnie ciemniejszy, ale w warunkach domowych różnica ta jest praktycznie niedostrzegalna.

Hyperbook NH5 – wydajność w grach

F1 2020

 

Shadow of the Tomb Raider

 

Metro Exodus

Wiedźmin 3: Dziki Gon

Cyberpunk 2077

Cyberpunk 2077 DXR Ultra + DLSS

Red Dead Redemption II

Fortnite

Valorant

League of Legends

lol

Call of Duty: Warzone

Horizon Zero Dawn

Assassin’s Creed Odyssey

Hyperbook NH5 – kultura pracy

Temperatura w spoczynku Temperatura podczas pracy
Intel Core i7-10870H 55°C 84°C
GeForce RTX 3060 – 80W 45°C 79°C
Hałas w spoczynku [dBA] Hałas podczas pracy [dBA]
56

 

Hyperbook NH5 stawia na wysoką wydajność, co niestety przekłada się na kulturę pracy. W momencie intensywnej rozgrywki wentylatory rozkręcają się bardzo mocno i powodują hałas na poziomie 56 dBA. Jest to na tyle głośno, że granie w gry na wbudowanych głośnikach odpada, a w słuchawkach podnieść głośność o przynajmniej 10-20 stopni. Oczywiście, jeśli chcemy, możemy przełączyć laptopa w tryb cichy i wykorzystać technikę NVIDIA Whisper 2.0, która dopasowuje wydajność laptopa w taki sposób, żeby był on możliwie jak najcichszy. Niestety odbija się to na wydajności w grach. Ten tryb idealnie sprawdzi się w wieczornym oglądaniu filmu czy przeglądaniu internetu, wtedy podczas używania laptopa wentylatory praktycznie nie generują hałasu.

Hyperbook NH5 – Wydajność

Wydajność to najmocniejsza strona testowanego laptopa, zastosowany układ graficzny GeForce RTX 3060 pracował przez większość czasu z częstotliwością 1612 MHz i to przy limicie mocy 80 watów, dodatkowo jego temperatura nie przekraczała 79 stopni Celsjusza. Zastosowany procesor Intel Core i7-10870H osiągał wyższą temperaturę niż układ graficzny, bo jej wartość dochodziła do 84 stopni Celsjusza, a limit mocy, jakim dysponował procesor to 55 watów, ale dzięki temu osiągał on taktowanie w trakcie grania na poziomie 3613 MHz na wszystkich rdzeniach. Co bezpośrednio przekładało się na końcową wydajność laptopa. Ponieważ procesor nie ograniczał w żaden sposób układu graficznego. Sumarycznie laptop Hyperbook NH5 osiągnął w naszym teście wydajności wynik 142 punktów (100 pkt, równa się granie ze średnią liczbą kl./s, na poziomie 60, w każdym z testowanych tytułów). Faktycznie w praktycznie wszystkich grach, które testowaliśmy średnia liczba klatek na sekundę była wyższa niż 60 kl./s, tylko Cyberpunk 2077 okazał się twardym orzechem do zgryzienia. Średnio otrzymaliśmy 46 kl./s, a po włączeniu efektów śledzenia promieni wydajność ta spadła do 36 kl./s.

Porównując wydajność najnowszego układu graficznego GeForce RTX 3060 możemy go umiejscowić pomiędzy starszymi laptopami z układami graficznymi GeForce RTX 2070 a GeForce RTX 2080.

Hyperbook NH5 – podsumowanie

Testowanie laptopa Hyperbook NH5 to była czysta przyjemność. Wydajność najnowszego układu graficznego GeForce RTX 3060 jest na bardzo satysfakcjonującym poziomie i pozwala w granie w prawie wszystkie duże tytuły AAA, ze średnią wydajnością przekraczającą 60 kl./s. Do tego zastosowany procesor Intel Core i7-10870H nie ograniczał w niczym układu graficznego. Co więcej, zastosowanie tak wydajnego procesora pozwala myśleć nawet o zastosowaniu tego laptopa, jako pół profesjonalnej stacji roboczej do pracy. Oczywiście testowana konstrukcja nie uniknęła mniejszych wad. Rozczarowująca okazała się kultura pracy, laptop jest po prostu głośny w trakcie grania w wymagające gry, ekran pomimo zastosowania panelu IPS został słabo skalibrowany i wierność kolorów dosyć mocno odbiega od wartości referencyjnych. Wady te oczywiście są ważne dla osób, które chciałyby wykorzystać ten laptop do obróbki zdjęć czy innej pracy graficznej, ale dla gracza mają one dużo mniejsze znaczenie. Ponieważ w grach nie skupiamy się tak bardzo na idealnym odwzorowaniu barwy czerwonej, a na płynności rozgrywki. Pod tym względem testowany laptop zasługuje na naszą rekomendację i polecenie. Co więcej, testowany laptop jest bardzo przyzwoicie wyceniony w testowanej konfiguracji jego koszt zakupu to 6638 zł.

Bądź na bieżąco

Obserwuj GamingSociety.pl w Google News.

3 KOMENTARZE

  1. Fajna recenzja, dzięki, znalazłem odpowiedzi, których szukałem. Jedna uwaga, wykresy stosuje sie, żeby zestawić ze sobą kilka produktów/źródeł informacji, przy 1 rzeczy wyglądają dosyć zabawnie, więc autorze, napracowałeś się niepotrzebnie 😉 Prosta tabelka byłaby w tym przypadku o niebo czytelniejsza. Pozdrawiam!

  2. Fajny ten komp, odwzorowanie kolorów na bardzo wysokim poziomie. Lekko może razić wysoki współczynnik Delta, ale zapewne mało kto zwróci na to uwagę.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Treść komentarza
Wpisz swoje imię