Strona głównaEsportMajory CS:GO - historia powstania i rozwoju

Majory CS:GO – historia powstania i rozwoju [INFOGRAFIKA]

Pierwsze turnieje, rozwój znaczenia Polski na mapie esportu

Za około miesiąc będziemy już znali zespół, który będzie mógł szczycić się mianem triumfatora jednego z najbardziej prestiżowych turniejów CS:GO w roku – turnieju rangi Major. Wrześniową edycję organizuje brytyjska platforma turniejowa Faceit. A jak w ogóle narodziła się idea tego typu turniejów? Oto ich historia.

Turnieje rangi Major to rozgrywki z pulą 1 miliona dolarów (do pewnego momentu, a konkretnie do roku 2016 było to 250 tysięcy dolarów), sponsorowane przez Valve – producenta gry. Pula nagród ma tu niebagatelne znaczenie, bo przez długi czas były to jedyne turnieje z taką kwotą do rozdysponowania, stąd też ich waga w świecie esportu i CS:GO. Co ciekawe, wersje 1.5, 1.6 czy Source też miały turnieje określane jako Major, ale dopiero od Global Offensive w ich organizację aktywnie włączyło się Valve.

Pierwszy Major zorganizowano już rok po premierze gry. Chodziło zapewne o to, by przez rok gracze i widzowie oswoili się z nową grą, nauczyli jej fizyki, map, taktyk, itp. Nie trzeba było długo czekać aż nowy tytuł szturmem zdobędzie esportowe areny. Odpowiedzią Valve na wysokie zainteresowanie fanów i graczy było właśnie zainwestowanie w najbardziej prestiżową rangę rozgrywek w tamtych czasach.

Inauguracja Majorów odbyła się w szwedzkim Jönköping podczas DreamHack Winter w 2013 roku. CS:GO od początku cieszył się sporą ilością turniejów, ale to właśnie DreamHack Winter stał się tym wyjątkowym i najważniejszym w tamtym okresie. Wszystko to złożyło się na gigantyczny “szum medialny” wokół wydarzenia. Można powiedzieć, że pierwszy Major, jego ranga i pula nagród były pierwszym powodem, dla którego coraz więcej marek zaczęło zauważać esport – choć oczywiście daleko było jeszcze do efektu, który obserwujemy dzisiaj.

Bardzo szybko na mapie Majorów zaistniała Polska i Katowice oraz Spodek. Drugi turniej tej rangi odbył się zaledwie kilka miesięcy po DreamHacku Winter. Polski Major był wtedy rozgrywany pod nazwą ESL Major Series One. Tłumy polskich i zagranicznych kibiców, które wypełniły wtedy legendarną katowicką arenę, były świadkami pierwszego w historii triumfu Polaków na turnieju tej rangi. Był to wyczyn, którego nigdy potem nie udało się powtórzyć żadnej innej polskiej formacji. Katowicki Major był wyjątkowy jeszcze pod jednym względem. To tam po raz pierwszy wykorzystano naklejki z logami drużyn oraz skrzynki, które można było zdobyć podczas śledzenia transmisji z rozgrywek. Teraz pamiątkowe skrzynki, naklejki i skiny z Majorów potrafią osiągać ceny kilkuset dolarów.

Przedstawiciele Valve, po tym gdy zobaczyli jak ogromnym sukcesem jest Major w Polsce, rok później znowu powierzyli jego organizację polskiemu oddziałowi ESL i Katowicom. I tutaj nie zabrakło nowości – kwalifikacje bowiem nie odbywały się online, a offline, w jednym z katowickich hoteli.

Bądź na bieżąco

Obserwuj GamingSociety.pl w Google News.

Zbigniew Pławecki
Redaktor, specjalista ds. esportu

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Treść komentarza
Wpisz swoje imię