Gateron

Strona głównaPoradnikiWszystko, co musisz wiedzieć o przełącznikach mechanicznych do klawiatur

Wszystko, co musisz wiedzieć o przełącznikach mechanicznych do klawiatur

Gateron

Przełączniki marki Gateron nie są aż tak popularne w naszym kraju. Oczywiście da się kupić klawiaturę z takimi przełącznikami, ale jest ich mało na rynku. A szkoda, bo przez wielu przełączniki Gateron są uważane za największą konkurencję dla Cherry MX. Wielu jest zdania, że przy niższej cenie są wręcz lepsze od niemieckich odpowiedników. Sam ograniczę się do stwierdzenia, że jest to po prostu kwestia gustu. Oferowane są w tych samych kolorach, więc dość łatwo je porównać do popularniejszej konkurencji.

Gateron Brown – odpowiedniki Cherry MX Brown. Bardzo popularne wśród osób dużo piszących, czyli pisarzy, dziennikarzy, ale też programistów. Wciskają się lekko (55 gramów), ale wyczuwalny skok w połowie jest jakby mocniej zaakcentowany. Dają dobrą informację zwrotną, ale są trochę wolniejsze od niemieckich odpowiedników.

Gateron Blue – przełączniki o charakterystyce dotykowo-dźwiękowej o bardzo głośnym, ale łatwo wyczuwalnym kliku. Wymagają siły 60 gramów do aktywacji. Najlepsze do pisania, nieco gorsze do grania, chociaż dla początkujących użytkowników będą wydawały się równie dobre do obu tych czynności.

Gateron White – dość nietypowe przełączniki. Jedne z najlżejszych na rynku. Mają charakterystykę linearną, ale do aktywacji wymagają siły zaledwie 35 gramów. Kompletnie nie nadają się do pisania, ale powinny zadowolić graczy.

fot. Massdrop

Gateron Red – odpowiedniki Cherry MX Red. Mają linearny charakter, a wymagana siła nacisku jest taka sama i wynosi 45 gramów. Bardzo popularne przede wszystkim wśród graczy i to właśnie z myślą o nich powstały.

Gateron Yellow – takie same, jak Red, tylko siła nacisku to 50 gramów.

Gateron Black – jw. tylko wymagana siła nacisku równa jest 60 gramom.

Gateron Green – takie same, jak Blue, ale siła nacisku wynosi 80 gramów. Jedne z „najcięższych” na rynku.

Przełączniki Gateron są bardzo podobne do Cherry MX, chociaż wprawny użytkownik może dostrzec minimalne różnice. Niczym nie ustępują niemieckim odpowiednikom pod kątem jakości wykonania. Jedni powiedzą, że są lepsze od Cherry MX, a inni uznają je za nieco gorsze. Kwestia indywidualnych preferencji. Faktem jest, że są nieco tańsze, ale niestety rzadko spotykane w Polsce.

Spis treści

Bądź na bieżąco

Obserwuj GamingSociety.pl w Google News.

Damian Jaroszewski
Redaktor prowadzący, szef działów esport i hardware

1 KOMENTARZ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Treść komentarza
Wpisz swoje imię

Spis treści