Inne przełączniki

Strona głównaPoradnikiWszystko, co musisz wiedzieć o przełącznikach mechanicznych do klawiatur

Wszystko, co musisz wiedzieć o przełącznikach mechanicznych do klawiatur

Inne przełączniki

Na trzech producentach liczba przełączników mechanicznych się nie kończy. Wiele firm, znanych z produkcji akcesoriów do komputerów, w tym także gamingowych, postawiło na własne klawisze. Zaliczamy do nich między innymi Razera, SteelSeries oraz Logitecha. Jak ich przełączniki wypadają w porównaniu z konkurencją?

Razer Switch – przełączniki Razera można znaleźć w dwóch wersjach: Green oraz Orange. Zielonym najbliżej do Cherry MX Blue, a pomarańczowym do Cherry MX Brown. To nie do końca zrozumiały zabieg w przypadku producenta kojarzonego przede wszystkim z produktami dla graczy. Poza tym przełączniki Razera uchodzą za nieco gorsze. Przede wszystkim zarzuca im się spore różnice w długości skoku między pojedynczymi klawiszami.

SteelSeries QS1 – przełączniki produkowane przez Kaihua, czyli firmę odpowiedzialną za klawisze Kailh. Mają charakterystykę linearną, więc dobrze sprawdzą się w grach. Za niewielką wadę można uznać nieco dłuższy skok, który wynosi 3 mm (chociaż aktywacja następuje już przy 1,5 mm). Całkiem przyzwoite, chociaż uznawane za nieco gorsze niż Cherry MX lub Gateron.

Logitech Romer G – produkowane są przez japońską firmę Omron, która słynie przede wszystkim z przełączników do myszek. Wymagana siła nacisku to 45 gramów, a aktywacja następuje po pokonaniu dystansu 1,5 mm. Logitech zapewnia, że jego przełączniki są o 25 procent szybsze od Cherry MX. Różnice są niestety tak minimalne, że trudno to sprawdzić bez specjalistycznych maszyn. Wiele osób opisuje je jako Cherry MX Brown z założonym Oringiem. Są cichsze od konkurencji i bardziej wytrzymałe. Producent zapewnia, że wytrzymują do 70 mln aktywacji.

To najpopularniejsze na polskim rynku przełączniki mechaniczne, wykorzystywane w klawiaturach dla graczy (ale nie tylko dla nich). Wybór z pewnością nie jest łatwy. W dużej mierze zależy on od zasobności portfela, przeznaczenia (gry, pisanie lub oba) i indywidualnych preferencji. Najbezpieczniejszym, ale też najdroższym wyborem są Cherry MX. Świetnie wypadają tez Gateron. Minimalnie gorsze, ale za to sporo tańsze są Kailh. Jeśli zaś chodzi o konstrukcje znanych producentów, to zdecydowanie najlepiej wypadają te Logitecha, a najgorzej Razera. Jak już wspominałem – wybór nie jest łatwy.

Źródło:

Spis treści

Bądź na bieżąco

Obserwuj GamingSociety.pl w Google News.

Damian Jaroszewski
Redaktor prowadzący, szef działów esport i hardware

1 KOMENTARZ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Treść komentarza
Wpisz swoje imię

Spis treści