Strona głównaWiadomościHardwareModularny laptop - można wymienić w nim podzespoły, np. procesor lub kartę...

Modularny laptop – można wymienić w nim podzespoły, np. procesor lub kartę graficzną

Alienware – gamingowa marka Della – pokazała na targach CES 2019 w Las Vegas niezwykle ciekawego laptopa. Mowa o modelu Area-51m, czyli komputerze przenośnym, zbudowanym z modułów, które można wymieniać. W ten sposób laptop zyskuje funkcjonalność desktopa.

Laptopy mają to do siebie, że – w przeciwieństwie do desktopów – nie pozwalają na wymianę podzespołów. Możemy ewentualnie zmienić dysk lub dołożyć RAM-u, ale na tym możliwości się kończą. Dell, pod marką Alienware, postanowił temu zaradzić. Tak powstał laptop Alienware Area-51m, który jest urządzeniem modularnym. Oznacza to, że praktycznie każdy element można w nim wymienić.

Zobacz: HP Omen 15 – pierwszy laptop dla graczy z ekranem o odświeżaniu 240 Hz

Jedyną rzeczą, której nie da się wymienić, jest ekran laptopa. Ten ma przekątną 17,3 cala, rozdzielczości 1920 x 1080 pikseli i można go zamówić w wersji z odświeżaniem o częstotliwości 144 Hz oraz obsługą technologię śledzenia wzroku Tobii. Jednak najważniejsza informacja jest taka, że jaki wyświetlacz zamówisz, z takim zostajesz do czasu zakupu kolejnego laptopa. Inaczej jest w przypadku podzespołów, np. karty graficznej lub procesora.

Zobacz: Nvidia GeForce RTX 2060 oficjalnie! Cena zaskakuje

Wszystkie moduły laptopa można wymienić. Producent przygotował nawet konkretne wskazówki, jak to zrobić i jakie śrubki po kolei odkręcać, aby zrobić to jak najszybciej i jak najmniejszym wysiłkiem. Wnętrze komputera zostało też odpowiednio przygotowane, dlatego wszystkie przewody są łatwe w rozłączeniu i ponownym połączeniu.

Zobacz: CES 2019: nowe mobilne procesory AMD Ryzen drugiej generacji z grafiką Vega

Brzmi to całkiem nieźle. Jest jednak pewna wada. Wymian można dokonywać tylko w pewnym zakresie. Na przykład procesor możecie wymienić, ale dopóki nowy model będzie kompatybilny z układem Intel Z390. Z kolei karta graficzna musi być zbudowana w zgodzie ze standardem DGFF, czyli Dell Graphics Form Factory. To znacząco ogranicza możliwości. Pomimo tego Alienware zasługuje na pochwałę za stworzenie czegoś nowego i nietypowego.

Bądź na bieżąco

Obserwuj GamingSociety.pl w Google News.

SourceTechSpot
Damian Jaroszewski
Redaktor prowadzący, szef działów esport i hardware

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Treść komentarza
Wpisz swoje imię