Strona głównaWiadomościOprogramowanieNaukowcy potrafią wykraść dane, analizując tylko jasność monitora

Naukowcy potrafią wykraść dane, analizując tylko jasność monitora

Jest wiele sposobów na kradzież danych z komputerów, które nawet nie są podłączone do Internetu, ale nowy jest szczególnie wyrafinowany. Okazuje się, że wystarczy prosta zmiana jasności monitora, aby dowiedzieć się, co jest na nim wyświetlane.

Naukowcy z Uniwersytetu Ben Guriona w Izrealu wymyślili nowy sposób na kradzież danych z komputera, który nawet nie jest podłączony do Internetu. Pracownicy pod przewodnictwem dr Mordechaia Guri odkryli, że wystarczy zainfekować komputer prostym programem, który wykrada dane i w odpowiedni sposób zmienia jasność monitora. Zmiany są niewidoczne dla użytkownika, a ujawniają kluczowe dane, przechowywane na dyskach.

– Ten ukryty kanał jest niewidoczny id ziała nawet wtedy, gdy użytkownik pracuje na komputerze. Złośliwe oprogramowanie może uzyskać poufne dane, a następnie nadawać je przy pomocy jasności ekranu, niewidocznej dla użytkownika – opisują naukowcy.

Zasada jest prosta – oprogramowanie zmienia jasność monitora w sposób niewidoczny dla użytkownika. Obraz jest przechwytywany przez kamerę, która na tej podstawie jest w stanie odczytywać pojedyncze bity informacji – zera i jedynki. Może nie jest to szczególnie szybkie i efektywne, ale jednak pozwala na kradzież kluczowych informacji.

Zobacz: 24-latek nielegalnie sprzedawał konta z grami. Usłyszał 9 tys. zarzutów

Zobacz: Włamał się na serwery Nintendo. FBI znalazło u niego materiały pedofilskie

Oczywiście trudno sobie wyobrazić, aby sposób ten został kiedykolwiek wykorzystany. Chociaż jest wyrafinowany i z pewnością ciekawy, to w praktyce niezwykle trudny do zrealizowania. Po pierwsze, trzeba zainfekować komputer. Po drugie, ekran monitora musi być widoczny w kamerze. Po trzecie, trzeba mieć dostęp do obrazu z tej kamery. To chyba trochę za dużo. Pomimo tego to fajna ciekawostka, która pokazuje, jak można kraść dane.

Bądź na bieżąco

Obserwuj GamingSociety.pl w Google News.

SourceEngadget
Damian Jaroszewski
Redaktor prowadzący, szef działów esport i hardware

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Treść komentarza
Wpisz swoje imię