Strona głównaWiadomościNvidia zaprezentowała nową kartę graficzną. Ale nie na to liczyliśmy

Nvidia zaprezentowała nową kartę graficzną. Ale nie na to liczyliśmy

Nvidia zaprezentowała nowy model karty graficznej. Ale nie jest to konstrukcja, na którą z wypiekami na twarzy czekali gracze na całym świecie. Prawdę mówiąc, to zastanawiam się – po co w ogóle taki model w ofercie?

Nie, nie jest to ani GTX 1180, ani nawet GTX 1170 lub GTX 1160. To nic innego, jak GeForce GTX 1050 z 3 GB pamięci VRAM. Do tej pory nie było takiej karty w ofercie zielonego producenta. Mieliśmy jedynie GTX-a 1050 z 2 GB pamięci VRAM lub GTX-a 1050 Ti z 4 GB pamięci. Tym samym nowa konstrukcja plasuje się dokładnie po środku. Chociaż nie w każdym elemencie wskazuje na to specyfikacja.

GTX 1050 z 3 GB pamięci ma dokładnie tyle samo jednostek CUDA, co GTX 1050 Ti, czyli 768. Jednocześnie ma wyżej taktowany rdzeń tak w trybie bazowym (1392 MHz), jak i Boost (1518 MHz). Mogłoby się wydawać, że w takim przypadku będzie to model wydajniejszy od teoretycznie wyżej pozycjonowanego urządzenia. Nic z tych rzeczy. Ewentualną przewagę Nvidia zniwelowała pamięciami, które zostały umieszczone na 96-bitowej szynie, przez co ich przepustowość to zaledwie 84 GB/sek. To nawet mniej niż w standardowym GTX-ie 1050, w którym VRAM ma przepustowość 112 GB/sek. Szkoda, że Nvidia nie zdecydowała się na kości 8 Gbps zamiast 7 Gbps, bo dzięki temu transfer wyniósłby 96 GB/sek.

GeForce GTX 1050 w wersji z 3 GB pamięci VRAM to karta… dziwna. Wiem, że nie jest to zbyt precyzyjne słowo, ale trudno znaleźć mi bardziej trafne określenie. Rozumiem, że na dzisiejsze standardy 2 GB to już zdecydowanie za mało i stąd pomysł na 3 GB VRAM, ale powoli oferta Nvidii staje się zbyt skomplikowana. Cena nowego modelu nie jest jeszcze znana.

Źródło: Overclock3D

Bądź na bieżąco

Obserwuj GamingSociety.pl w Google News.

Damian Jaroszewski
Redaktor prowadzący, szef działów esport i hardware

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Treść komentarza
Wpisz swoje imię