Strona głównaWiadomościPowstał nowy standard ochrony sieci bezprzewodowych - WPA3

Powstał nowy standard ochrony sieci bezprzewodowych – WPA3

WiFi Alliance, czyli organizacja odpowiedzialna za rozwijanie sieci bezprzewodowych, ogłosiła pierwsze założenia nowego protokołu WPA3. Ma on jeszcze lepiej chronić nasze dane.

Niewiele osób może zdawać sobie z tego sprawę, ale protokół WPA2 – wykorzystywany w zdecydowanej większości routerów na świecie – nie jest już bezpieczny. Zaledwie 3 miesiące temu Mathy Vanhoef z Belgii ujawnił informacje na temat bardzo dużej luki w zabezpieczeniach standardu. Bug otrzymał nazwę KRACK i dotyczy praktycznie wszystkich urządzeń na świecie, które wykorzystują WPA2. Ale nie ma tego złego, co by na dobre nie wyszło. Luka w zabezpieczeniach skłoniła WiFi Alliance do opracowania nowego standardu. Tak powstały podwaliny pod WPA3.

Protokół WPA3 ma wprowadzić cztery nowe funkcje, które nie były dostępne we wcześniejszej wersji. Pierwsza ma bronić przed atakami typu brute-force poprzez blokowanie procesu autentyfikacji po kilkukrotnym wpisaniu błędnego hasła. Po drugie, urządzenia połączone z WiFi będą mogły służyć do konfiguracji innych urządzeń w sieci. Na przykład przy pomocy tabletu skonfigurujemy ustawienia innego sprzętu, który nie ma ekranu, np. inteligentnej żarówki. Trzecią nowością ma być szyfrowanie połączeń pomiędzy wszystkimi urządzeniami w sieci. Ostatnia funkcja to usprawniony standard kryptograficzny, który WiFi Alliance opisuje jako 192-bitowy, połączony z CNSA, czyli Commercial National Security Algorithm. W skrócie – ma być dużo bezpieczniej.

Kiedy zobaczymy pierwsze urządzenia z WPA3? Najprawdopodobniej zajmie to jeszcze kilka miesięcy, ale nowy protokół powinien dość szybko zadebiutować. Jest to możliwe, ponieważ wszystkie nowe standardy już działają, więc trzeba je tylko zaimplementować. Co więcej, niektóre urządzenia już dzisiaj są w stanie obsłużyć nowe funkcje, ale po prostu z tego nie korzystają. Możliwe więc, że będą potrzebowały tylko stosownej aktualizacji.

Źródło: BleepingComputer

Bądź na bieżąco

Obserwuj GamingSociety.pl w Google News.

Damian Jaroszewski
Redaktor prowadzący, szef działów esport i hardware

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Treść komentarza
Wpisz swoje imię