Matryca i podświetlenie

Strona głównaRecenzjeHardwareRecenzja laptopa Hyperbook N85 (N85HK1)

Recenzja laptopa Hyperbook N85 (N85HK1)

Matryca i podświetlenie

W testowanym urządzeniu zastosowano matowy panel LCD firmy LG (LP156WF6), wykonany w technologii IPS. Jego rozdzielczość to bardzo rozsądne dla 15,6 cala FullHD (1920 x 1080 pikseli), natomiast odświeżanie 60 Hz nie do końca może sprostać gustom najbardziej wymagających graczy. Cena brutto powyższego panelu to około 250 zł, więc (odpukać) ewentualna wymiana ekranu nie będzie zaporowo droga.

Przy maksymalnym podświetleniu i na domyślnym profilu kolorystycznym, podczas testów osiągnęliśmy jasność do 291,3 nitów – jednak nie w centrum ekranu, lecz nieco na prawo od niego. Środek wyświetlacza dał wynik 281,37 nitów, co przy niskim świeceniu czerni (rzędu 0,27 nita) daje zadowalające odczyty kontrastu na poziomie 1042:1. Zmierzona temperatura barwowa była przy tym nieco za zimna względem docelowych 6500K i wyniosła 7045K.

Cieszyć może bardzo równomierne skalowanie podświetlenia – 50% skali rzeczywiście przełoży się na o 50% mniejszą jasność podświetlenia. Minimalna jasność pracy podświetlenia dla bieli wynosi 24,66 nita, co dla osób grających w kompletnych ciemnościach wciąż może okazać się wartością zbyt wielką, ale płakać z tego powodu nie powinny.

Jak przystało na panel IPS, kąty widzenia są bardzo szerokie i nie ma konieczności patrzenia na ekran wyłącznie na wprost czy manipulowania nim, by oglądanie filmu w pozycji leżącej było nie tylko możliwe, ale i wygodne. Różnice w podświetleniu panelu są niestety widoczne – najciemniejsze są jego okolice przy dolnej krawędzi (na środku i w prawym narożniku) oraz prawy górny narożnik ekranu. Natomiast największą jasność ma nie centrum wyświetlacza, lecz pola po jego prawej i lewej stronie. Pod względem jednolitości oświetlenia nie będzie to może idealny ekran do obróbki zdjęć, ale już na granicy akceptowalności. W przypadku montażu wideo, różnice te będą jeszcze mniej odczuwalne.

Średnie Delta E, prezentujące odwzorowanie kolorów, wyniosło po kalibracji 1,58, przy czym największe problemy były z odwzorowaniem koloru zbliżonego do niebieskiego akcentu naszego logotypu – tutaj wynik to już 10,45. Przyjmuje się, że Delta E w okolicy 1 jest już niemal nierozróżnialne dla ludzkiego oka, a średnia poniżej 2 to bardzo dobry wynik, jednak po skalibrowaniu obrazu nie liczcie na idealne kolory nieba czy morza. Można by było skwitować, że mamy przecież do czynienia z ekranem gamingowym, w którym liczą się inne parametry, jednak zastosowany panel niczym nie różni się od tych stosowanych w laptopach o bardziej przyziemnych aspiracjach. Dla otuchy dodam jednak, że testowany przez nas ostatnio typowo gamingowy AOC G2460PG, wypadł znacznie słabiej zarówno pod względem odwzorowania kolorów, jak i równomierności podświetlenia.

Spis treści

Bądź na bieżąco

Obserwuj GamingSociety.pl w Google News.

Grzegorz Rosa
Redaktor, szef działów gry i audio

1 KOMENTARZ

  1. Zdecydowałem się zakupić Laptopa N14hyperbook. Zadzwoniłem na infolinię sklepu hyperbook i powiedziałem do czego potrzebuję laptopa i idealnie dobrali mi odpowiedni sprzęt. Jestem naprawdę z niego zadowolony, spełnia wszystkie moje oczekiwania a nawet więcej niż myślałem że będzie robił.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Treść komentarza
Wpisz swoje imię

Spis treści