Specyfikacja

Strona głównaRecenzjeHardwareRecenzja laptopa Hyperbook N85 (N85HK1)

Recenzja laptopa Hyperbook N85 (N85HK1)

Specyfikacja

Hyperbook N850HK1 reklamowany jest jako urządzenie bezproblemowe do gier i wymagających aplikacji. Patrząc na zainstalowane w nim podzespoły trudno się z tym nie zgodzić. Jeśli oczekujecie od sprzętu mobilnego wydajności proporcjonalnej dla budżetowej klasy gamingu, to opisywany model powinien wzbudzić w Was nieprzekłamane zainteresowanie.

Procesor: i7-7700HQ
Chipset: Intel HM175
Karta graficzna: GTX 1050 Ti 4GB
Pamięć RAM: 16 GB DDR4
Dysk twardy: 240 GB SSD SATA III + 1 TB HDD 5200 RPM

Stawkę otwiera najmocniejszy procesor mobilny 7. generacji i7-7700HQ. Jest to czterordzeniowiec z aktywnym Hyperthreadingiem. Swoje zadania wykonuje więc szybciej, dzięki wykorzystaniu nie 4 lecz 8 wątków logicznych. Standardowo pracuje z zegarem 2,8 GHz, choć jeśli go zdenerwować jakąś gierką, podniesiemy mu nie tylko ciśnienie, ale i taktowanie do 3,8 GHz. I będzie to jego maksimum, bowiem producent zablokował jego mnożnik. Pewnie znalazłoby się rozwiązanie na zwiększenie wydajności CPU, ale odradzamy wszelkie igraszki z napięciem i zmianą jego częstotliwości. Powierzchnia obudowy i system chłodzenia mogłyby sobie nie poradzić z ograniczaniem wzrostu temperatury.

Procesor prowadzi zero jedynkowy dialog z płytą główną o chipsecie Intel H175. Jednakże rozmowy kontrolowane odbywają się również za pośrednictwem slotu pamięci RAM. W tym przypadku jest jej 16 GB w jednej kości DDR4 o taktowaniu 2400 MHz. Wyszła ona z manufaktury Cruciala będącej marką Micronu. Jak wykazuje poniższy zrzut ekranu, kosteczce z góry narzucono timing CL18. O ile liczba GB pamięci nie budzi moich zastrzeżeń, to z dezaprobatą podchodzę do zastosowania jednej kości zamiast dwóch 8 GB. Jak wykazuje wiele testów, w trybie dual pamięci produkują odrobinę więcej fps-ów w grach.

Aczkolwiek RAM odgrywa mniejszą rolę w grach niż zamontowana karta graficzna. Sercem renderującym tekstury jest tutaj model z rodziny Nvidia Pascal GTX 1050 Ti z 4 GB GDDR5 VRAM. Nie jest to najlepsze GPU spotykane w mobilkach, lecz wystarczające do zagrywania się w najnowsze tytuły, o czym przekonacie się w dziale testów. Za względną wydajność odpowiadają 48 jednostki teksturujące, 768 jednostki CUDA, a także prędkość taktowania rdzenia, które w mniejszym natłoku zadań ogranicza się do 1493 MHz. Kiedy karta „domyśli się”, że kroi się grubsza akcja z grami, wtem podniesie swój zegar do 1620 MHz. Z kolei pamięć karty nieco zawyża wskazówkę częstotliwości śrubując wynik 1752 MHz. Ogólną moc GPU nieco umniejsza szerokość jej szyny 128-bitowej i celując w lepszy współczynnik kl/s należałoby przesiąść się na GTX 1060.

W kwestii magazynu na dane Hyperbook oferuje kilka wariantów, a jednym z nich jest konfiguracja składająca się z dysku Western Digital Green 240 GB SSD o interfejsie M.2 2280 i typowego talerzowca Seagate o pojemności 1 TB, który rozkręca się do 5400 RPM. W temacie wolnej przestrzeni Barracuda dość mocno odgryza się WD, lecz ten drugi może pochwalić się o wiele lepszą prędkością pracy. Na jego korzyść przemawia transfer odczytu i zapisu danych (odpowiednio 540 i 465 MB/s). Duża dowolność montażu dysków pozwala wybrać nam kilka bramek. Możemy zdecydować się na komitywę SSD SATA z HDD, SSD M.2 z HDD, bądź też zmniejszyć ostateczną kwotę zakupu i zredukować magazyn tylko do jednego rodzaju nośnika.

Bądź na bieżąco

Obserwuj GamingSociety.pl w Google News.

Grzegorz Rosa
Redaktor, szef działów gry i audio

1 KOMENTARZ

  1. Zdecydowałem się zakupić Laptopa N14hyperbook. Zadzwoniłem na infolinię sklepu hyperbook i powiedziałem do czego potrzebuję laptopa i idealnie dobrali mi odpowiedni sprzęt. Jestem naprawdę z niego zadowolony, spełnia wszystkie moje oczekiwania a nawet więcej niż myślałem że będzie robił.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Treść komentarza
Wpisz swoje imię