Podsumowanie

Strona głównaRecenzjeSilentiumPC Navis - test chłodzenia cieczą typu AIO w formacie 240 i...

SilentiumPC Navis – test chłodzenia cieczą typu AIO w formacie 240 i 120 mm

Podsumowanie

Ta część testu została podzielona na najistotniejsze punkty.

  • Akcesoria

Zawartość pudełka jest kompletna; zestawy montażowe są kompatybilne z procesorami na najważniejszych gniazdach, w tym AM4, czy s.115x. Załączona pasta termoprzewodząca prezentuje przyzwoity poziom wydajności, podobny do popularnej MX-2. Przy Navisie 240 Pro dodatkowo jest rozdzielacz zasilania wentylatorów.

  • Instalacja:

Montaż nie jest skomplikowany, a instrukcja instalacji jest dokładna. Łatwość montażu oceniam na 9/10. Zawsze na plus oceniam backplate chłodzeń SPC, który umożliwia zablokowanie „stożków” w odpowiednim dla danego socketu otworze, co umożliwia proste przełożenie przez dziurki w płycie głównej. Mocowanie wentylatorów jest bezproblemowe, tak samo radiatora. Blokopompka również nie sprawia trudności w instalacji. Warto tylko pamiętać, by nakrętki ją mocujące dokręcać stopniowo na krzyż, by nie uszkodzić procesora.

  • Kompatybilność:

Navis 240 Pro i Navis 120 Pro mogą być montowane na płytach z wieloma rodzajami podstawek, w tym nawet starymi 775 oraz nowszymi 115xi 2011-3. AM4 jest już również wspierane, czego chcieć więcej?

  • Wydajność/głośność:

Wydajność stoi na bardzo satysfakcjonującym dobrym poziomie, nie odbiegając na minus od innych testowanych przeze mnie chłodzeń typu AIO.
Głośność wypada naprawdę ok. Pompka nie hałasuje, same wentylatory terkoczą bardzo minimalnie i to tylko przy przyłożeniu do ucha.

  • Wentylatory:

Kolorystyka wentylatorów jest dość prosta, jednakże estetyczna i sprawia pozytywne wrażenie. Wydaje mi się, że jakość stoi na wyższym poziomie niż standardowych Sigma Pro, a wydajność nie zawodzi.

  • Cena:

MSRP Navi 240 Pro wyceniony został na 329 zł, natomiast MSRP Navis 120 Pro na 249 zł. To dobra oferta, ciężko o konkurencję w zbliżonym budżecie, na dodatek stojącą na zbliżonym poziomie. Mało tego, np. Noctua NH-D15 kosztuje więcej niż większe chłodzenie cieczą od SPC! Cieszy fakt, że SilentiumPC rozwija swój asortyment i pojawił się w sektorze, który zyskuje coraz większą popularność. Chłodzenia powietrzne bywają małymi dziełami sztuki, jednakże potrafią zasłonić niejednokrotnie piękne pamięci czy elementy płyty głównej, a unika się tego przy zastosowaniu AIO.

Ocena końcowa: 8,0/10 dla Navis 120 Pro (ze względu na trochę niższą wydajność) i 8,5/10 dla Navis 240 Pro

[pm]
+ Pełna kompatybilność z podstawkami oraz pamięciami (dość oczywiste dla chłodzenia typu AIO);
+ Łatwy montaż;
+ Bardzo dobra kultura pracy (w trybie spoczynku niskie obroty wentylatora) zarówno wentylatorów jak i pompki;
+ Bardzo dobra (Navis 240 Pro) i dobra (Navis 120 Pro) wydajność;
+ Kompaktowe rozmiary Navis 120 Pro (przydatne w małych obudowach);
+ Atrakcyjna cena
+ 5-letnia gwarancja
– Przeciętna jakość wykonania podstawy blokopompki (być może to tylko kwestia sampla);
– Mało efektowny wygląd (w czasach popularności RGB);

[/pm]

Źródło:

Spis treści

Bądź na bieżąco

Obserwuj GamingSociety.pl w Google News.

Krzysiek Hukałowicz
Redaktor, Testy, Dział hardware

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Treść komentarza
Wpisz swoje imię

Spis treści