Strona głównaWiadomościHardwareAMD Ryzen 3. generacji jest szybszy i bardziej energooszczędny od i9-9900K

AMD Ryzen 3. generacji jest szybszy i bardziej energooszczędny od i9-9900K

W trakcie targów CES 2019 w Las Vegas firma AMD zaprezentowała nie tylko nową kartę graficzną Radeon VII, ale także procesory Ryzen 3. generacji, które mają oferować wyższą wydajność i energooszczędność niż Core i9-9900K.

Procesory AMD Ryzen 3. generacji wykorzystują nową architekturę Zen 2. Oznacza to między innymi, że są budowane z wykorzystaniem procesu technologicznego 7 nm. Niestety, póki co nie trafią one do sprzedaży. Na to musimy poczekać przynajmniej do połowy roku. Pomimo tego Lisa Su – prezes AMD – pokazały wyniki wydajności wersji inżynieryjnej. Te napawają optymizmem.

W programie Cinebench procesor AMD Ryzen z 8 rdzeniami osiągnął wynik 2057 punktów. Dla porównania Intel Core i9-9900K w tym samym teście uzyskał 2040 punktów. Jednak nie to jest najciekawsze. Po pierwsze, konstrukcja AMD pobierała aż o 50 W mniej energii od konkurenta (180 vs 130 W). Po drugie, był to wersja inżynieryjna i finalny produkt może osiągnąć wyższe taktowanie, a przez to wyższą wydajność.

Zobacz: Xbox Anaconda – Nowa konsola wykorzysta podzespoły AMD

Warto jeszcze wspomnieć, że procesory Ryzen 3000 będą budowane z tzw. chipletów. Zaprezentowany na scenie układ miał dwa takie chiplety. Jeden zawierał wszystkie niezbędne interfejsy i moduł, w tym kontroler pamięci. On został wyprodukowany przez GlobalFoundries w litografii 14 nm. Drugi chiplet to już 8 rdzeni Zen 2, wyprodukowane w fabryce TSMC w litografii 7 nm. Lisa Su potwierdziła, że możliwe jest dodanie trzeciego chipletu i stworzenie procesora 16-rdzeniowego.

Procesory AMD Ryzen 3000 będą też pierwszymi układami z obsługą interfejsu PCIe 4.0 x16. To niezwykle ważne, ponieważ korzysta z niego Radeon VII.

Bądź na bieżąco

Obserwuj GamingSociety.pl w Google News.

Damian Jaroszewski
Damian Jaroszewski
Redaktor prowadzący, szef działów esport i hardware

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Treść komentarza
Wpisz swoje imię