AMD Zen 3 to zupełnie nowa architektura, a nie tylko ulepszenie starszych rozwiązań. Dlatego też układy AMD Ryzen 4000 mają przynieść znaczący wzrost wydajności przy zachowaniu identycznej liczby rdzeni.
Póki co nie znamy dokładnych wyników wydajności, ale z plotek wynika, że układy z architekturą Zen 3 mają mieć o około 17 procent większą wydajność IPC w porównaniu do Zen 2. Jeśli te informacje się potwierdzą, to mówimy o sporym usprawnieniu każdego pojedynczego rdzenia w procesorach AMD Ryzen 4000.
Zobacz: W 2020 czeka nas kolejna podwyżka cen kart graficznych. Wszystko przez konsole
Ale to nie powinno dziwić. AMD o początku mówiło, że Zen 3 to zupełnie nowa architektura, a nie tylko usprawnienie wcześniejszych rozwiązań. Zresztą już w przypadku przejścia na Zen 2 i układy Ryzen 3000 mieliśmy do czynienia z około 15-procentowym wzrostem wydajności. Więc poprawa z generacji na generację o 17 procent nie brzmi wcale tak niewiarygodnie.
Jak Czerwonym udało się to osiągnąć w tak krótkim czasie? Chociaż liczba rdzeni w poszczególnych procesorach ma zostać na dotychczasowym poziomie, tak poprawione ma być taktowanie. To może wzrosnąć o 100-200 MHz, co samo w sobie da już kilka procent dodatkowej mocy. Oprócz tego mówi się aż o 50-procentowym wzroście wydajności FPU (Floating Point Units) oraz 12-procentowym wzroście wydajności przy operacjach na liczbach całkowitych.
Zobacz: AMD Ryzen 1. generacji zaktualizowano do 12 nm?
Procesory AMD Ryzen 4000 mają być ostatnimi, które będą wykorzystywać podstawkę AMD AM4. Produkowane będą przez TSMC w litografii 7 nm EUV. Oprócz wzrostu wydajności mają przynieść też poprawę w kontekście zużycia energii.